tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Światowe Dni Młodzieży

Wideo: tvn24 Tanecznym krokiem przez Światowe Dni Młodzieży. Wasze zdjęcia i nagrania

Msza posłania w Brzegach była kulminacyjnym punktem piątego i ostatniego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. Papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie. Oto najważniejsze punkty wizyty Franciszka nad Wisłą.

Papież Franciszek przebywał w Polsce w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 od 27 do 31 lipca. ŚDM oficjalnie rozpoczęły się 26 lipca. W tym czasie oprócz Krakowa i Brzegów Franciszek odwiedził także Częstochowę i teren byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Tuż po przylocie do Polski papież Franciszek odwiedził Wawel, gdzie wygłosił swoje pierwsze przemówienie w naszym kraju. Później w cztery oczy rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą, spotkał się także z biskupami.

Pierwsze przemówienie z okna na Franciszkańskiej

Na koniec pierwszego dnia swojej wizyty papież przemówił do młodych z okna na Franciszkańskiej 3. - Pozdrawiam was, widząc tyle entuzjazmu i radości - rozpoczął papież przemówienie. Franciszek poprosił o chwilę ciszy, a następnie przedstawił sylwetkę wolontariusza, Macieja Cieśli, pracującego przy organizacji ŚDM, który przez raka stracił nogę i zmarł 2 lipca. - Pomyślmy o naszym przyjacielu z naszej ludzkiej drogi życia - powiedział papież i poprosił o modlitwę. - On jest tutaj z nami - dodał.

- Jutro się zobaczymy. Teraz was żegnam. Teraz bądźcie szczęśliwi i radośni. To jest nasz obowiązek. Tych, którzy idą za Jezusem - mówił.

Oglądaj
Całe spotkanie Franciszka z pielgrzymami na Franciszkańskiej
Wideo: tvn24 Całe spotkanie Franciszka z pielgrzymami na Franciszkańskiej
Światowe Dni Młodzieży na wideo 360 stopni »
Oglądaj
Światowe Dni Młodzieży na wideo 360 stopni
Wideo: tvn24.pl Milionowy tłum na czuwaniu

Odwiedziny u kard. Macharskiego

Drugiego dnia swojej pielgrzymki papież odwiedził ciężko chorego kardynała Franciszka Macharskiego. Tego punku w ogóle nie było w planie wizyty Ojca Świętego. Udał się tam tuż po odwiedzinach w klasztorze sióstr prezentek, w drodze do Częstochowy.

Jasna Góra

Kolejny punkt drugiego dnia wizyty Franciszka w Polsce to Jasna Góra. - Niech Maryja zaszczepi pragnienie wyjścia ponad krzywdy i rany przeszłości i stworzenia komunii ze wszystkimi, nigdy nie ulegając pokusie izolowania się i narzucania swej woli - powiedział papież Franciszek w homilii podczas mszy św.

Na czwartkowe spotkanie z młodzieżą na Błoniach papieża Franciszka dowiózł "Papal Tram", jak MPK ochrzciło specjalny tramwaj. - Powiedzieć wraz z wami "miłosierdzie", to powiedzieć: szansa, przyszłość, zaangażowanie, zaufanie, otwartość, gościnność, współczucie, marzenia - powiedział papież Franciszek na krakowskich Błoniach.

Milczenie w Auschwitz-Birkenau

Jednym z najbardziej poruszających momentów była wizyta Franciszka w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, podczas której papież nie wygłosił żadnego przemówienia, a jedynie w skupieniu zwiedził obóz i modlił się. Milczenie Franciszka, który jako trzeci papież - po Janie Pawle II i Benedykcie XVI - odwiedził to miejsce, odbiło się szerokim echem.

Komentatorzy w Polsce i za granicą nazywali milczenie Franciszka w Auschwitz-Birkenau m.in. "największym krzykiem", mocnym przesłaniem szacunku wobec ofiar obozu, lekcją pokory.

Następnie papież udał się do szpitala w Prokocimiu. Franciszek podkreślał, że chciałby zatrzymać się przy każdym z dzieci leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym i "posłuchać choćby przez chwilę każdego z was i razem milczeć w obliczu pytań". Papież udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa, a następnie podszedł do każdego dziecka, które przyszło na spotkanie z nim. Od jednej z dziewczynek otrzymał laurkę. Dzieci dostały różańce.

Następnie wrócił do Krakowa, gdzie udał się na Błonia. Z jego udziałem odbyła się tam po godz. 18 Droga Krzyżowa.

Droga Krzyżowa

Każda stacja dotyczyła jednego z problemów, z którymi zmaga się współczesny świat – m.in. biedy, głodu i cierpienia.

W zamyśle autorów oprawy, Droga Krzyżowa miała zwracać uwagę nie tylko na męczeństwo Jezusa, ale - nawiązując do przesłania Światowych Dni Młodzieży – przedstawiać drogę miłosierdzia. Nabożeństwo było wzorowane na Drodze Krzyżowej odprawianej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum.

Droga krzyżowa na krakowskich Błoniach »

Oglądaj
Droga krzyżowa na krakowskich Błoniach
 • "Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XI"Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XI
 • "Jezus umiera na krzyżu". Etiuda towarzysząca Stacji XII"Jezus umiera na krzyżu". Etiuda towarzysząca Stacji XII
 • "Obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci""Obejmujemy szczególną miłością naszych syryjskich braci"
 • Papież: chrześcijanin żyje, by służyć, a nie służy tylko, aby żyćPapież: chrześcijanin żyje, by służyć, a nie służy tylko, aby żyć
Wideo: Zdjęcia dzięki uprzejmości TVP SA "Jezus przybity do krzyża". Etiuda towarzysząca Stacji XI

Papież w Łagiewnikach

Franciszek czwartego dnia wizyty udał się rano do klasztoru Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie modlił się przed grobem św. Faustyny.W Sanktuarium św. Jana Pawła II papież odprawił mszę, w której uczestniczyło około 2 tysiące duchownych. Podczas homilii przypomniał im, że są bożymi sługami, których posłano, by nieść dobrą nowinę. Wezwał ich również do porzucenia wygód i przyzwyczajeń. - Jezus wymaga, by wyruszyć w drogę bez obciążeń - tłumaczył Franciszek.

W Łagiewnikach wyspowiadał też osiem osób.

Msza Posłania w Brzegach

2,5 mln pielgrzymów zgromadziło się na niedzielnej mszy św. w Campusie Misericordiae kończącej Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016. Papież Franciszek w trakcie mszy wygłosił homilię. - Z waszym uśmiechem i z otwartymi ramionami wy głosicie nadzieję i jesteście błogosławieństwem dla jednej rodziny ludzkiej, którą tutaj tak dobrze reprezentujecie - mówił do młodych pielgrzymów.

Papież podkreślił, że w pewnym sensie Światowy Dzień Młodzieży "rozpoczyna się dziś i trwać będzie jutro, w domu". - Jezus nie chce zostać tylko w tym pięknym mieście, albo w miłych wspomnieniach ze Światowych Dni Młodzieży, ale chce przyjść do twego domu, być obecnym w twoim codziennym życiu - mówił papież do młodych zebranych na mszy św. w Brzegach.

Na zakończenie liturgii papież wręczył sześciorgu młodym ludziom reprezentującym wszystkie kontynenty Iskrę Miłosierdzia, z którą powrócą do swoich krajów.

O godz. 19.30 w niedzielę samolot LOT-u, którym papież wrócił do Rzymu, odleciał z części wojskowej lotniska w Balicach.

Następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie.

Oglądaj
"Zaufajcie pamięci Boga. Nie jest twardym dyskiem"
Wideo: tvn24 "Zaufajcie pamięci Boga. Nie jest twardym dyskiem"

"W chwili, gdy wyruszam z Polski w drogę powrotną do Rzymu pragnę wyrazić moją głęboką wdzięczność Jego Ekscelencji i całemu narodowi polskiemu za hojne przyjęcie i gościnność" - napisał papież w depeszy adresowanej do prezydenta i rozpowszechnionej przez watykańskie biuro prasowe. O swoich wrażeniach z Polski papież opowiadał także później dziennikarzom na pokładzie samolotu.

Światowe Dni Młodzieży w Krakowie »
Oglądaj
Światowe Dni Młodzieży w Krakowie
Wideo: tvn24 Premier podsumowała ŚDM

Przesłania Franciszka

W czasie swojej podróży do Polski Franciszek poruszył szereg kwestii, m.in. imigracji miejsca Kościoła we współczesnym świecie.

Problem imigracji i uchodźców przewijał się w wielu przemówieniach i modlitwach Franciszka. Już na początku wizyty papież wzywał do poszanowania godności osoby w "sposobie zarządzania złożonym zjawiskiem migracyjnym", co - jak mówił - "wymaga dodatkowo mądrości i miłosierdzia, aby przezwyciężyć lęki i zrealizować największe dobro".

- Trzeba zidentyfikować przyczyny emigracji z Polski, ułatwiając powrót osobom, które chcą wrócić. Jednocześnie potrzebna jest gotowość przyjęcia ludzi uciekających od wojen i głodu; solidarność z osobami pozbawionymi swoich praw podstawowych, w tym do swobodnego i bezpiecznego wyznawania swojej wiary – mówił Franciszek na Wawelu.

Oglądaj
Całe przemówienie papieża na Wawelu
Wideo: TVN 24 Całe przemówienie papieża na Wawelu
Kościół ma "wychodzić i iść do świata" – uważa Franciszek – bo tego "od samego początku" pragnie Jezus, który "posyła" swoich uczniów. Dla kapłanów i osób konsekrowanych powołanych do wypełniania dzieł miłosierdzia – według papieża – oznacza to m.in. ryzyko, porzucanie wygód, brak własnego domu, przekraczanie własnych ograniczeń, ale i radość ewangelizacji.

- Życie Jego najbliższych uczniów, do których grona jesteśmy i my powołani, składa się z konkretnej miłości, czyli ze służby i dyspozycyjności; jest to życie, gdzie nie istnieją przestrzenie zamknięte ani własności prywatne, dla własnej wygody. Albo przynajmniej nie powinny takie istnieć – mówił Franciszek w Łagiewnikach.

Oglądaj
Papież odprawia mszę w Łagiewnikach
Wideo: tvn24 Papież odprawia mszę w Łagiewnikach

Podsumowania

Komendant główny policji nadinsp. Jarosław Szymczyk zwrócił uwagę na wyjątkowo spokojny przebieg ŚDM. "Sprawnie i płynnie odbył się proces napełniania, a następnie opróżniania miejsca uroczystości w Brzegach” - dodał. Podkreślił zdyscyplinowanie i życzliwe podejście pielgrzymów, którzy wykonywali polecenia funkcjonariuszy.

W zabezpieczenie ŚDM było zaangażowanych ponad 20 tys. policjantów w Częstochowie, Krakowie i Brzegach.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak zapewnił, że służby nie kończą swojej pracy po wyjeździe ojca świętego. "Utrzymujemy dodatkowe patrole na dworcach kolejowych, w centrach handlowych, na lotniskach, w miejscach zgromadzeń ludzi. Uważamy, że jest to istotne, ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa obywateli naszego kraju i tych, którzy do nas przyjeżdżają" - podkreślił Błaszczak.

Wszystkim, którzy pracowali przy zabezpieczeniu ŚDM podziękowała też premier Beata Szydło.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
realista2

Jako polski podatnik chciałbym wiedzieć, w jakim zakresie Państwo Watykan partycypowało w kosztach swojego przedsięwzięcia popularyzacyjnego. Koszty finansowe oraz wysiłek organizacyjny ze strony polskiej były ogromne, a ewentualne profity zbierze Kościół.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje