tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent chce referendum konstytucyjnego

Foto: Fakty TVN | Wideo: Fakty po południu TVN24 Prezydent chce referendum konstytucyjnego

Prawo i Sprawiedliwość z rezerwą odnosi się do prezydenckiej propozycji przeprowadzenia referendum w sprawie konstytucji. "Czekamy na konkrety" - co najmniej czterokrotnie oświadczyła rzeczniczka PiS Beata Mazurek w czasie zaledwie jednej konferencji prasowej. Prezydent tymczasem częściowo ujawnił, o co mu chodzi w pomyśle z referendum. Nie zdradza jednak, kiedy skieruje wniosek o jego przeprowadzenie. Milczy też na temat, czy przeprowadzenie referendum według jego wizji jest w ogóle prawnie możliwe.

Na tegorocznych obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja prezydent powiedział, że w jego przekonaniu jako prezydenta obywatele mają prawo "wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca w Polsce od dwudziestu lat funkcjonuje dobrze, czy są zadowoleni z tego modelu ustrojowego, czy też wymaga on zmian, a Polska i Polacy zasługują na nową konstytucję".

- Jako prezydent chcę razem z moimi rodakami to przedsięwzięcie przeprowadzić. Chcę, żeby w tej sprawie, w sprawie Konstytucji Rzeczypospolitej odbyło się w naszym kraju w przyszłym roku, roku stulecia niepodległości, referendum. Chcę, abyśmy w tej sprawie odbyli poważną debatę - deklarował Duda w przemówieniu wygłoszonym przed Zamkiem Królewskim, gdzie w 1791 roku Sejm Wielki uchwalił pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną ustawę zasadniczą regulującą podstawy ustrojowe państwa.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYSTĄPIENIU PREZYDENTA

5 maja wywiadzie dla radia RDC prezydent przyznał, że z nikim z politycznych i państwowych liderów wcześniej ani bezpośrednio po przemówieniu o tej sprawie nie rozmawiał, a wygłoszona przez niego w trzeciomajowym przemówieniu propozycja miała "autorski" charakter. Przyznał, że w środę 3 maja wymieniał poglądy z premier oraz marszałkami Sejmu i Senatu, ale wyłącznie na temat Konstytucji 3 Maja, a nie referendum konstytucyjnego.

Prezydent przyznał również, że nie konsultował swojego referendalnego planu z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Na sugestię, że wiele w sprawie ewentualnej zmiany konstytucji zależy od Jarosława Kaczyńskiego, Duda odpowiedział: - Dużo przede wszystkim zależy od tego, co zrobi prezydent. Jeżeli prezydent wystąpi do Senatu z zarządzeniem przeprowadzenia referendum, to wtedy wiele będzie zależało od senatorów, którzy będą głosowali.

Andrzej Duda podkreślał swoją samodzielność w referendalnej inicjatywie również w innym miejscu cytowanej wcześniej rozmowy. - Jak się zostaje prezydentem, trzeba zdawać sobie sprawę że to urząd który sprawuje się samemu i samodzielnie - oznajmił.

CZYTAJ WIĘCEJ O WYWIADZIE PREZYDENTA

Zaskoczenie i rezerwa w PiS

"Samodzielna" i "autorska" propozycja prezydenta RP wyraźnie zaskoczyła polityków rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Wicepremier w rządzie PiS Jarosław Gowin nie ukrywał zaskoczenia deklaracją Andrzeja Dudy.

Oglądaj
Gowin: projekt, o ile wiem, z nikim w rządzie niekonsultowany
Wideo: tvn24 Gowin: projekt, o ile wiem, z nikim w rządzie niekonsultowany

- Byłem zaskoczony, tak jak wszyscy politycy obozu Zjednoczonej Prawicy - powiedział Gowin w czwartek 4 maja w "Kropce nad i" w TVN24. - O ile wiem z nikim z grona rządowego, czy okołorządowego, pomysł nie był konsultowany - dodał.

Tego samego dnia rano szefowa gabinetu premier Beaty Szydło Elżbieta Witek zdystansowała się od deklaracji prezydenta. Powiedziała, że jest to jego autonomiczna decyzja i wyraźnie zaznaczyła, że sam pomysł zmiany obowiązującej konstytucji jest programową ideą PiS, a nie Andrzeja Dudy.

Oglądaj
Witek: oczekujemy od prezydenta "mapy drogowej"
Wideo: tvn24 Witek: oczekujemy od prezydenta "mapy drogowej"

Wobec braku poparcia, wyrazów zaskoczenia i wyraźniej niechęci polityków PiS, z otoczenia prezydenta dały słyszeć się głosy krytyki za niezrozumienie intencji Andrzeja Dudy.

- Muszę z przykrością stwierdzić, że wydaje się, że pani Witek najwyraźniej nie zrozumiała ściśle zapowiedzi prezydenta - oświadczył w czwartek 4 maja sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Oglądaj
"Z przykrością stwierdzam, że pani minister może nieściśle zrozumiała pana prezydenta"
Wideo: tvn24 "Z przykrością stwierdzam, że pani minister może nieściśle zrozumiała pana prezydenta"

Kolejny rozdźwięk między prezydentem a Prawem i Sprawiedliwością nastąpił w kwestii przewidywanego terminu referendum.

Prezydent ogłosił, że chce, aby referendum konstytucyjne odbyło się w 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) wyraził w tej kwestii powątpiewanie. - Nie wiem, czy w przyszłym roku zdołamy to referendum przeprowadzić. Zobaczymy - mówił oględnie w rozmowie w Radiu Zet Karczewski.

O tym, że inicjatywa prezydenta nie ma nic wspólnego z przygotowywanym przez PiS projektem zmian w konstytucji, przekonywała na konferencji prasowej w piątek 5 maja rzeczniczka klubu parlamentarnego partii rządzącej Beata Mazurek.

- Cały czas podkreślamy, że ta inicjatywa jest inicjatywą pana prezydenta, do której ma absolutnie prawo. My ją szanujemy i czekamy na konkrety, na to w jaki sposób to referendum miałoby być przeprowadzone, w jaki sposób miałyby być przeprowadzone konsultacje. Czekamy na konkrety - oświadczyła Mazurek, wyrażając jednocześnie nadzieję, że "skoro prezydent złożył taką deklarację, to będzie umiał skutecznie ją przeprowadzić".

Sama jednak odmówiła ujawnienia, w jakim kierunku zmierzają prace PiS nad przygotowaniem zmian w konstytucji, choć przyznała, że prace takie i konsultacje partii z ekspertami trwają.

Oglądaj
Mazurek: Kaczyński wielokrotnie mówił o tym, że konstytucja wymaga zmiany
Wideo: tvn24 Mazurek: Kaczyński wielokrotnie mówił o tym, że konstytucja wymaga zmiany

Prezydent ujawnia jakich chce zmian

Prezydent Duda poszedł tymczasem krok do przodu. Choć nie zgłosił formalnie koncepcji referendum ani też nie ujawnił kiedy skieruje wniosek do Senatu (zgodnie z prawem prezydent może zarządzić referendum ogólnokrajowe za zgodą Senatu), ujawnił w wywiadzie radiowym z 5 maja, które kwestie chciałby, aby zostały w referendum rozstrzygnięte. Zauważył, że kłopoty interpretacyjne sprawia sprawa zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi i podział odpowiedzialności w tej kwestii między prezydenta a ministra obrony narodowej. Ocenił jako "dużo bardziej konkretne niż obecnie" rozwiązanie z Małej Konstytucji obowiązującej w latach 1992-1997, wedle którego prezydent miał bezpośredni wpływ na obsadę stanowisk ministrów: spraw zagranicznych, obrony narodowej i spraw wewnętrznych. Dał też do zrozumienia, że skoro prezydent RP posiada silny mandat pochodzący z bezpośrednich wyborów, to powinien mieć szersze kompetencje i mocniejszą pozycję w strukturach władzy państwowej.

Prezydent ogłosił swoją ideę referendum konstytucyjnego, w czasie gdy parlamentarna większość rządząca odrzuciła obywatelski wniosek o referendum w sprawie reformy edukacji. Naturalną koleją rzeczy pojawiły się pytania i w tej kwestii. Dlaczego z jednej strony prezydent wyraźnie mówi, że Polacy mają prawo wypowiedzieć się w kwestii oceny obowiązującej konstytucji, z drugiej zaś rządząca większość odmawia obywatelom tego prawa w kwestii budzących kontrowersje zmian w szkolnictwie powszechnym. I choć Andrzej Duda zapewniał, że to zupełnie dwie inne kwestie, a wniosek o referendum edukacyjne wpłynął, gdy zmiany zostały już uchwalone, powróciła do debaty publicznej niewygodna dla PiS kwestia odrzucenia obywatelskiego wniosku o referendum wbrew obietnicom składanym w kampanii wyborczej.

Referendum "kierunkowe" – brak podstawy prawnej

Obok debaty politycznej pozostaje jeszcze kwestia prawnych możliwości przeprowadzenia referendum oceniającego konstytucję. Prezydent w wywiadzie dla RDC dwukrotnie podkreślił, że chce, aby Polacy wypowiedzieli się co do kierunku zmian i aby referendum "miało charakter kierunkowy".

Taka idea budzi jednak kontrowersje wśród konstytucjonalistów. Część prawników tej specjalności uważa, że referendum kierunkowe nie jest w polskim systemie prawnym możliwe. Należy do nich m.in. prof. Marek Chmaj, który mówił tvn24.pl, że pytania referendalne powinny być konkretne, a nie kierunkowe, a obywatele powinni dokładnie wiedzieć, jakie konsekwencje niesie udzielenie odpowiedzi "tak" albo "nie" na to pytanie.

- W referendum można pytać o konkretne sprawy istotne dla państwa, a nie zadawać pytania kierunkowe - mówił nam profesor Chmaj.

Zdaniem prof. Chmaja ewentualne pytania o to czy obywatele chcą nowej konstytucji, czy jak oceniają starą, nie mieszczą się w obecnym porządku prawnym, bo referenda mają rozstrzygać konkretne kwestie, a ich wyniki po spełnieniu wymogu frekwencji, są wiążące.

Z kolei dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego, występując na antenie TVN24, mówił 5 maja, że referendum kierunkowe samo w sobie nie jest złym rozwiązaniem, brakuje natomiast dla niego podstawy prawnej w obecnym systemie.

- Ustawa o trybie przygotowania konstytucji z 1992 roku [przestała obowiązywać z dniem wejścia w życie obecnej konstytucji - przyp. red.] wprowadzała odrębną możliwość referendum sondażowego, które mogłoby przesądzić o kierunku rozwoju naszych norm konstytucyjnych. W tej chwili takiej materii nie mamy. Ale nawet gdybyśmy hipotetycznie założyli, że przeprowadzenie takiego referendum sondażowego jest możliwe, musi być ono bardzo szczegółowo wyjaśnione społeczeństwu - tłumaczy Balicki.

Oglądaj
Dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego w "Dniu na Żywo" TVN24
Wideo: tvn24 Dr Ryszard Balicki z Uniwersytetu Wrocławskiego w "Dniu na Żywo" TVN24

Z kolei dr Ryszard Piotrowski z Uniwersytetu Warszawskiego zauważa, że w obecnym stanie prawnym nie ma możliwości przeprowadzenia referendum przed zmianą konstytucji. Tryb zmian konstytucji reguluje sama ustawa zasadnicza i mówi ona wyraźnie, że referendum na temat zmian w konstytucji można zarządzić tylko po ich uchwaleniu przez Sejm i Senat.

