tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Rosyjskie naloty w Syrii

Foto: Reuters | Wideo: Ministerstwo Obrony Rosji Nagranie mające pokazywać rosyjskie samoloty w Syrii

Rosjanie rozpoczęli naloty na Syrię. Według ich wstępnych deklaracji, celem są dżihadyści z Państwa Islamskiego i inni radykałowie. Wiele wskazuje jednak na to, że priorytetem jest wsparcie reżimu Baszara Asada. Do działań Rosjan sceptycznie podchodzi Zachód, który obawia się też incydentów w powietrzu pomiędzy samolotami rosyjskimi i koalicyjnymi.

Pierwszego dnia nalotów, 30 października 2015 r., w syryjskiej telewizji państwowej wymieniono nazwy siedmiu obszarów w prowincjach Hims i Hama, gdzie miały spaść rosyjskie bomby. Oznajmiono przy tym, że lotnictwo Rosji przeprowadziło naloty we współpracy z lotnictwem syryjskim i celem uderzeń były "kryjówki terrorystów". Rosjanie mówili o 20 nalotach, w tym na centra dowodzenia "w górzystych rejonach" Syrii.

Cele odległe od dżihadystów

Motywy działania Rosjan pozostają jednak dyskusyjne. Wątpliwości powiększyły pierwsze naloty. Z analizy zdjęć, nagrań oraz doniesień syryjskiej opozycji, bomby spadły w miejscach, gdzie Państwa Islamskiego nie było. Cele znajdowały się na zachodzie Syrii, na terenach w większości kontrolowanych przez siły rządowe. Bomby miały spaść w pobliżu strategicznie ważnych miast Homs i Hama, gdzie nie ma dżihadystów a siły rządowe walczą głównie z umiarkowaną Wolną Armią Syryjską oraz radykałami powiązanymi z Al-Kaidą.

Ostrożnie potwierdził to między innymi minister obrony USA Ashton Carter, według którego ataki rosyjskiego lotnictwa zostały przeprowadzone na obszarach, gdzie "prawdopodobnie" nie ma sił Państwa Islamskiego. Szef Pentagonu ocenił także, że rosyjska strategia w Syrii, która nie przewiduje transformacji politycznej i odejścia prezydenta Baszara Asada, grozi "dolaniem oliwy do ognia".

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził natomiast zaniepokojenie możliwością, że ataki rosyjskiego lotnictwa w Syrii mogły być wymierzone w rejony pod kontrolą antyreżimowych rebeliantów, a nie pozycje Państwa Islamskiego. Stoltenberg poinformował, że Rosja uprzedziła Zachód o dostarczaniu pomocy militarnej prezydentowi Baszarowi el-Asadowi. Zaapelował do Moskwy o odegranie "konstruktywnej roli" i szukanie dyplomatycznego zakończenia wojny w Syrii. - Wspieranie Asada nie pomoże - zaznaczył.

Moskwa twierdzi jednak, że bombardowany jest sprzęt islamistów, składy broni, amunicji i paliwa, a także infrastruktura służąca do łączności. Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa zachodnie doniesienia nazwała nieprawdziwymi. - Jeszcze Rosja nie zdołała rozwinąć działań przeciwko IS, które jak wielokrotnie wskazywano podjęte zostały na wniosek Damaszku, jeszcze nie ucichły pierwsze słowa (szefa MSZ) Siergieja Ławrowa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, kiedy pojawiły się liczne "wrzutki" w mediach o tym, że w czasie rosyjskiej operacji giną cywile - mówiła rzeczniczka, którą cytuje agencja TASS. Także ministerstwo obrony zapewniło, że nie zostały trafione cele cywilne.

Rosjanie luźno określili swoje cele

Szybko stało się jednak jasne, że Rosjanie dość swobodnie podchodzą do definiowania celów swoich nalotów. Objaśnił to rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Podstawowym kryterium ma być wspieranie Syrii (czyli reżimu Baszara Asada) w walce z Państwem Islamskim i "innymi ekstremistami oraz terrorystami". Dodatkowo atakowane mają być te ugrupowania, które przeszły na stronę dżihadystów.

Gdy Pieskow został zapytany, czy do tych kategorii zalicza się Wolna Armia Syryjska (luźna federacja bojówek rebelianckich częściowo wspieranych przez Zachód) stwierdził: - A ona istnieje, Wolna Armia Syryjska? Czy aby zdecydowana większość jej członków nie przeszła na stronę Państwa Islamskiego?

Można z tego wnioskować, że Rosjanie mogą nie mieć oporów przed atakowaniem bojówek uznawanych przez Zachód za umiarkowaną opozycję. Z wypowiedzi Pieskowa wynika, że Rosja będzie przede wszystkim kierować się dobrem reżimu i atakować jego najróżniejszych przeciwników.

Źródło: tvn24.pl Trzy miejsca uderzeń Rosjan pierwszego dnia nalotów. Główny obszar działania Państwa Islamskiego znajduje się na wschodzie kraju

Reżim prosił, Rosja pomaga

Wyższa izba rosyjskiego parlamentu, Rada Federacji, wyraziła zgodę na wysłanie rosyjskich wojsk do Syrii. Wniosek prezydenta Władimira Putina w tej sprawie przyjęto jednomyślnie. Informując w telewizji o wyniku głosowania, szef administracji Kremla Siergiej Iwanow zaznaczył, że Moskwa nie zamierza wysyłać sił lądowych do Syrii, lecz jedynie powietrzne, by "wesprzeć siły syryjskie w ich walce z Państwem Islamskim".

Powiedział, że Rosja postanowiła pomóc Syrii, by chronić siebie samą przed islamistami, i że nie chodzi jej o zaspokojenie własnych ambicji czy o cele polityki zagranicznej, o co jest często oskarżana przez zachodnich partnerów, lecz o obronę interesów narodowych. - Rosyjskie operacje wojskowe w Syrii będą mieć jasno określone ramy czasowe - cytuje Iwanowa agencja Interfax.

Iwanow powiedział, że o pomoc wojskową poprosił Rosję prezydent Syrii Baszar Asad. Potwierdziły to później Syryjskie media reżimowe, według których dyktator wysłał stosowny list z prośbą na Kreml. Rozpoczęcie rosyjskich uderzeń przywitano w Damaszku z radością.

Oglądaj
Rzekomy rosyjski nalot widoczny z ziemi
Wideo: Tajammu al-Aaza/Youtube Rzekomy rosyjski nalot widoczny z ziemi

Zatłoczona przestrzeń powietrzna

Z rozpoczęcia nalotów przez Rosjan niezadowolony jest Pentagon, który ma za złe Rosjanom, że uprzednio nie uzgodnili z Zachodem tego, w jaki sposób unikać incydentów na syryjskim niebie. - Dzisiejsze wydarzenia nas zaniepokoiły. Prezydenci uzgodnili przecież wcześniej, że nasi wojskowi będą rozmawiać i usuniemy zagrożenia - stwierdził wicesekretarz obrony USA Robert Work.

Rozmowy na ten temat na poziomie wojskowym uzgodnili wcześniej Barack Obama i Władimir Putin podczas spotkania w siedzibie ONZ. Nie zdążyło jednak jeszcze do nich dojść. - Jestem przekonany, że to agresywny krok Rosji, podjęty akurat teraz, jeszcze przed dwustronnymi rozmowami - stwierdził Work.

Według anonimowego rozmówcy agencji Reutera Rosjanie poinformowali Amerykanów o pierwszym ataku z godzinnym wyprzedzeniem. Rosyjski generał miał zjawić się w ambasadzie USA w Bagdadzie i zażądać "oczyszczenia" przestrzeni powietrznej nad Syrią z maszyn zachodniej koalicji.

