tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Obama w Polsce

Foto: Fakty TVN/fot. PAP/EPA | Wideo: Fakty TVN/fot. PAP/EPA Obama w Polsce

Przeszło 22 godziny pobytu na polskiej ziemi, spotkania z politykami, hołd dla naszej historii, obiad z liderami regionu i akcent smoleński - to w największym skrócie wizyta Baracka Obamy w Warszawie. Przełomowych decyzji nikt nie oczekiwał i faktycznie, konkretów to wydarzenie przyniosło niewiele. Są zapowiedzi złagodzenia obowiązku wizowego i jesiennego polsko-amerykańskiego szczytu przedsiębiorców, jest "potwierdzenie gotowości sfinalizowania" obecności oddziałów amerykańskich w Polsce.SOBOTA - RELACJA Z DRUGIEGO DNIA WIZYTY

PIĄTEK - RELACJA Z PIERWSZEGO DNIA WIZYTY

Air Force One wylądował na Okęciu w piątek 27 maja o 17.31 (film Reportera 24), 20 minut przed czasem. Kilka chwil później Obama szybko pokonał schodki prowadzące na płytę lotniska, przywitał się z czekającymi na niego szefem Kancelarii Prezydenta i wiceministrem spraw zagranicznych RP, wsiadł do "Bestii" i kawalkada aut ruszyła ulicami Warszawy.

Pomniki, hotel, pałac

Plac Piłsudskiego i Muranów - to pierwsze przystanki w podróży Obamy po stolicy Polski. Prezydent złożył kwiaty pod Grobem Nieznanego Żołnierza i Pomnikiem Bohaterów Getta. W obu miejscach znalazł chwilę czasu na rozmowy z polskimi i żydowskimi uczestnikami uroczystości.

Potem pojechał do hotelu Marriott, gdzie zatrzymała się w czasie wizyty amerykańska delegacja, a potem do Pałacu Prezydenckiego. Tam, powitany przez Bronisława Komorowskiego, wziął udział w roboczym obiedzie, jako honorowy gość XVII szczytu Europy Środkowej. To był ostatni punkt wizyty w piątek.

Z prezydentem, premierem i nie tylko

W sobotę przed 11.00 prezydent USA po raz drugi zawitał w progach Pałacu Prezydenckiego. Dopiero wtedy doszło do oficjalnej ceremonii powitania gościa przez prezydenta RP. Rozmowa z Bronisławem Komorowskim dotyczyła m.in. relacji polsko-amerykańskich, kwestii bezpieczeństwa w Europie, sytuacji na Białorusi i Ukrainie.
CZYTAJ CAŁE PRZEMÓWIENIE BARACKA OBAMY Z KONFERENCJI PRASOWEJ
CZYTAJ CAŁE PRZEMÓWIENIE BRONISŁAWA KOMOROWSKIEGO Z KONFERENCJI PRASOWEJ

Spotkanie z liderami byłej opozycji antykomunistycznej i przedstawicielami partii politycznych było ostatnim punktem programu w Pałacu. Z półgodzinnym opóźnieniem kawalkada aut z Obamą dotarła do Kancelarii Premiera. Rozmowy z Donaldem Tuskiem dotyczyły stosunków dwustronnych, m.in. współpracy przy eksploatacji złóż łupków i złagodzenia warunków przyznawania amerykańskich wiz dla Polaków.
KONFERENCJA PRASOWA BARACKA OBAMY I DONALDA TUSKA

Po konferencji prasowej prezydent USA pojechał do Katedry Polowej Wojska Polskiego, gdzie spotkał się bliskimi ofiar katastrofy smoleńskiej. Stamtąd sznur samochodów ruszył w stronę Okęcia. Dokładnie o 15.59 Air Force One oderwał się od płyty lotniska. Wizyta Baracka Obamy w Polsce dobiegła końca.

Trudna wizyta?

Kilka dni przed przylotem Obamy do Warszawy, jeden z opiniotwórczych dzienników amerykańskich zapowiadał wizytę jako "najtrudniejszą dyplomatycznie część podróży" po Europie. Dlaczego?

Ponieważ Obama przez 2,5 roku swoich rządów faktycznie ignorował nasz region, nierzadko wręcz składając interesy lojalnych dotychczas sojuszników USA na ołtarzu stosunków z Rosją – czyli polityki resetu. Teraz Obama miał choćby częściowo zatrzeć to złe wrażenie.

OGLĄDAJ SPECJALNE PROGRAMY TVN24 "OBAMA W POLSCE"

W czym zresztą tkwi jego żywotny interes polityczny – wszak w Warszawie spotkał przywódców nie tylko Polski, ale też wielu innych krajów środkowoeuropejskich, z których do Ameryki wyjechało wielu emigrantów. W kontekście starań Obamy o reelekcję, głosy tych mniejszości mogą się okazać wręcz bezcenne

Był w okolicy, w końcu dotarł

To dziewiąta podróż do Europy, a Polska była jej ostatnim etapem. Ale Obama gościł już w naszym regionie. I to dwa razy w jednym kraju – w 2009 i 2010 roku był w Pradze. Jego wizyta w Warszawie była więc trzecią w Europie Środkowej. I podobnie jak w przypadku pobytów w stolicy Czech, nie miała charakteru wyłącznie bilateralnego.

Miał być w ubiegłym roku. Przeszkodził wulkan

Obama przybył do Polski w piątek po południu i tego samego dnia był honorowym gościem na kolacji z udziałem przybyłych na szczyt w Warszawie przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W sobotę odbył rozmowy z prezydentem Bronisławem Komorowskim i premierem Donaldem Tuskiem. Spotkał się też m.in. z rodzinami ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, w której zginął prezydent Lech Kaczyński oraz z liderami partii politycznych.

Rozmowy międzysojusznicze

ZASTAŁ POLSKĘ Z TARCZĄ, ZOSTAWI BEZ?

Wizyta w Polsce miała być ważnym krokiem w poprawianiu stosunków USA z krajami Europy Środkowo-Wschodniej, które nieufnie przyjęły porzucenie przez Obamę pierwotnych planów budowy systemu obrony antyrakietowej w Polsce i Czechach, realizowanych przez administrację prezydenta Busha.

EUROPA ŚRODKOWA OFIARĄ RESETU – czytaj więcej

Pomysły poprzednika Obama odrzucił nawet nie tyle z niechęci do wszystkiego, co robił Bush, a z nowej koncepcji polityki zagranicznej. Swoim priorytetem Obama uczynił bowiem poprawę stosunków z Rosją, która, jak głosi "doktryna resetu", jest "kluczowym partnerem w konfrontacji z Iranem" i pomaga Ameryce w "zapewnieniu dostaw do Afganistanu i zapobieganiu proliferacji broni nuklearnej".

PREZYDENCI USA W POLSCE – czytaj więcej

Barack Obama był siódmym prezydentem Stanów Zjednoczonych składającym wizytę w Polsce, a jego krótki pobyt w Warszawie 11. wizytą amerykańskiego przywódcy w naszym kraju. Trzy wizyty trzech prezydentów przypadły jeszcze na okres PRL (Nixon, Ford, Carter). Po raz ostatni Polska gościła prezydenta USA niemal równo cztery lata temu.

\\gak

ZOBACZ STUDIO 3D: ILE MOŻE KOSZTOWAĆ WIZYTA OBAMY?

ZOBACZ AIR FORCE ONE W 3D

ZOBACZ LIMUZYNĘ OBAMY W 3D

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje