tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sondaże dla "Faktów" TVN i TVN24

O preferencje partyjne, sprawę Wacława Berczyńskiego, katastrofę smoleńską, referendum dotyczące reformy edukacji zapytał Polaków Kantar Millward Brown SA na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24. Przedstawiamy wyniki sondaży przeprowadzonych w dniach 24 i 25 kwietnia.

Duże zmiany w sondażu partyjnym

Gdyby wybory odbyły się w niedzielę 30 kwietnia 2017 roku 31 procent ankietowanych zagłosowałoby na Platformę Obywatelską - wynika z badania przeprowadzonego przez Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Partia Grzegorza Schetyny zanotowała wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do badania z marca 2017 roku i wysunęła się na pozycję lidera.

Drugie miejsce przypadłoby liście tworzonej wspólnie przez Prawo i Sprawiedliwość, Polskę Razem i Solidarną Polskę. Partie tworzące obecny rząd wskazało 29 procent badanych (bez zmian w porównaniu do sondażu z marca). Na trzecim miejscu znalazło się ugrupowanie Kukiz'15 z poparciem 10 procent respondentów (bez zmian). Do Sejmu weszłyby też Sojusz Lewicy Demokratycznej - 6 proc. (spadek o 2 punkty procentowe) i Nowoczesna - 5 proc. (spadek o 3 pp.).

Pozostałe ugrupowania nie przekroczyłyby 5-procentowego progu wyborczego dla partii politycznych wyznaczonego ordynacją (dla koalicji próg wynosi 8 procent). Szacowana przez Kantar Millward Brown SA frekwencja wynosiłaby 52 proc.

Oglądaj
Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24. Duże zmiany
Wideo: Fakty po południu Najnowszy sondaż partyjny dla "Faktów" TVN i TVN24. Duże zmiany

Sprawa Berczyńskiego powinna trafić do prokuratury?

Wacław Berczyński, przewodniczący podkomisji do spraw ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, w ostatnim czasie ujawnił, że miał wpływ na przetarg na zakup śmigłowców dla wojska. Powiedział, że "to on wykończył caracale", czemu zaprzeczyło Ministerstwo Obrony Narodowej.

W badaniu ankietowani zostali zapytani, "Czy po tych wypowiedziach prokuratura powinna zbadać rolę Wacława Barczyńskiego w przetargu na śmigłowce?".

68 procent badanych odpowiedziało twierdząco na to pytanie z czego 46 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 22 procent "raczej tak".

Przeciwnego zdania jest 13 proc. respondentów z czego odpowiedzi "raczej nie" udzieliło 9 proc. badanych, a "zdecydowanie nie" 4 proc. badanych.

"Nie wiem/trudno powiedzieć" odpowiedziało 19 proc. uczestników badania.

Jak poinformowała we wtorek 25 kwietnia rzeczniczka szczecińskiej prokuratury Iwona Chrobak-Farquharson, do tej prokuratury wpłynął wniosek o przesłuchanie dr. Wacława Berczyńskiego. W szczecińskiej prokuraturze toczy się śledztwo ws. zakupu śmigłowców dla wojska.

Oglądaj
Sprawa Berczyńskiego powinna trafić do prokuratury? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Wideo: Fakty po południu Sprawa Berczyńskiego powinna trafić do prokuratury? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

W Smoleńsku doszło do zamachu?

Przy okazji 7. rocznicy katastrofy smoleńskiej, w której zginęło 96 osób na pokładzie rządowego tupolewa w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, znów dużo zaczęło się mówić o kwestiach związanych z wyjaśnieniem jej przyczyn.

W sondażu przeprowadzonym na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar Millward Brown SA ankietowani zostali zapytani "Czy uważa Pan(i), że katastrofa, do której doszło 10 kwietnia 2010 pod Smoleńskiem, i w której zginęli prezydent Lech Kaczyński i 95 towarzyszących mu osób, była wynikiem zamachu?".

Na tak postawione pytanie 65 proc. badanych odpowiedziało przecząco, z czego 40 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie nie", a 25 proc. - "raczej nie".

Innego zdania jest 18 proc. ankietowanych. Odpowiedzi "raczej tak" i "zdecydowanie tak" udzieliło po 9 procent badanych.

Na odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć" zdecydowało się 17 procent pytanych osób.

Oglądaj
25.04.2017 | W Smoleńsku doszło do zamachu? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24
Wideo: Fakty TVN 25.04.2017 | W Smoleńsku doszło do zamachu? Sondaż dla "Faktów" TVN i TVN24

Co Polacy sądzą o referendum w sprawie reformy edukacji?

W czwartek 20 kwietnia do Sejmu trafił wniosek o przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum w sprawie reformy edukacji. Podpisało się pod nim 910,5 tysięcy osób. Pytanie referendalne, pod którym zbierano podpisy, brzmi: "Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?".

Sondaż w tej sprawie został przeprowadzony już po złożeniu wniosku o referendum.

Odpowiedź, że "referendum powinno zostać przeprowadzone" wybrało 55 procent uczestników badania. Za tym, że "referendum nie powinno zostać przeprowadzone" opowiedziało się 36 procent. 9 procent ankietowanych odpowiedziało "nie wiem" lub "nie mam zdania".

Oglądaj
Reforma edukacji w toku, podpisy w sprawie referendum w Sejmie. Co na to Polacy?
Wideo: tvn24 Reforma edukacji w toku, podpisy w sprawie referendum w Sejmie. Co na to Polacy?

Jak zagłosowaliby Polacy w referendum?

W sondażu dla Faktów TVN i TVN24 ankietowani zostali zapytani o to, jak odpowiedzieliby na pytanie, które Związek Nauczycielstwa Polskiego zaproponował w referendum edukacyjnym: "Czy jest Pan(i) przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?". 60 proc. respondentów odpowiedziało "Tak, jestem przeciw reformie edukacji wprowadzanej od 1 września", 37 procent ankietowanych odpowiedziało "Nie, nie jestem przeciw reformie edukacji wprowadzanej od 1 września".

Sondaż został przeprowadzony na zlecenie "Faktów" TVN i TVN24 przez Kantar Millward Brown SA w dniach 24-25 kwietnia 2017 na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie telefonów stacjonarnych i komórkowych, wśród osób w wieku 18 plus. Wielkość próby N=1001.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje