tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Powyborczy pat we Włoszech

Około 36 procent głosów zdobył blok sił centroprawicy wygrywając w wyborach parlamentarnych we Włoszech - wynika ze wstępnych wyników. Brak wyraźnej większości i rywalizacja w samym bloku oznacza jednak, że nie wiadomo, kto przejmie władzę po centrolewicy, która zajęło trzecie miejsce w wyborczym wyścigu.

Po wyborach parlamentarnych we Włoszech przeprowadzonych 4 marca, nadal nie wiadomo, które ugrupowanie utworzy nowy rząd. Gotowość do tego wyraził zarówno blok centroprawicy, który otrzymał najwięcej głosów, jak i populistyczny Ruch Pięciu Gwiazd z 32-procentowym poparciem, będący na pierwszym miejscu w obu izbach parlamentu.

Rządząca od 2013 roku centrolewicowa Partia Demokratyczna uzyskała jedynie około 19 procent głosów.

Źródło: Małgorzata Latos/PAP Wstępne wyniki wyborów parlamentarnych we Włoszech

Prezydent a wyniki

Prezydent Włoch Sergio Mattarella zaapelował do sił politycznych w swym kraju o odpowiedzialność i kierowanie się dobrem państwa. - Potrzeba nam, będziemy zawsze potrzebowali - i to dotyczy wszystkich - postawy odpowiedzialności, by potrafić umieścić w centrum dobro kraju i jego obywateli - powiedział 8 marca.

Była to jego pierwsza wypowiedź od wyborów parlamentarnych, które spowodowały pat i kłopoty z powołaniem rządu.

Wśród włoskich komentatorów dominuje przekonanie, że szef państwa zachowa absolutną rezerwę i, w przeciwieństwie do swego poprzednika Giorgio Napolitano przed pięciu laty, nie zaangażuje się w rozwiązanie obecnego pata politycznego, a będzie czekał na to, aż ugrupowania zawrą porozumienie.

Agencja Agi zauważa, że prezydent nie zadowoli się deklaracją gotowości utworzenia mniejszościowego rządu. Da natomiast ugrupowaniom tyle czasu ile będą potrzebowały, aby utworzyć stabilny gabinet, mający poparcie 51 procent parlamentarzystów.

Źródło: Adam Ziemienowicz/Infografika/PAP Powyborczy podział miejsc we włoskim parlamencie

Czas do 23 marca

Liderzy mają czas na rozmowy do 23 marca, czyli do pierwszego posiedzenia parlamentu nowej kadencji.

W prasie pojawia się hipoteza porozumienia koalicyjnego między Ruchem Pięciu Gwiazd i Partią Demokratyczną (PD), ale już bez Matteo Renziego jako jej lidera. Nieoficjalnie podkreśla się, że za takim rozwiązaniem opowiada się kandydat ruchu na premiera Luigi Di Maio.

Renzi w poniedziałek 12 marca formalnie ustąpił z kierowania PD. Tuż po wyborach zasugerował, że jego partia pozostanie w opozycji. Stanowisko to podtrzymał wiceprzewodniczący partii, minister rolnictwa Maurizio Martina, którzy przejął tymczasowo władzę w PD.

Źródło: PAP / EPA / Ciro Fusco Polityczny lider i kandydat na premiera Luigi Di Maio

Podział na centrolewicy?

Nie wyklucza się też, że antysystemowy Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo będzie próbował zdobyć poparcie dla swego rządu ze strony niektórych zbuntowanych parlamentarzystów centrolewicy. Przedstawiciele ruchu zapewnili o gotowości prowadzenia rozmów z innymi siłami politycznymi.

Źródło: Niccolò Caranti/Wikipedia (CC BY-SA 3.0) Beppe Grillo

Dziennik "Il Fatto Quotidiano" twierdzi, że już doszło do kontaktów z mniejszościową grupą z PD.

"La Repubblica" ujawnia, że kwestia rozmów z "Grillini", czyli politykami Ruchu Pięciu Gwiazd podzieliła czołowych polityków obecnej partii rządzącej.

Drugą opcją jest rząd Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi Północnej, czyli najsilniejszego ugrupowania w koalicji centroprawicy. Takie porozumienie na razie wyklucza przywódca Ligi Matteo Salvini.

Dziennik "Il Messagero" podkreśla, że perspektywa powstania takiego rządu utworzonego przez eurosceptyków uważana jest w wielu europejskich stolicach za najgorszy scenariusz.

Źródło: EPA/FLAVIO LO SCALZO Jednym z największych zwycięzców włoskich wyborów jest Matteo Salvini, który przewodniczy Lidze Północnej

Berlusconi też chce rządzić

Tymczasem były trzykrotny premier Włoch Silvio Berlusconi, którego Forza Italia wyszła po wyborach jako druga po Lidze Północnej partia z bloku centroprawicowej koalicji, twierdzi, że to właśnie centroprawica powinna stworzyć nowy gabinet.

Berlusconi dodał, że lider Ligi Matteo Salvini powinien być premierem i on go poprze. "Włochy potrzebują jak najszybciej rządu, a on musi reprezentować koalicję, która zwyciężyła w wyborach" - zaznaczył lider Forza Italia.

"Tą koalicją jesteśmy my, a nie Ruch Pięciu Gwiazd" - dodał w wywiadzie udzielonym dziennikowi "Corriere della Sera" kilka dni po wyborach.

Źródło: PAP/EPA / DANIEL DAL ZENNARO Silvio Berlusconi

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje