Papież Benedykt XVI abdykuje

11 lutego 2013
Spotkanie papieża Franciszka z Benedyktem XVI w Castel GandolfoPAP / EPA

Benedykt XVI nieoczekiwanie ogłosił 11 lutego swoją decyzję o abdykacji. Papież ustąpi 28 lutego z "powodu zaawansowanego wieku". Decyzja głowy Kościoła katolickiego wywołała szok i zdumienie. Nie zabrakło jednak komentarzy, że świadczy ona o głębokiej odpowiedzialności za Kościół.

O swej decyzji Benedykt XVI powiadomił na konsystorzu poświęconym kanonizacji grupy błogosławionych.

Rezygnuje "z pełną wolnością"

Papież oświadczył po łacinie: "Najdrożsi bracia, zwołałem was na ten konsystorz nie tylko z powodu trzech kanonizacji, ale także, by zakomunikować wam decyzję o wielkim znaczeniu dla życia Kościoła". "Po wielokrotnym rozważeniu w moim sumieniu w obliczu Boga nabrałem pewności, że moje siły z powodu zaawansowanego wieku nie wystarczą, by pełnić w odpowiedni sposób posługę Piotrową" - mówił Benedykt XVI, który w kwietniu skończy 86 lat. "Jestem świadom tego, że posługa ta z powodu swej natury duchowej musi być pełniona nie tylko poprzez czyny i słowa, ale również nie w mniejszym stopniu przez cierpienie i modlitwę. W dzisiejszym świecie, podlegającym błyskawicznym zmianom i wstrząsanym kwestiami o wielkim znaczeniu dla życia wiary, by zarządzać nawą świętego Piotra i głosić Ewangelię, konieczny jest zarówno wigor ciała, jak i duszy, które w ostatnich miesiącach zmniejszyły się we mnie w taki sposób, że musiałem uznać moją niezdolność do dobrego sprawowania powierzonej mi posługi" - oświadczył Benedykt XVI. Wyjaśnił, że świadom powagi tego aktu, podjętego - jak zapewnił - "z pełną wolnością", rezygnuje 28 lutego 2013 roku o godzinie 20 z posługi Biskupa Rzymu, powierzonej mu przez kardynałów 19 kwietnia 2005 roku. Wszystkim osobom kompetentnym i do tego powołanym polecił zwołanie konklawe. Następnie papież podziękował kardynałom za pracę i poprosił o wybaczenie wszystkich jego błędów. Zapewnił, że także po swej dymisji będzie "służyć całym sercem, całym życiem oddanym modlitwie, świętemu Kościołowi Bożemu".

Benedykt XVI "pielgrzymuje do Domu"

Tuż przed piątą rocznicą historycznej dymisji papieża, "Corriere della Sera" publikuje list emerytowanego 90-letniego papieża Benedykta XVI.

Były papież o "gejowskim lobby" i Vatileaks. Kulisy odejścia Benedykta XVI

Emerytowany papież Benedykt XVI w wywiadzie rzece odrzucił jako nieprawdziwe wszelkie hipotezy o tym, jakoby jego rezygnacja z urzędu była "ucieczką" czy też wynikiem spisku i intryg w Kościele. Zapewnił, że nie żałuje swego kroku. Na emeryturę chciał odejść, jeszcze zanim został papieżem, ale św. Jan Paweł II przekonał go, że "trzeba dalej pracować".

Benedykt XVI znów w Pałacu Apostolskim

Podczas wtorkowej ceremonii w Watykanie z okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich Benedykta XVI papież Franciszek wyraził wdzięczność swemu emerytowanemu poprzednikowi za wierność i dalszą służbę Kościołowi. Benedykt dziękował zaś Franciszkowi za jego dobroć.

Kufel piwa, czyli bawarskie urodziny papieża Benedykta XVI

Było piwo w wielkich kuflach i bawarskie przyjęcie - tak emerytowany papież Benedykt XVI świętował w czwartek 88. urodziny. W Watykanie odwiedziła go delegacja z jego rodzinnego kraju. Był także jego brat, 91-letni ksiądz Georg Ratzinger.

Papieże nie wybierają się na wakacje

Ani papież Franciszek, ani jego emerytowany poprzednik Benedykt XVI nie planują żadnych wakacji - ujawnił w niedzielę dziennik "Corriere della Sera". Według gazety to będzie pracowite lato w Watykanie, także dla wielu dostojników i świeckich.

Benedykt XVI już nigdy nie zobaczy Bawarii

Benedykt XVI zamierza spędzić resztę swych dni w Watykanie i nie odwiedzi już rodzinnej Bawarii - poinformował w poniedziałek po prywatnym spotkaniu z emerytowanym papieżem bawarski premier krajowy Horst Seehofer.

ANSA: Franciszek i Benedykt XVI często się ze sobą kontaktują

Papież Franciszek i Benedykt XVI są w częstym kontakcie i łączą ich bliskie więzy - podała agencja ANSA, powołując się na źródła watykańskie. Według nich obecny papież regularnie dzwoni do swego poprzednika i czasem go odwiedza w watykańskiej rezydencji.