tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Putin po raz kolejny

18 marca 2018 roku w wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,69 proc. głosów. Oznacza to, że zagłosowało na niego ponad 56,4 mln Rosjan.

Wynik uzyskany przez Putina jest wyższy niż w jakichkolwiek poprzednich wyborach prezydenckich, w których brał on udział. W 2000 roku, u początku swych rządów, Putin uzyskał w wyborach 52,9 proc., w 2004 - 71,3 procent, a w 2012 - gdy wrócił na Kreml po czteroletnim sprawowaniu urzędu premiera - 63,6 proc.

Na drugim miejscu jest kandydat Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej Paweł Grudinin, który według najnowszych danych CKW uzyskał 11,2 proc. głosów. Grudinin oświadczył, że wybory ocenia jako nieuczciwe.

Putin dwukrotnie wystąpił publicznie po zakończeniu głosowania. Na wiecu na placu Maneżowym w Moskwie podziękował wyborcom za poparcie. - Jesteście naszą wspólną drużyną, a ja należę do waszej drużyny; wszyscy, którzy dziś głosowali, są naszą wielką ogólnonarodową drużyną. Uważam to za objaw uznania dla tego wszystkiego, co zostało zrobione w ostatnich latach w bardzo trudnych warunkach; widzę w tym nadzieję i zaufanie m- oświadczył.

Zapewnił także, że należy "utrzymać jedność" i zarazem "przeciągnąć na swą stronę wszystkich tych, którzy mogli głosować na innych kandydatów".

Następnie w swoim sztabie wyborczym Putin poinformował, że zmiany w rządzie zostaną przeprowadzone po jego zaprzysiężeniu na kolejną kadencję. Wskazał, że takie decyzje powinny być przeprowadzane przez szefa państwa po tym, gdy zacznie on sprawować swój urząd. - mDlatego zmiany zajdą po zaprzysiężeniu - wyjaśnił.

Zapewnił także, że nie zamierza obecnie przeprowadzać reformy konstytucji. Ustawa zasadnicza m.in. ogranicza do dwóch pod rząd liczbę kadencji sprawowanych przez prezydenta. - mNa razie nie planuję żadnych reform konstytucyjnych - powiedział, pytany o to przez przedstawicieli mediów.

Skomentował także jako "nieco śmieszną" uwagę jednego z dziennikarzy o tym, że może powrócić na Kreml w 2030 roku, czyli po obecnie rozpoczynającej się kadencji oraz sześcioletniej przerwie. - Policzmy... Czy będę tu siedzieć aż do setki? Nie! - zapewnił.

Obecna kadencja prezydencka 65-letniego Putina zakończy się w 2024 roku. Jest drugą z rzędu, odkąd powrócił na Kreml w 2012 roku po czteroletniej przerwie.

Rosja. Wybory prezydenckie 2018 »

Oglądaj
Prezydentura Władimira Putina
 • Shinzo Abe jest z oficjalną wizytą w RosjiShinzo Abe jest z oficjalną wizytą w Rosji
 • Putin złozył przysiegę prezydencką Putin złozył przysiegę prezydencką
 • Wielkie przygotowania do defilady na Placu CzerwonymWielkie przygotowania do defilady na Placu Czerwonym
 • Eberhard: to nie wybory, to wyreżyserowany plebiscytEberhard: to nie wybory, to wyreżyserowany plebiscyt
 • "Ludzie nie bardzo wiedzą, jaki program zgłasza Putin""Ludzie nie bardzo wiedzą, jaki program zgłasza Putin"
 • Korespondent TVN24 z Moskwy o zwycięstwie PutinaKorespondent TVN24 z Moskwy o zwycięstwie Putina
 • Korespondent "Faktów" TVN z Moskwy o fałszerstwachKorespondent "Faktów" TVN z Moskwy o fałszerstwach
 • "Ten film to ogromna dawka propagandy""Ten film to ogromna dawka propagandy"
Wideo: Reuters TV Shinzo Abe jest z oficjalną wizytą w Rosji

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje