tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Świat reaguje na otrucie Skripala

Świat reaguje na otrucie Skripala
Foto: Shutteerstock Rosja zapowiada wydalenie kolejnych Brytyjczyków

Dwadzieścia osiem krajów świata, w tym większość członków Unii Europejskiej, a także między innymi USA, Kanada i Ukraina, podjęło decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. To reakcja na wydarzenia w Salisbury, gdzie na początku marca doszło do próby zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki. Wcześniej 23 rosyjskich dyplomatów wydaliła Wielka Brytania. W odpowiedzi Rosja dokonała takiego samego kroku.

Były oficer GRU i współpracownik brytyjskiego wywiadu Siergiej Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia 4 marca trafili do szpitala w stanie krytycznym, gdy stracili przytomność w Salisbury.

W toku śledztwa ustalono, że do otrucia Skripala i jego córki wykorzystano wynalezioną i produkowaną w ZSRR/Rosji broń chemiczną o nazwie nowiczok. Według brytyjskiej premier Theresy May, za próbą zabójstwa Skripala stoją Rosjanie. Moskwa zaprzecza.

17 marca Wielka Brytania ogłosiła decyzję o wydaleniu 23 rosyjskich dyplomatów.

Siergiej Skripal. Otrucie byłego agenta »

Oglądaj
Ataki nowiczokiem w Wielkiej Brytanii
 • Atak na Skripala spotkał się z ostrą reakcją brytyjskich władzAtak na Skripala spotkał się z ostrą reakcją brytyjskich władz
 • Reporter TVN24: para z Amesbury zetknęła się z nowiczokiem przez przypadekReporter TVN24: para z Amesbury zetknęła się z nowiczokiem...
 • "Obydwoje wracamy do sił i żyjemy". Rozmowa z Julią Skripal"Obydwoje wracamy do sił i żyjemy". Rozmowa z Julią Skripal
 • "Jest zwiększona aktywność służb rosyjskich w Europie""Jest zwiększona aktywność służb rosyjskich w Europie"
 • Zaucha: niemal pewne, że Rosja zamknie któryś konsulat USAZaucha: niemal pewne, że Rosja zamknie któryś konsulat USA
 • USA wydalą 60 rosyjskich dyplomatówUSA wydalą 60 rosyjskich dyplomatów
 • Tusk: 14 krajów Unii zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatówTusk: 14 krajów Unii zdecydowało o wydaleniu rosyjskich...
 • Premier w sprawie ataku na Skripala: w poniedziałek odpowiedź państw Unii EuropejskiejPremier w sprawie ataku na Skripala: w poniedziałek odpowiedź...
 • Sienkiewicz w sprawie Skripala: Rosja się posuwa do coraz bardziej agresywnych poczynańSienkiewicz w sprawie Skripala: Rosja się posuwa do coraz...
 • Krzysztof Łapiński o ingerencji Rosji w politykę europejskąKrzysztof Łapiński o ingerencji Rosji w politykę europejską
 • Całe przemówienie May w Izbie Gmin po ataku na Skripala Całe przemówienie May w Izbie Gmin po ataku na Skripala
 • May: musimy zjednoczyć się z naszymi sojusznikami broniąc bezpieczeństwaMay: musimy zjednoczyć się z naszymi sojusznikami broniąc...
 • May: musimy powstrzymać falę rosyjskiej agresji May: musimy powstrzymać falę rosyjskiej agresji
 • May: reakcja Rosji demonstruje absolutną pogardę dla tej sytuacjiMay: reakcja Rosji demonstruje absolutną pogardę dla tej sytuacji
 • May: Musimy odpowiedzieć z pełną mocą na działanie Rosji May: Musimy odpowiedzieć z pełną mocą na działanie Rosji
 • Operacja na szeroką skalę. Poszukują sprawców ataku na SkripalaOperacja na szeroką skalę. Poszukują sprawców ataku na Skripala
 • Brytyjscy śledczy: Skripala próbowano zamordować przy użyciu toksynyBrytyjscy śledczy: Skripala próbowano zamordować przy użyciu...
Wideo: tvn24 Atak na Skripala spotkał się z ostrą reakcją brytyjskich władz

Wspólna międzynarodowa akcja

W geście solidarności z Londynem na podobny krok zdecydowało się wiele innych państw. Większość z nich poinformowała o swojej decyzji 26 marca.

Niemcy zdecydowały się na wyrzucenie czterech rosyjskich dyplomatów.

O wydaleniu czterech dyplomatów poinformowała także Francja. - W ramach solidarności z naszymi brytyjskimi partnerami poinformowaliśmy władze rosyjskie o naszej decyzji w sprawie wydalenia czterech osób ze statusem dyplomatycznym z terytorium Francji w ciągu tygodnia - oświadczył szef MSZ Francji Jean-Yves le Drian.

Również Polskę opuścić ma czterech rosyjskich dyplomatów, o czym poinformował minister Jacek Czaputowicz.

Oglądaj
"Decyzja jest wyrazem solidarności Polski z Wielką Brytanią"
Wideo: tvn24 "Decyzja jest wyrazem solidarności Polski z Wielką Brytanią"

Litwa chce, by z kraju wyjechało trzech Rosjan. Rząd w Wilnie poinformował także, że 44 osoby objęto zakazem wjazdu na teren kraju. "Wydalając osoby zajmujące się działalnością niezgodną z ich dyplomatycznym statusem, kraje wyrażają swoją solidarność z Wielką Brytanią i starają się podjąć działania przeciwko siatce szpiegowskiej Rosji w Europie" - napisało MSZ Litwy w oświadczeniu.

Jeden Rosjanin ma opuścić Łotwę. "W ramach solidarności z Wielką Brytanią w związku z atakiem w Salisbury i naruszeniem Konwencji Wiedeńskiej Łotwa dołącza do unijnych krajów, które wydalają rosyjskich dyplomatów, a także umieszczają na "czarnej liście" rosyjskich obywateli" - napisał na Twitterze Edgars Rinkevics, szef MSZ Łotwy.

Estonia oświadczyła, że z kraju ma wyjechać attache wojskowy Rosji.

Premier Czech Andrej Babisz zapowiedział wydalenie trzech rosyjskich dyplomatów.

Holandia zażądała, by dwóch rosyjskich dyplomatów opuściło kraj. Premier Mark Rutte na konferencji prasowej powiedział, że osoby te pracowały jako agenci wywiadu w rosyjskiej ambasadzie w Hadze. Dano im dwa tygodnie na opuszczenie kraju.

Decyzji o wydaleniu jednego rosyjskiego dyplomaty dopiero we wtorek późnym popołudniem podjęła Belgia. Zapadła ona po zebraniu szefów kilku najważniejszych resortów.

Dwóch Rosjan ma opuścić Danię. "Rosyjskie tłumaczenia zdarzenia (ataku w Salisbury - red.) są bardziej lub mniej pomysłowe, część z nich jest wewnętrznie sprzeczna i są prawdopodobnie zasłoną dymną" - poinformował szef MSZ Anders Samuelsen. Dodał, że we współpracy z innymi unijnymi krajami Dania będzie podejmować decyzję w sprawie potencjalnych sankcji gospodarczych.

Decyzję o wydaleniu dwóch Rosjan podjęły także Włochy. "W ramach znaku solidarności z Wielką Brytanią i we współpracy z sojusznikami NATO i europejskimi partnerami, ministerstwo spraw zagranicznych ogłasza dzisiaj swoją decyzję w sprawie wydalenia z terytorium Włoch dwóch przedstawicieli rosyjskiej ambasady w Rzymie, którzy mieli dyplomatyczne listy uwierzytelniające" - napisano w oświadczeniu.

MSZ Hiszpanii zapowiedziało wydalenie dwóch Rosjan. "Od początku rząd Hiszpanii uważał, że atak przeprowadzony w Salisbury za pomocą środka neurotoksycznego jest zdarzeniem o ogromnej powadze, która stanowi poważne zagrożenie dla naszego wspólnego bezpieczeństwa i prawa międzynarodowego" - napisało w oświadczeniu MSZ.

Finlandia wydali jednego dyplomatę.

Jeden rosyjski dyplomata opuści także Rumunię. "W geście solidarności z Wielką Brytanią i zgodnie z postanowieniami Konwencji Wiedeńskiej (...) ministerstwo spraw zagranicznych poinformowało Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Bukareszcie, że dyplomata zostanie uznany persona non grata i będzie zobowiązany opuścić rumuńskie terytorium" - napisano w oświadczeniu.

Jeden Rosjanin został uznany za persona non grata w Chorwacji - poinformował premier Andrej Plenković. "Pokazujemy, że nie akceptujemy takich działań, na które narażona została Wielka Brytania" - powiedział.

Szwecja wydali jednego dyplomatę.

Podobnie Węgry - także jednego dyplomatę. "Opierając się na tym, co zostało omówione na spotkaniu Rady Europejskiej, Węgry wydalą rosyjskiego dyplomatę, prowadzącego także działalność wywiadowczą" - napisało MSZ Węgier.

Dzień później, 27 marca, o wydaleniu jednego rosyjskiego dyplomaty poinformowała Irlandia.

W środę, 27 marca, Luksemburg, Malta, Słowacja i Portugalia poinformowały o wezwaniu swoich ambasadorów w Rosji na konsultacje.

TE UNIJNE PAŃSTWA NIE WYDALIŁY ROSYJSKICH DYPLOMATÓW

Źródło: tvn24.pl Reakcja UE na atak chemiczny w Wielkiej Brytanii

Nie tylko Unia

Nie tylko państwa unijne zdecydowały się na gest solidarności wobec Londynu. Departament Stanu USA poinformował, że kraj opuści 48 rosyjskich urzędników pracujących w misji dyplomatycznej tego kraju w USA oraz 12 członków rosyjskiego przedstawicielstwa przy ONZ. Zdecydowano także o zamknięciu konsulatu generalnego w Seattle.

O decyzji w sprawie wydalenia "czterech rosyjskich dyplomatów" w akcie "solidarności z Wielką Brytanią" poinformował też rząd Kanady. Szefowa MSZ Chrystia Freeland oznajmiła, że czterej dyplomaci "zostali zidentyfikowani jako oficerowie wywiadu lub osoby, które wykorzystywały swój status dyplomatyczny, by podważać bezpieczeństwo Kanady lub ingerować w naszą demokrację".

Decyzję o wyrzuceniu rosyjskich dyplomatów podjęła także Ukraina, która zażądała wyjazdu od 13 Rosjan. Decyzję - jak poinformował prezydent Petro Poroszenko - podjęto w "duchu solidarności z brytyjskim partnerem oraz sojusznikami transatlantyckimi i we współpracy z państwami UE".

Albania z kolei uznała dwóch rosyjskich dyplomatów za persona non grata. Premier Edi Rama powiedział, że decyzja ta została uzgodniona z państwami NATO.

Jednego dyplomatę wydali Norwegia. O decyzji poinformowało MSZ tego kraju.

Macedonia zapowiedziała wydalenie jednego rosyjskiego dyplomaty.

We wtorek o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów poinformowała Mołdawia.

Minister spraw zagranicznych Islandii Gudlaugur Thór Thórdarson poinformował tymczasem tego dnia, że dwustronne kontakty z Rosją na wysokim szczeblu zostają zawieszone w geście solidarności z Wielką Brytanią i innymi krajami, które zdecydowały się zareagować na atak na Siergieja Skripala.

Australia oznajmiła, że "dwóch rosyjskich dyplomatów, zidentyfikowanych jako niezgłoszeni oficerowie wywiadu, zostanie wydalonych przez rząd australijski za działania niezgodne z ich statusem, zgodnie z konwencjami wiedeńskimi".

W środę głos zabrał najmłodszy członek NATO - Czarnogóra. Władze w Podgoricy aspirującej do członkostwa w Unii Europejskiej poinformowały, że decyzję o wydaleniu jednego dyplomaty podjęto w zgodzie z działaniami "sojuszników i partnerów (kraju), UE i NATO" oraz w ramach solidarności z Wielką Brytanią.

W czwartek na znak solidarności z działaniami Londynu Gruzja postanowiła wydalić rosyjskiego dyplomatę z sekcji rosyjskich interesów w ambasadzie Szwajcarii w Tbilisi - poinformowały gruzińskie media.

Gruzja zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją wkrótce po kilkudniowej wojnie rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku. W 2009 r. Szwajcaria otworzyła w swej ambasadzie w Tbilisi sekcję interesów Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie sekcję gruzińskich interesów otwarto w ambasadzie Szwajcarii w Moskwie.

Źródło: tvn24.pl Reakcja państw nie należących do Unii na atak chemiczny w Wielkiej Brytanii

 

Świat reaguje na otrucie Skripala »

Oglądaj
Świat reaguje na otrucie Skripala
 • Komentarze po wywiadzie z podejrzanymi o zamach na Skripala. Materiał "Faktów" TVN z 14 wrześniaKomentarze po wywiadzie z podejrzanymi o zamach na Skripala....
 • "To niedorzeczne". Komentarze po wywiadzie z podejrzanymi o zamach na Skripala"To niedorzeczne". Komentarze po wywiadzie z podejrzanymi o...
 • Rosyjska telewizja pokazuje mężczyzn poszukiwanych za otrucie Siergieja SkripalaRosyjska telewizja pokazuje mężczyzn poszukiwanych za otrucie...
 • Rosjanie pokazali się w RTRosjanie pokazali się w RT
 • Putin: to oczywiście cywilePutin: to oczywiście cywile
 • Londyn: Rosjanie odpowiedzialni za otrucie Skripala zidentyfikowaniLondyn: Rosjanie odpowiedzialni za otrucie Skripala...
 • Czaputowicz o sprawie Skripala: Rosja jest bardzo dobra w dezinformacjiCzaputowicz o sprawie Skripala: Rosja jest bardzo dobra w...
 • Sikorski o wydaleniu rosyjskich dyplomatów: to dobry początek, ale to nie odstraszy RosjiSikorski o wydaleniu rosyjskich dyplomatów: to dobry początek,...
 • "Jest zwiększona aktywność służb rosyjskich w Europie""Jest zwiększona aktywność służb rosyjskich w Europie"
 • "Rosjanie kontynuują przeciwko Polsce akcję w kwestii bezpieczeństwa energetycznego""Rosjanie kontynuują przeciwko Polsce akcję w kwestii...
 • Państwa UE wydalą rosyjskich dyplomatówPaństwa UE wydalą rosyjskich dyplomatów
 • Francja wydali RosjanFrancja wydali Rosjan
 • Nimecy wydalą czterech rosyjskich dyplomatówNimecy wydalą czterech rosyjskich dyplomatów
 • "Decyzja jest wyrazem solidarności Polski z Wielką Brytanią""Decyzja jest wyrazem solidarności Polski z Wielką Brytanią"
 • "Termin ustalono na 3 kwietnia, do godziny 24.00""Termin ustalono na 3 kwietnia, do godziny 24.00"
 • Czaputowicz o wydaleniu rosyjskich dyplomatów przez państwaCzaputowicz o wydaleniu rosyjskich dyplomatów przez państwa
 • Szef MSZ o sankcjach wobec RosjiSzef MSZ o sankcjach wobec Rosji
 • Tusk: 14 krajów Unii zdecydowało o wydaleniu rosyjskich dyplomatówTusk: 14 krajów Unii zdecydowało o wydaleniu rosyjskich...
 • USA wydalą 60 rosyjskich dyplomatówUSA wydalą 60 rosyjskich dyplomatów
Wideo: Fakty TVN Komentarze po wywiadzie z podejrzanymi o zamach na Skripala. Materiał "Faktów" TVN z 14 września

NATO ograniczą rosyjską misję w Brukseli

27 marca NATO Jens Stoltenberg powiedział, że wycofuje akredytacje siedmiu osób z rosyjskiej misji w reakcji na atak w Salisbury. Dodał, że decyzja ta oznacza zmniejszenie możliwości pracy wywiadowczej, jaką będzie mogła wykonywać w państwach członkowskich Moskwa.

Reakcja Rosji

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował, że Rosja zareaguje "symetrycznie" na te działania.

- Bardzo ubolewamy z powodu podjętych decyzji. Jako ich powód podawana jest tak zwana sprawa (Siergieja) Skripala. Już mówiliśmy i powtarzamy jeszcze raz: Rosja nie miała i nie ma żadnego związku z tą sprawą - powiedział dziennikarzom 26 marca. Zapowiedział następnie, że Rosja "tak jak i wcześniej, będzie się kierować zasadą wzajemności".

30 marca do siedziby MSZ w Moskwie wezwanie dostali przedstawiciele ponad 20 państw. Wręczono im noty protestacyjne i zdecydowano o wydaleniu członków korpusów dyplomatycznych w takiej samej liczbie, w jakiej względem Rosji uczyniły to dane kraje.

Dzień wcześniej w Moskwie ogłoszono decyzję o wydaleniu z kraju 60 amerykańskich dyplomatów i zamknięciu amerykańskiego konsulatu w Sankt Petersburgu.

Departament Stanu USA poinformował, że zastrzega sobie prawo "do odpowiedzi" na te działania.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.