tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Święty Jan Paweł II

Święty Jan Paweł II
Foto: Reuters / tvn24 Jan Paweł II

Droga Jana Pawła II do świętości została uznana za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Proces kanonizacyjny zaczął się błyskawicznie: Benedykt XVI zgodził się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci. 5 lipca papież Franciszek zgodził się na kanonizację Jana Pawła II. Jej data została wyznaczona na konsystorzu 30 września - papież i kardynałowie ustalili, że Polak zostanie świętym 27 kwietnia.

 

Po trzykrotnym przedstawieniu Franciszkowi prośby o wpisanie obu papieży w poczet świętych ogłosił on uroczyście Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi.

 

Na chwałę Trójcy Przenajświętszej, dla wywyższenia katolickiej wiary i wzrostu chrześcijańskiego życia, na mocy władzy naszego Pana Jezusa Chrystusa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, a także Naszej, po uprzednim dojrzałym namyśle, po licznych prośbach o pomoc Bożą i po wysłuchaniu opinii naszych Braci w biskupstwie orzekamy i ogłaszamy świętymi błogosławionych Jana XXIII i Jana Pawła II i wpisujemy ich w poczet świętych i polecamy, aby w całym Kościele byli oni czczeni z oddaniem pośród świętych. W Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.

Franciszek ogłasza Jana XXIII i Jana Pawła II świętymi

Po wygłoszeniu przez papieża Franciszka formuły kanonizacyjnej do ołtarza przyniesiono relikwie świętych Jana XXIII i Jana Pawła II. W niemal identycznych relikwiarzach znajduje się relikwia krwi Jana Pawła II przygotowana na beatyfikację przed trzema laty oraz relikwia skóry Jana XXIII, pobrana w chwili ekshumacji po tym, gdy został ogłoszony błogosławionym w 2000 roku.

Następnie diakon okadził relikwie. Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato skierował do papieża słowa podziękowań za ogłoszenie nowych świętych.

Uroczyste ogłoszenie obu papieży świętymi przyjęto owacją na placu Świętego Piotra i w jego okolicach, gdzie zebrały się setki tysięcy ludzi.

W ten sposób minęło niemal dziewięć lat od momentu, gdy rozpoczął się proces beatyfikacji Jana Pawła II.

Kanonizacja Jana Pawła II »

Oglądaj
Kanonizacja Jana Pawła II
 • 10. rocznica śmierci Jana Pawła II10. rocznica śmierci Jana Pawła II
 • 28.04.2014 | Watykan już nigdy nie będzie tak polski?28.04.2014 | Watykan już nigdy nie będzie tak polski?
 • Prezydenci na kanonizacji, czyli zróbmy sobie zdjęciePrezydenci na kanonizacji, czyli zróbmy sobie zdjęcie
 • Jej ozdrowienie dało świętość papieżowi. "Jan Paweł II się za mną wstawił"Jej ozdrowienie dało świętość papieżowi. "Jan Paweł II się za...
 • Prezydent o kanonizacji papieżaPrezydent o kanonizacji papieża
 • Wadowice w Watykanie: Nie ma lepszego od Jana Pawła IIWadowice w Watykanie: Nie ma lepszego od Jana Pawła II
 • "Gramy, śpiewamy, robimy to, co ojciec święty lubił""Gramy, śpiewamy, robimy to, co ojciec święty lubił"
 • "To był po prostu facet, a nie tylko jakiś święty""To był po prostu facet, a nie tylko jakiś święty"
 • Ryszard Zaorski opowiada o Janie Pawle IIRyszard Zaorski opowiada o Janie Pawle II
 • Tysiące osób w Licheniu. Odsłonięto obraz Św. Jana Pawła IITysiące osób w Licheniu. Odsłonięto obraz Św. Jana Pawła II
 • Reporter TVN24 z miasta rodzinnego Jana Pawła IIReporter TVN24 z miasta rodzinnego Jana Pawła II
 • Małgorzata Kukuła z ŁagiewnikMałgorzata Kukuła z Łagiewnik
 • "Nie ma drugiego miejsca, w którym byłby tak sobą""Nie ma drugiego miejsca, w którym byłby tak sobą"
 • Wadowice cieszą się z kanonizacji. Rozbrzmiała "Barka" dla Jana Pawła II Wadowice cieszą się z kanonizacji. Rozbrzmiała "Barka" dla...
 • "Mieli silne osobowości. Zasłużyli na ten dzień""Mieli silne osobowości. Zasłużyli na ten dzień"
 • Papież żegna wiernychPapież żegna wiernych
 • Homila podczas kanonizacji. "Jan Paweł II chciał być papieżem rodziny"Homila podczas kanonizacji. "Jan Paweł II chciał być papieżem...
 • "Święci nie przestają być aktualni""Święci nie przestają być aktualni"
 • Nycz: To wspaniała okazja by zacząć pracować nad sobąNycz: To wspaniała okazja by zacząć pracować nad sobą
 • Powitanie papieżyPowitanie papieży
Wideo: tvn24 10. rocznica śmierci Jana Pawła II

Uchylony wymóg

13 maja 2005 roku Benedykt XVI podczas uroczystości w bazylice świętego Jana na Lateranie, a więc w katedrze biskupa Rzymu ogłosił, że zgadza się na otwarcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II, zmarłego 2 kwietnia. Data ta była znacząca; swą decyzję ogłosił w rocznicę zamachu na papieża na placu Świętego Piotra.

Tym samym niemiecki papież uchylił wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. Tak wybrany niespełna miesiąc wcześniej papież odpowiedział na hasła "Santo subito"(święty natychmiast) widniejące na transparentach, przyniesionych przez działaczy włoskich ruchów katolickich na uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, którym przewodniczył.

Oglądaj
Jan Paweł II zostanie świętym
Wideo: tvn24 Jan Paweł II zostanie świętym

Nadzwyczajna pracowitość polskiego księdza

Pierwszy, diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego papieża Polaka rozpoczął się uroczyście na Lateranie 28 czerwca 2005 roku. Postulatorem procesu, a więc osobą odpowiedzialną za przebieg jego prac został polski ksiądz z wikariatu Rzymu Sławomir Oder. Wykazał się on zdaniem obserwatorów nadzwyczajną pracowitością i sprawnością, dzięki czemu szybko, a zarazem bardzo skrupulatnie - jak podkreślano - pokonane zostały kolejne etapy proceduralne.

Uzdrowienie zakonnicy

Spośród ogromnej liczby sygnałów o doznanych łaskach do beatyfikacji wybrany został przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia wyzdrowienia urodzonej w 1961 roku francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre z zaawansowanej choroby Parkinsona. Tej samej, na którą cierpiał papież.

Do uzdrowienia tego doszło w czerwcu 2005 roku, a więc dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II. Cała wspólnota zakonna siostry Marie modliła się wtedy o jej uzdrowienie. W ciągu jednej nocy ustąpiły wszystkie coraz bardziej postępujące objawy choroby. Zakonnica odzyskała pełnię zdrowia i sił, wróciła do pracy w szpitalu.

 

 

 

 

 Ponad 100 świadków przed trybunałem

Zebrano także dokumentację dotyczącą życia i heroiczności cnót kandydata na ołtarze. W ramach tego postępowania przed trybunałem kanonicznym w Rzymie i dodatkowo powołanym w Krakowie przesłuchano ponad 100 świadków kolejnych etapów życia Karola Wojtyły - przyjaciół, hierarchów kościelnych, najbliższych współpracowników z Watykanu, polityków, głowy państwa.

Pierwszy diecezjalny etap procesu beatyfikacyjnego zakończył się w bazylice świętego Jana na Lateranie 2 kwietnia 2007 roku, a więc w drugą rocznicę śmierci papieża. W ceremonii uczestniczył ówczesny prezydent RP Lech Kaczyński.


Kilka miesięcy później rozpoczął się drugi, watykański etap procesu. W jego trakcie powstało tzw. positio, czyli dokument stanowiący podsumowanie wszystkich prac wraz z opracowaniem sylwetki Sługi Bożego i zeznań świadków, zebranych w trakcie dochodzenia kanonicznego.

Benedykt zakończył beatyfikację

14 stycznia 2011 roku Benedykt XVI wyraził zgodę na ogłoszenie dekretu o uznaniu cudu za wstawiennictwem Jana Pawła II, co formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny.

Msza beatyfikacyjna pod przewodnictwem Benedykta XVI odbyła się 1 maja 2011 roku. Przybyło na nią około miliona wiernych, w tym ponad 100 tysięcy Polaków. Już tego dnia watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że należy spodziewać się szybkiej kanonizacji Jana Pawła II.

Potrzebny był drugi cud

Jednocześnie postulator ksiądz Oder natychmiast zaapelował do wiernych, by nadsyłali do jego biura sygnały o możliwym uzdrowieniu przypisywanym wstawiennictwu błogosławionego. Do kanonizacji potrzebny był bowiem drugi cud. Ostatecznie wybrano przypadek uzdrowienia z tętniaka mózgu, jakiego doznała Floribeth Mora Diaz z Kostaryki. To przypadek - jak się podkreśla - spektakularny, gdyż do uzdrowienia doszło w wyjątkowym momencie, w dniu beatyfikacji Jana Pawła II.

Floribeth Mora Diaz powiedziała mediom, że według lekarzy jej stan był beznadziejny. W kwietniu 2011 roku doznała ciężkiego krwotocznego udaru mózgu. Po serii badań lekarze uznali, że nic więcej nie mogą dla niej zrobić.

- Musieliby zamknąć tętnicę aluminiowym klipsem, by nie dopuścić do dalszego krwotoku, ale nie mogli nic zrobić, bo znajdowała się ona w niedostępnym miejscu mego mózgu - wyjaśniła Mora Diaz w wywiadzie telewizyjnym.

Oglądaj
Sporniak: Nie minęło pięć miesięcy i jest decyzja o kanonizacji
Wideo: tvn24 Sporniak: Nie minęło pięć miesięcy i jest decyzja o kanonizacji

"Usłyszałam głos"

1 maja, kilka tygodni po udarze, Floribeth obejrzała transmisję telewizyjną z beatyfikacji Jana Pawła II w Watykanie. Jej rodzina zaś poszła na miejscowy stadion, gdzie również można było obejrzeć przekaz ze mszy. Następnego ranka - jak dodała - znalazła przy swoim łóżku pismo ze zdjęciem Jana Pawła II na okładce.

- Usłyszałam głos, który mówił do mnie: "Podnieś się, nie lękaj się"- wspominała kobieta.

- Byłam zaskoczona i patrzyłam dalej na pismo, powiedziałam: "Tak" i wstałam - dodała Floribeth Mora Diaz, która zapowiedziała swój przyjazd do Rzymu na kanonizację.

Lekarze stwierdzili potem, że została wyleczona w sposób, którego nauka nie jest w stanie wyjaśnić.

W lutym 2013 roku, a zatem w miesiącu abdykacji Benedykta XVI, postulator ksiądz Sławomir Oder złożył dokumentację dotyczącą tego cudu w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W kwietniu przyjęła ją w głosowaniu komisja lekarzy, następnie komisja teologów, a 2 lipca – komisja kardynałów i biskupów z kongregacji. 5 lipca papież Franciszek uznał cud i zgodził się na kanonizację Jana Pawła II.

Oglądaj
"Jan Paweł II nie tylko otworzył wiele drzwi, ale przeszedł przez nie jako pierwszy"
Wideo: tvn24 "Jan Paweł II nie tylko otworzył wiele drzwi, ale przeszedł przez nie jako pierwszy"

Kanonizacja w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

30 września zeszłego roku na konsystorzu wyznaczono datę kanonizacji - 27 kwietnia 2014 roku. To Niedziela Miłosierdzia Bożego, święto ustanowione przez Jana Pawła II. Jednocześnie Franciszek postanowił, że razem z polskim papieżem świętym ogłosi również błogosławionego Jana XXIII.

Prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynał Angelo Amato podczas konsystorza przypomniał, że obaj papieże stali na czele Kościoła w okresach "radykalnych transformacji" i krzewili ideę godności człowieka.

Franciszek przychylił się do próśb polskich hierarchów o to, by kanonizacja nie odbyła się zimą 2013 roku, jak wcześniej planowano, lecz na wiosnę tego roku ze względu na masowy przyjazd polskich pielgrzymów, głównie autokarami. To w trosce o nich postanowiono zrezygnować z zimowego terminu uroczystości.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (12)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
pszczotar29

Jeżeli uważają narody ,że Jan Paweł II został świętym.To dlaczego nie chcecie uwierzyć ,że Ta święta wiara poucza chrześcijańskie narody ,że władcą tego świata jest Szatan. I on doprowadza do takich konfliktów jaki się dzieją na tym świecie.
I dokąd nie nastanie na tej ziemi królestwo Boga Stworzyciela. Szatan będzie dokonywał rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   szogun777
   szogun777

   Opamiętajcie się , oddajcie cześć Bogu a nie człowiekowi bo to jest bałwochwalstwo...

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Michael15
     Michael15

     Santo subito To jest mój papież 1978r.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Bender Rodriguez
       Bender Rodriguez

       Dawniej świętym zostać mógł każdy, kto w jakiś sposób - nierzadko szkodząc samemu sobie - za życia próbował zbliżyć się do "boga". Świętym mógł zostać ekstremalny asceta, ale też dobry człowiek z ludu. Ilu świętych z "motłochu" pojawiło się w ostatnich wiekach? Ilu z nich nie było związanych z kościołem żadnymi ślubami? rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         m_praktyk

         Jestem lekarzem. Z Janem Pawłem spotkałem się w kwietniu 1985 roku, po wizycie w Asyżu i na Monte Cassino. Całując jego dłoń poczułem coś, jak podrażnienie prądem - do dzisiaj mi to służy w mojej pracy - moi pacjenci też to odczuwają. I to jest znak, że dotknąłem człowieka świętego...

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            2
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Michael15
           Michael15

           santo subito Mój Papież musi być św

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             kaczorbe

             szopka...wolę Franciszka- jest lepszy pod każdym względem

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                2
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               robson2
               robson2

               Jan Paweł II Wyjątkowy i Wspaniały Papież - Człowiek o wielkim sercu . Nie dla wszystkich Święty ale na pewno WIELKI i znany, mądry Polak.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  6
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Gama

                 To wszystko prawda, nie był mtylko wspaniałym papieżem. Rozpoczął p0ontyfikat jako młody człowiek miał szansę pokazać światu to co pokazuje dziś Franciszek.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    3
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Gama

                   No i zostanie świętym namaszczonym przez Franciszka. NO I CO WIELKIEGO. Tam gdzie on jest nie ma podziału na świętych ruskich, pruskich i francuskich. Ani to nasza zasługa, ani ujma.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      5
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Zasady forum
                     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                     Pozostałe informacje