Wojna domowa w Syrii »

Oglądaj
Wojna domowa w Syrii
 • Rakka, "stolica" tzw. Państwa Islamskiego, rok po wyzwoleniuRakka, "stolica" tzw. Państwa Islamskiego, rok po wyzwoleniu
 • ONZ: 38,5 tys. przesiedlonych w Idlibie w związku z przemocąONZ: 38,5 tys. przesiedlonych w Idlibie w związku z przemocą
 • Doradca Trumpa grozi Syrii odwetem, jeśli użyje broni chemicznejDoradca Trumpa grozi Syrii odwetem, jeśli użyje broni chemicznej
 • Doradca Trumpa grozi Syrii odwetemDoradca Trumpa grozi Syrii odwetem
 • "WSJ": Asad zgodził się na atak chemiczny w Idlibie"WSJ": Asad zgodził się na atak chemiczny w Idlibie
 • Miliony uchodźców z Syrii przebywają w tymczasowych obozachMiliony uchodźców z Syrii przebywają w tymczasowych obozach
 • Beata Kempa o pomocy humanitarnej dla SyriiBeata Kempa o pomocy humanitarnej dla Syrii
 • Reporter TVN24 na Cyprze: Valletta twierdzi, że nie uprzedzono jej o atakuReporter TVN24 na Cyprze: Valletta twierdzi, że nie uprzedzono...
 • Atak w Syrii. Co warto wiedzieć?Atak w Syrii. Co warto wiedzieć?
 • Andrzej Zaucha o reakcji Moskwy na atak zachodniej koalicji w SyriiAndrzej Zaucha o reakcji Moskwy na atak zachodniej koalicji w...
 • Anna Kowalska o francuskim udziale w ataku na SyrięAnna Kowalska o francuskim udziale w ataku na Syrię
 • Maciej Woroch o udziale Londynu w ataku na Syrię Maciej Woroch o udziale Londynu w ataku na Syrię
 • Nagrania dwóch nalotów na domniemanych RosjanNagrania dwóch nalotów na domniemanych Rosjan
 • Asad z roboczą wizytą w RosjiAsad z roboczą wizytą w Rosji
 • Mieszkańcy Hims pod ostrzałemMieszkańcy Hims pod ostrzałem
 • Generał zdezerterował z Syrii Generał zdezerterował z Syrii
 • W Homs nie cichną serie z karabinów i wystrzałyW Homs nie cichną serie z karabinów i wystrzały
 • Szef polskiego MSZ o zamknięciu ambasady w DamaszkuSzef polskiego MSZ o zamknięciu ambasady w Damaszku
 • Czego boi się Zachód w Syrii?Czego boi się Zachód w Syrii?
 • Atak na kolumnę czołgów przy pomocy IEDAtak na kolumnę czołgów przy pomocy IED
Wideo: ENEX Rakka, "stolica" tzw. Państwa Islamskiego, rok po wyzwoleniu

34 samoloty i kilkanaście śmigłowców

Rosjanie wysłali do Syrii znaczące siły. Na lotnisku w Latakii są już 34 różne samoloty bojowe i kilkanaście śmigłowców, w czym część jest najnowszym sprzętem w dyspozycji rosyjskiego lotnictwa. Od początku nie było wątpliwości, do czego Rosjanie mogą je wykorzystać. Niemal wszystkie maszyny są wyspecjalizowane w atakowaniu celów lądowych.

Najliczniejsze rosyjskie samoloty w Syrii to bombowce taktyczne Su-24M2 oraz szturmowe Su-25SM. Jest ich po 12. Oba typy to już niemłode radzieckie konstrukcje, ale Rosjanie wysłali do Syrii ich najnowsze odsłony, po przeprowadzonych modernizacjach. To prawdopodobnie Su-24M2 przeprowadziły pierwsze naloty.

W Syrii są też znacznie nowsze, a właściwie najnowocześniejsze maszyny rosyjskiego lotnictwa, czyli myśliwce wielozadaniowe Su-30SM i bombowce taktyczne Su-34. Tych pierwszych są cztery sztuki a drugich sześć. Oba typy maszyn są zdolne przeprowadzać naloty przy pomocy broni precyzyjnej, ale prawdopodobnie nie uczestniczyły w pierwszej fazie nalotów.

Oglądaj
Rosyjskie myśliwce Su-30
Wideo: Irkut Rosyjskie myśliwce Su-30

Wojna bez końca

To jaki rzeczywiście wpływ na syryjską wojnę domową będą miały rosyjskie naloty jest dyskusyjne. Jeśli nadal będą się koncentrować na wspieraniu sił reżimowych, to mogą pomóc im ustabilizować linię frontu i nawet odnieść lokalne sukcesy. Odwrócona zostałaby tym samym tendencja ostatnich miesięcy, kiedy siły reżimowe powoli były wypierane z kolejnych terenów.

Nie pomoże to jednak w żadnym stopniu znaleźć rozwiązania politycznego tego krwawego konfliktu, który ciągnie się już od 4,5 roku. Syryjska wojna domowa, która rozpoczęła się od pokojowych protestów zorganizowanych na fali arabskiej wiosny, następnie krwawo tłumionych przez reżim, pochłonęła już prawdopodobnie życie około 250 tysięcy ludzi.

Syria jest rozdarta na tereny kontrolowane przez reżim, różne bojówki opozycyjne, Kurdów i Państwo Islamskie. Długi i krwawy konflikt zrujnował znaczną część kraju i zmusił do opuszczenia swoich domów prawdopodobnie do 10 milionów ludzi, czyli niemal połowy ludności kraju. Około czterech milionów uciekło za granicę.

Rosyjskie naloty w Syrii »

Oglądaj
Rosyjskie naloty w Syrii
 • Rosyjskie bombowce startują z bazy Hmejmim w SyriiRosyjskie bombowce startują z bazy Hmejmim w Syrii
 • Batalion żandarmów wrócił z Syrii do RosjiBatalion żandarmów wrócił z Syrii do Rosji
 • Rosyjskie naloty w SyriiRosyjskie naloty w Syrii
 • Rosyjskie pociski Kalibr spadają na pozycje IS w rejonie Dajr az-Zaur Rosyjskie pociski Kalibr spadają na pozycje IS w rejonie Dajr...
 • Rosjanie ostrzelali cele w prowincji Hama pociskami KalibrRosjanie ostrzelali cele w prowincji Hama pociskami Kalibr
 • Moskwa: ponad 80 dżihadystów zabitych w Syrii w rosyjskich atakachMoskwa: ponad 80 dżihadystów zabitych w Syrii w rosyjskich...
 • Rosyjski atak rakietami onyks w SyriiRosyjski atak rakietami onyks w Syrii
 • Demonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira PutinaDemonstracja w Berlinie przed przyjazdem Władimira Putina
 • Myśleli, że bombardują kogoś innego. Rosja oskarża, ostra riposta USAMyśleli, że bombardują kogoś innego. Rosja oskarża, ostra...
 • Odpalenie rosyjskich rakiet Kalibr-NKOdpalenie rosyjskich rakiet Kalibr-NK
 • "Operacja w najściślejszej tajemnicy". Rosyjskie bombowce w Iranie"Operacja w najściślejszej tajemnicy". Rosyjskie bombowce w...
 • Rosyjskie bombowce Tu-22M3 zrzucają bomby na SyrięRosyjskie bombowce Tu-22M3 zrzucają bomby na Syrię
 • Rosyjskie Tu-22 wystartowały z bazy w irańskim Hamadanie Rosyjskie Tu-22 wystartowały z bazy w irańskim Hamadanie
 • Rosyjskie bombowce Tu-22M zrzucają bomby na SyrięRosyjskie bombowce Tu-22M zrzucają bomby na Syrię
 • Rosyjskie śmigłowce Mi-24 i Mi-8Rosyjskie śmigłowce Mi-24 i Mi-8
 • Po zestrzeleniu bombowca Su-24 stosunki Rosji z Turcją znalazły się w impasiePo zestrzeleniu bombowca Su-24 stosunki Rosji z Turcją...
 • Rosyjskie szturmowce Su-25 odlatują z SyriiRosyjskie szturmowce Su-25 odlatują z Syrii
 • Rosyjskie bombowce Su-24 wylatują z SyriiRosyjskie bombowce Su-24 wylatują z Syrii
 • 15.03.2016 | Rosja wycofuje wojska z Syrii. Putin: uważam, że zadania zostały wykonane15.03.2016 | Rosja wycofuje wojska z Syrii. Putin: uważam, że...
 • Rosyjskie naloty na północ od AleppoRosyjskie naloty na północ od Aleppo
Wideo: mil.ru Rosyjskie bombowce startują z bazy Hmejmim w Syrii

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (23)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Baron zum Beispiel
Baron zum Beispiel

wysyp waciaków - po czym poznać? taki prosty quiz :)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Krzysztof_Andrzej_Mroz
   Krzysztof_Andrzej_Mroz

   Rosja wspiera legalnego prezydenta Asada i walczy z terrorystami wspieranymi przez USA

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Baron zum Beispiel
     Baron zum Beispiel

     a ziemia jest płaska :)

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       JurnyZbyszek

       Baron, robotę byś sobie znalazł, bo od nadmiaru wolnego czasu dostajesz jobla. :)

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         1
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         nowy68

         Rosjanie rzucaja baby ,amerykanie czekolade ;MLEKO I DOLARY !

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           1
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           realista2

           Putin chce zakończyć konflikty wojenne, które rozpoczął Obama...

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             4
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Baron zum Beispiel
             Baron zum Beispiel

             wy jesteście tacy głupi sami z siebie?

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                1
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Aandrzej
               Aandrzej

               Trwa wojna propagandowa, Katar ( najbardziej zainteresowany rozwaleniem Syrii) i jego Al Dzazira kolportuja zdjecia z miejsc jakoby po nalotach rosyjskich samolotow. Znajacy internet mowia,ze juz te zdjecia byly uzyte wczesniej w innej konfiguracji.Czyli pokazuja lipe... tak jak syryjskie centrum praw czlowieka ( a kim sa oni ,przeciez tuba propagandowa rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 3
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  1
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 graffiti50

                 tego Baszara ciężko od koryta oderwać, trzeba tam rewolucji francuskiej, lub październikowej gdzie polecą głowy

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    4
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Krzysztof_Andrzej_Mroz
                   Krzysztof_Andrzej_Mroz

                   Taka rewolucja jest potrzebna w USA

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     1
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     zbigniew_swietek

                     Swietnie jesteście poinformowani o tym co robią rosjanie w Syrii ale czy ktoś wam zakazał publikaccji wiadomości z 16 lipca gdzie koalicja USA miała dokonać nalotu na zamieszkane przez cywilów rejony zabijając przy tym 56 osób, w tym 11 dzieci.
                     Ale takich wiadomości wam nie godzi się podawać !!! Ale o sovietach można nawet cały rozwiń

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       7
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       realista2

                       Nie bądźcie bezkrytycznymi rusofobami i wspomnijcie także o udziale w tej wojnie laureata Pokojowej Nagrody Nobla - p. Obamie.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         3
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         jawotr
                         jawotr

                         Nie jesteśmy, Obamie można zarzucić jedynie brak udziału, od którego zastał odwiedziony przez rzeczywistego kata Syrii, Putina.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            2
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           lest77

                           Słuchajcie , "Naszego PapiieżA i Waszego , Uwielbiam Czekam , Pokornie .?

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Walerianda
                             Walerianda

                             Tak sugestywnego komentarza w całym swoim życiu nie spotkałem. Gdybym przed godziną wylądował na Żiemiudeżyłaby mnie ta tendencja zmuzając do analizy i sprawdzenia. Natomiast moja obserwacja 4 - letnich zmagań celem zniszczenia legalnego Rządu budzi jedynie frustrację.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               4
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                1
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Więcej komentarzy - rozwiń
                               Zasady forum
                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                               Pozostałe informacje