Procedurę zmiany konstytucji reguluje w Polsce sama konstytucja. W rozdziale XII w artykule 235 opisane są warunki, jakie musi spełnić parlament i prezydent aby zmienić ustawę zasadniczą.

Źródło: tvn24.pl Procedura zmiany Konstytucji, wg art 235 Konstytucji RP
Prezydent chce referendum konstytucyjnego »
Oglądaj
Prezydent chce referendum konstytucyjnego
 • "Porażka demokracji partycypacyjnej""Porażka demokracji partycypacyjnej"
 • Jasna arytmetyka i niejasna logika marszałka. Referendum bez akceptacji SenatuJasna arytmetyka i niejasna logika marszałka. Referendum bez...
 • Senat przeciw zarządzeniu przez prezydenta referendumSenat przeciw zarządzeniu przez prezydenta referendum
 • Tyszka o decyzji Senatu w sprawie prezydenckiego referendumTyszka o decyzji Senatu w sprawie prezydenckiego referendum
 • Kwaśniewski: bolesna porażka prezydenta, ale uchroni go przed ciężką katastrofąKwaśniewski: bolesna porażka prezydenta, ale uchroni go przed...
 • Senat nie zgodził się na prezydenckie referendum. "Zagłosowaliśmy tak, jak zagłosowaliśmy"Senat nie zgodził się na prezydenckie referendum....
 • "To jest sukces Andrzeja Dudy""To jest sukces Andrzeja Dudy"
 • "Nikt z PiS-u nie głosował przeciwko referendum""Nikt z PiS-u nie głosował przeciwko referendum"
 • Prezydencki minister skomentował decyzję Senatu w sprawie referendumPrezydencki minister skomentował decyzję Senatu w sprawie...
 • Senat nie zgodził się na referendum prezydentaSenat nie zgodził się na referendum prezydenta
 • "Wątpliwości budzi data""Wątpliwości budzi data"
 • "Emocje budzą inne kwestie, a nie sprawa referendum""Emocje budzą inne kwestie, a nie sprawa referendum"
 • Bielan: wpisywanie w datę 11 listopada kolejnego sporu politycznego nie byłoby korzystneBielan: wpisywanie w datę 11 listopada kolejnego sporu...
 • Prezydent złożył wniosek o referendum. Zaproponował termin i pytaniaPrezydent złożył wniosek o referendum. Zaproponował termin i...
 • Rzeczniczka PiS: zaproponowany termin referendum może utrudnić jego przeprowadzenieRzeczniczka PiS: zaproponowany termin referendum może utrudnić...
 • Prezydent składa wniosek o zarządzenie referendumPrezydent składa wniosek o zarządzenie referendum
 • Mucha: w referendum nie będzie więcej niż 10 pytańMucha: w referendum nie będzie więcej niż 10 pytań
 • Karczewski: za tydzień kolejne spotkanie z ministrem Muchą ws. referendum Karczewski: za tydzień kolejne spotkanie z ministrem Muchą ws....
 • 500 plus w konstytucji? "Kwestia dyskusji"500 plus w konstytucji? "Kwestia dyskusji"
 • Bronisław Komorowski o bojkocie referendum konstytucyjnegoBronisław Komorowski o bojkocie referendum konstytucyjnego
Wideo: tvn24 "Porażka demokracji partycypacyjnej"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
MarianJK
MarianJK

my Polacy Słowianie mamy już swoją konstytucję, jest nią Dziesięć Przykazań, co chce pan w niej zmienić?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   valdi48

   Duda chce referendum a ja chcę by Prezydent nie łamał konstytucji takiej jaka dziś obowiązuje. Owszem trzeba zrobić poprawki w Konstytucji a nie takie jakie chce Pis.Prace na nowelizacją Konstytucji może rozpocząć każda partia jak i organy społeczne w każdej chwili. Obecnie referendum uważam za zbyteczne jeśli nie ma wstępnego projektu rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje