Rebelia w sercu Afryki

10 grudnia 2013

Afrykański kraj chce zniesienia embarga na broń i prosi Rosję o dostawy

Prezydent Republiki Środkowoafrykańskiej prosi o całkowite zniesienie obowiązującego embarga na broń - podała rosyjska agencja RIA Nowosti, która w piątek przeprowadziła wywiad z Faustinem-Archange'em Touadérą. Restrykcje zostały nałożone sześć lat temu, po wybuchu konfliktu zbrojnego w celu obalenia prezydenta Francois Bozize.

Zeznania kierowcy zabitych dziennikarzy. Nowe ustalenia

Kierowca zabitych w poniedziałek w Republice Środkowoafrykańskiej rosyjskich dziennikarzy zeznał, że jego zdaniem Rosjanie rozumieli język, którym porozumiewali się napastnicy. Mężczyzna, który przeżył atak i jest w tej sprawie świadkiem, powiedział również, że dziennikarze konsultowali się przed podróżą z kimś ze swoich rodaków w Bangi.

Odejście na znak protestu z ONZ. Żołnierze gwałcili dzieci, potem "płacili" jedzeniem

Dwa lata temu wyjawił jeden z największych skandali w historii ONZ, ujawniając dokumenty pokazujące molestowanie dzieci w czasie misji pokojowej w Afryce przez francuskich żołnierzy. Został zawieszony, potem oczyszczono go z zarzutów, ale teraz sam rezygnuje. Mówi, że powód to "całkowita bezkarność" odpowiedzialnych za zbrodnie, których ONZ jego zdaniem nie zamierza ukarać. Urzędnik pracował w Organizacji Narodów Zjednoczonych ponad 30 lat.

Satrapowie śpią spokojnie. Rok wyborów w Afryce

Ledwie zdążono podliczyć i ogłosić wyniki wyborów w Ugandzie i Republice Środkowoafrykańskiej, a już do elekcji ruszyli mieszkańcy pustynnego Nigru i wyspiarskich Komorów. W tym roku przywódców wybierać będzie jedna trzecia afrykańskich państw.

Giną, niosąc pomoc. 190 ataków na misje humanitarne w minionym roku

W 2014 r. pracownicy misji humanitarnych w krajach, w których toczą się wojny i konflikty zbrojne zostali zaatakowani 190 razy. Łącznie zaatakowano 329 osób, z których każda zginęła, została ranna lub padła ofiarą porwania - podała organizacja Humanitarian Outcomes, która przygotowała raport w tej sprawie.

Hollande: żołnierze wykorzystujący dzieci powinni zostać surowo ukarani

Prezydent Francji Francois Hollande zapowiedział surowe kary dla żołnierzy, którym zostanie udowodnione, że podczas misji pokojowej w Republice Środkowoafrykańskiej wykorzystywali seksualnie nieletnich chłopców. Hollande powiedział dziennikarzom, że wymiar kary powinien odpowiadać wadze przestępstwa i "stanowić przykład".