tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Orban triumfuje na Węgrzech

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu premiera Viktora Orbana i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła w wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 8 kwietnia 49,27 proc. głosów i większość 2/3 w parlamencie. Orban będzie rządził w kraju już trzecią kadencję.

Plasująca się na drugim miejscu partia Jobbik uzyskała 19,06 proc. głosów, zaś koalicja Węgierskiej Partii Socjalistycznej (MSZP) i partii Dialog - 11,91 proc.

Do parlamentu weszły jeszcze lewicowo-ekologiczna partia Polityka Może Być Inna (LMP) z 7,06 proc. głosów oraz Koalicja Demokratyczna (DK) byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya z 5,37 proc.

Pozostałe partie – w tym liberalne Momentum i prześmiewcza Partia Psa o Dwóch Ogonach – nie przekroczyły progu wyborczego.

Źródło: PAP Węgierski parlament

134 mandaty dla koalicji

Zgodnie z węgierską ordynacją wyborczą odsetek głosów oddanych w wyborach nie przekłada się proporcjonalnie na liczbę mandatów. 106 miejsc jest obsadzanych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a 93 z list partyjnych.

Rozkład mandatów w 199-osobowych parlamencie przedstawia się następująco: Fidesz-KDNP 133 mandaty (66,83 proc.), Jobbik - 26, MSZP-Dialog - 20, DK - 9, LMP - 8. To, że DK będzie mieć więcej mandatów niż LMP, chociaż zdobyło mniej głosów z list partyjnych, wynika stąd, że wygrało w trzech okręgach jednomandatowych, podczas gdy LMP tylko w jednym.

W parlamencie zasiądzie także jeden przedstawiciel lewicowej partii Razem, który zwyciężył w jednomandatowym kręgu wyborczym, jeden poseł niezależny oraz przedstawiciel narodowości niemieckiej.

Orban dziękuje "polskim przyjaciołom"

Po ogłoszeniu wyników na spotkaniu ze swoimi zwolennikami premier Viktor Orban podziękował swoim wyborcom, działaczom i wolontariuszom, a także przedstawicielom polskich władz.

- Chciałbym podziękować naszym polskim przyjaciołom, prezesowi Kaczyńskiemu i premierowi Morawieckiemu, że przyjechali i nas poparli - oświadczył.

Swoje przemówienie Orban rozpoczął jednym słowem: "Wygraliśmy!", na co słuchacze zareagowali wiwatami.

- Za nami wielka batalia, odnieśliśmy decydujące zwycięstwo, dostaliśmy szansę, stworzyliśmy sobie szansę, by obronić, by móc obronić Węgry - oznajmił Orban, którego partia prowadziła kampanię, strasząc obywateli zagrożeniami związanymi zdaniem rządzących z imigracją.

Węgrzy wybrali węgierski model

W pierwszym powyborczym wywiadzie dla telewizji Echo TV, Orban przypomniał, że mówił Węgrom o tym, że wybiorą los na długie dziesięciolecia.

Jego zdaniem niedzielne wybory przesądziły o kilku ważnych sprawach. - Po pierwsze, chcemy, żeby Węgry pozostały węgierskim krajem. Mamy swoją kulturę – niezależnie od tego, jak każdy z nas odnosi się do Boga – którą nazywamy chrześcijańską i która wyrosła z tysiącletnich chrześcijańskich tradycji państwowych – powiedział premier. Dodał że Węgrzy chcą ochronić tę kulturę i swój styl życia.

- Chociaż Węgry nie osiągnęły jeszcze tyle, ile powinny, ile by chciały albo ile są zdolne, to wyruszyły drogą węgierskiego modelu, który pod wieloma względami różni się od polityki gospodarczej, społecznej i kulturalnej innych krajów. Jest to jednak polityka europejska, którą można realizować i która służy ludzkiej wolności – stwierdził.

Wybory parlamentarne na Węgrzech »

Oglądaj
Wybory parlamentarne na Węgrzech
 • Węgrzy stali w kolejkach do głosowaniaWęgrzy stali w kolejkach do głosowania
 • Orban: Lech Kaczyński wiernie trzymał się swoich zasad. My, Węgrzy, uważaliśmy za swojego przyjacielaOrban: Lech Kaczyński wiernie trzymał się swoich zasad. My,...
 • Kaczyński podczas odsłoniecia pomnika smoleńskiego na WęgrzechKaczyński podczas odsłoniecia pomnika smoleńskiego na Węgrzech
 • Orban o krok od celuOrban o krok od celu
Wideo: tvn24 Węgrzy stali w kolejkach do głosowania

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje