Paweł Szeremet nie żyje

20 lipca 2016
Pożegnanie z Pawłem Szeremetem president.gov.ua

Znany białoruski, rosyjski i ukraiński dziennikarz Paweł Szeremet zginął 20 lipca w zamachu bombowym w Kijowie. Według dziennikarzy cytowanych przez Radio Swaboda śmierć Szeremeta jest związana z jego działalnością zawodową. W śledztwie pomoże amerykańskie FBI.

Szeremet - dziennikarz, autor filmów dokumentalnych i książek - od pięciu lat mieszkał w Kijowie, pracował dla "Ukraińskiej Prawdy", był też prezenterem radia Wiesti. Karierę dziennikarską rozpoczął na Białorusi, a jego krytyczne materiały o rządach prezydenta Alaksandra Łukaszenki i konflikt z władzami sprawiły, że wyjechał z tego kraju i przez lata mieszkał w Rosji. Był założycielem opozycyjnego portalu internetowego Biełorusskij Partizan. Ukraiński prezydent Petro Poroszenko uznał, że celem zabójstwa Szeremeta mogła być destabilizacja sytuacji na Ukrainie. - Wydaje mi się, że dokonano tego w jednym celu: destabilizacji sytuacji na Ukrainie; możliwe, że związane jest to z innymi nadchodzącymi wydarzeniami – powiedział.

Poroszenko objął nadzorem śledztwo i zaapelował do sił bezpieczeństwa o jak najszybsze wyjaśnienie okoliczności zamachu na Szeremeta. Nie wykluczył, że były w ten zamach zaangażowane inne państwa. - Nie odrzucamy żadnej wersji. Nie wykluczam tu także obecności interesów zagranicznych - powiedział. Politolog Mychajło Honczar ocenił, że za zamachem może stać Rosja, która w ostatnim czasie „stwarza multikryzysową sytuację na Ukrainie”. Jego zdaniem świadczy o tym wznowienie aktywności bojowej prorosyjskich separatystów w Donbasie i wywoływanie konfliktogennych sytuacji wewnątrz kraju. Zaliczył do nich właśnie zabójstwo Szeremeta. "Całkowicie wpisuje się to w kanony wojny hybrydowej, w której przeciwnik atakowany jest nie tyle działaniami wojskowymi z zewnątrz, co łamaniem od środka" – napisał Honczar na Facebooku.

FBI nie wystarczy. Ukraińcy poproszą o pomoc Niemców

Ukraińska policja zwróci się do Niemiec z prośbą o pomoc w dochodzeniu dotyczącym zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta – informuje "Ukraińska Prawda". Szczegóły w tej sprawie nie są ujawniane. Wcześniej pomoc w śledztwie zaoferowało stronie ukraińskiej amerykańskie FBI.

Poroszenko: śledztwo ws. Szeremeta egzaminem dla Ukrainy

Prowadzimy skuteczną walkę z systemem oligarchicznym. Nie ma nikogo, kto mógłby zrobić to lepiej - oświadczył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w wywiadzie dla CNN, zapytany o komentarz ws. zarzutów o nieefektywność jego polityki.

Nowe dowody ws. zabójstwa dziennikarza. MSW ma nagranie

Ukraińskie MSW dysponuje nagraniem, na którym są widoczne twarze zabójców Pawła Szeremeta – informuje internetowa gazeta "Ukraińska Prawda". Dziennikarz zginął 20 lipca w centrum Kijowa, w wyniku eksplozji bomby podłożonej pod samochodem.

Zabójstwo dziennikarza. Są wizerunki podejrzanych

Prowadzący śledztwo w sprawie zamachu na dziennikarza Pawła Szeremeta uzyskali wizerunki osób, które mogły podłożyć ładunek wybuchowy pod jego samochód, jednak nie ustalono jeszcze ich tożsamości – poinformowali przedstawiciele policji i Prokuratury Generalnej Ukrainy.

"Demonstracyjne" zabójstwo dziennikarza

- Zabójstwo dziennikarza Pawła Szeremeta miało charakter demonstracji. Celem była destabilizacja systemu politycznego Ukrainy – oznajmił deputowany ukraińskiego parlamentu i doradca szefa MSW Anton Heraszczenko. Szeremet zginął w Kijowie 20 lipca, w wyniku eksplozji bomby podłożonej w samochodzie.

Z kim przed śmiercią widział się Szeremet? Co rozmówca, to potencjalny trop

Przed zamachem Paweł Szeremet spotkał się z bliskimi współpracownikami zamordowanego lidera rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa. Tak twierdzi prokurator wojskowy Ukrainy, Anatolij Matios. W Moskwie Szeremet, który zginął w środę w wyniku eksplozji bomby w samochodzie, miał także spotkać się z ministrem obalonego ukraińskiego prezydenta Wiktora Janukowycza.

"Wkrótce ujawnimy nazwiska podejrzanych o zabójstwo Szeremeta"

Prokurator generalny Ukrainy Jurij Łuceko raportuje o postępach w śledztwie w sprawie zabójstwa dziennikarza Pawła Szeremeta. - Wkrótce zostaną ujawnione nazwiska osób podejrzanych - zapowiedział. Szeremet zginął 20 lipca w centrum Kijowa, w wyniku wybuchu bomby podłożonej w samochodzie, którym jechał do pracy.

Pożegnanie Pawła Szeremeta. "Bohaterowie nie umierają"

W Kijowie odbyła się ceremonia pożegnalna tragicznie zmarłego Pawła Szeremeta. W Ukraińskim Domu, gdzie została ustawiona trumna z ciałem, hołd dziennikarzowi oddali koledzy po fachu i przedstawiciele władz. Szeremet zginął 20 lipca w wyniku eksplozji bomby podłożonej w samochodzie. Zostanie pochowany jutro w stolicy Białorusi, Mińsku.

"Nowaja Gazieta": na zabójstwie Szeremeta zyskało wielu

Na śmierci dziennikarza Pawła Szeremeta zyskuje wiele stron, ale założonego przez organizatorów efektu - np. destabilizacji Ukrainy - nie będzie - ocenia w piątkowym wydaniu rosyjska "Nowaja Gazieta". Jej zdaniem zabójstwo ma charakter wybitnie demonstracyjny.