Atak USA na bazę sił Asada

7 kwietnia 2017
us-navy-02-16.jpgWilliams Ford/US Navy

USA dokonały 7 kwietnia 2017 roku nad ranem ataku na bazę lotnictwa syryjskiego z użyciem 59 pocisków samosterujących Tomahawk. Była to odpowiedź na atak bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto, o który Waszyngton oskarżył prezydenta Syrii Asada.

AMERYKAŃSKI ATAK NA BAZĘ ASADA - CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

- Dzisiejszej nocy rozkazałem przeprowadzenie precyzyjnego ataku na bazę lotniczą w Syrii skąd został dokonany atak z użyciem broni chemicznej. Powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych - powiedział prezydent Donald Trump we wcześniej przygotowanym oświadczeniu nadanym z jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie.

Trump rozmawiał z Erdoganem o sytuacji w Syrii

Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w niedzielę telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem o sytuacji w Syrii. Trump podkreślił, jak ważne jest pokonanie pozostałych w Syrii "terrorystycznych elementów" - poinformował Biały Dom.

Macron, Trump i May omówili skutki ataków w Syrii

Prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Donaldem Trumpem i premier Wielkiej Brytanii Theresą May na temat skutków sobotnich ataków sił zbrojnych trzech krajów na cele w Syrii - poinformował Pałac Elizejski.

Zbombardowali cele, mają projekt rezolucji w sprawie Syrii

USA, Francja i Wielka Brytania przedłożyły w sobotę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekt rezolucji w sprawie Syrii potępiający użycie broni chemicznej w tym kraju oraz postulujący utworzenie niezależnego mechanizmu badania takich incydentów.

Szef brytyjskiej dyplomacji nie wyklucza nalotów na Syrię

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson oznajmił, że Londyn powinien "poważnie rozważyć" przyłączenie się do amerykańskich nalotów na Syrię, jeśli znajdzie dowody na użycie broni chemicznej przeciw cywilom.

Względny spokój w okolicach Damaszku

Działacze syryjskiej opozycji i mieszkańcy Damaszku twierdzą, że w stolicy Syrii i na jej wschodnich przedmieściach panuje względny spokój po tym jak w sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję z żądaniem zaprowadzenia 30-dniowego zawieszenia broni w Syrii.

Premier Turcji "nie rozumie" postępowania USA

Premier Turcji Binali Yildirim powiedział w sobotę na konferencji w Monachium, że jego kraj nie rozumie, dlaczego USA, które również należą do NATO, wspierają w Syrii kurdyjską milicję Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), uważaną przez władze w Ankarze za organizację terrorystyczną.

Czerwona linia w Syrii, plan w Afganistanie. CNN wylicza zagraniczne sukcesy Trumpa

Pomimo krytyki napływającej nawet ze strony niektórych republikanów Donald Trump odniósł w mijającym roku pewne sukcesy w polityce zagranicznej - przekonuje CNN. Amerykańska stacja ocenia jednocześnie, że zwycięstwa te zostały przyćmione przez skłonność amerykańskiego prezydenta do pompatycznych i pustych przemówień, przechwałek i wojowniczości.

"Syria wyzwolona". Rosja wycofuje część sił

Rosja planuje wycofanie z Syrii dwóch trzecich kontyngentu i sprzętu wojskowego - poinformował portal RBK powołując się na źródło w resorcie obrony. Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oznajmił, że siły rosyjskie już zaczęły opuszczać Syrię.

Syria odrzuca oskarżenia Amerykanów

Syryjskie władze odrzuciły zarzuty, jakoby Damaszek przygotowywał atak przy użyciu broni chemicznej. Oskarżono je o to w poniedziałkowym oświadczeniu Białego Domu, w którym ostrzeżono, że prezydent Syrii "zapłaci wysoką cenę" jeżeli przeprowadzi taki atak. Oświadczeniu Amerykanów zaprzeczył także Kreml.

Rosjanie krytykują USA za nalot

Nalot przeprowadzony przez amerykańskie siły powietrzne na szyickie milicje na południu Syrii spowodował śmierć cywilów i jest "nie do przyjęcia" - oświadczył wiceszef rosyjskiej dyplomacji Giennadij Gatiłow. W czwartek przedstawiciel administracji w Waszyngtonie poinformował, że amerykańskie lotnictwo przeprowadziło nalot na milicje wspierane przez syryjski rząd.

Pentagon: Syria nadal ma broń chemiczną

Minister obrony USA James Mattis powiedział podczas oficjalnej wizyty w Izraelu, że bez wątpienia syryjski reżim zachował broń chemiczną. Szef Pentagonu ostrzegł też przed ponownym jej użyciem.

Izraelskie źródła: Asad ma jeszcze kilka ton broni chemicznej

Izraelczycy twierdzą, że syryjskie wojsko nadal dysponuje kilkoma tonami broni chemicznej, choć oficjalnie arsenał chemiczny tego państwa został zlikwidowany wiele miesięcy temu. Doniesienie pojawiło się dwa tygodnie po ataku z użyciem najprawdopodobniej sarinu, w którym zginęło blisko 90 osób w Chan Szajchun.