tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Książę i księżna Cambridge w Polsce

Książę i księżna Cambridge w Polsce
Foto: tvn24 Prezydent Andrzej Duda przywitał parę książęcą w Pałacu Prezydenckim

Brytyjska para książęca, wraz z dziećmi, po raz pierwszy przyjechała do Polski. W trakcie niespełna trzydniowej wizyty William, Kate, George i Charlotte odwiedzili Warszawę i Gdańsk między 17 a 18 lipca 2017 roku, dwukrotnie spotykając się z parą prezydencką.

Brytyjska para książęca wylądowała w poniedziałek po południu na lotnisku w Warszawie, skąd udała się do Pałacu Prezydenckiego. Zjadła tam późne śniadanie w towarzystwie pary prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

W trakcie pobytu Williamowi i Kate towarzyszyły ich dzieci - blisko 4-letni George (będzie obchodził urodziny tuż po wizycie w Polsce) i 2-letnia Charlotte.

William i Kate w Polsce »

Oglądaj
William i Kate w Polsce
 • Para książęca smakowała gdański likier GoldwasserPara książęca smakowała gdański likier Goldwasser
 • Szarpał i ciągnął rękę taty. Mały książę spieszy się na samolotSzarpał i ciągnął rękę taty. Mały książę spieszy się na samolot
 • Kate do Williama: będziemy musieli mieć więcej dzieciKate do Williama: będziemy musieli mieć więcej dzieci
 • Gdańszczanie powitali Kate i Williama Gdańszczanie powitali Kate i Williama
 • Kate i William już w Gdańsku Kate i William już w Gdańsku
 • William i Kate zwiedzają Stutthof William i Kate zwiedzają Stutthof
 • William i Kate w Sztutowie William i Kate w Sztutowie
 • Księżna Kate w sukience Baczyńskiej. "Jestem szczęśliwa"Księżna Kate w sukience Baczyńskiej. "Jestem szczęśliwa"
 • Baczyńska nie pamięta, o co pytała ją księżnaBaczyńska nie pamięta, o co pytała ją księżna
 • "Jego królewska nieśmiałość" w brytyjskich mediach"Jego królewska nieśmiałość" w brytyjskich mediach
 • Nie chciał wyjść z samolotu, stał z naburmuszoną minkąNie chciał wyjść z samolotu, stał z naburmuszoną minką
 • Pary prezydencka i książęca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania WarszawskiegoPary prezydencka i książęca w Parku Wolności przy Muzeum...
 • Spotkanie z weteranami w Muzeum Powstania WarszawskiegoSpotkanie z weteranami w Muzeum Powstania Warszawskiego
 • William and Kate took a walk on Krakowskie Przedmieście Royal AvenueWilliam and Kate took a walk on Krakowskie Przedmieście Royal...
 • Para książęca spacerowała Krakowskim PrzedmieściemPara książęca spacerowała Krakowskim Przedmieściem
 • Powitanie pary książęcej zza kulisPowitanie pary książęcej zza kulis
 • Andrzej Duda przyjął parę książęcą w Pałacu PrezydenckimAndrzej Duda przyjął parę książęcą w Pałacu Prezydenckim
 • Para prezydencka i książęca w ogrodach Pałacu PrezydenckiegoPara prezydencka i książęca w ogrodach Pałacu Prezydenckiego
 • Powitanie pary książęcej na dziedzińcu Pałacu PrezydenckiegoPowitanie pary książęcej na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego
 • "Były owacje, piski, krzyki""Były owacje, piski, krzyki"
Wideo: tvn24 Para książęca smakowała gdański likier Goldwasser
WILLIAM & KATE IN POLAND. READ IN ENGLISH

Spacer, Muzeum Powstania Warszawskiego

Po spotkaniu w Pałacu Prezydenckim obie pary, witane pozdrowieniami, wyszły na spotkanie oczekującym tłumom i rozmawiały z oczekującymi na nie dziećmi. Księżna i pierwsza dama otrzymały od nich bukiety kwiatów. Następnie Kate i William, pozdrawiając zgromadzonych, przeszli przed pomnik Adama Mickiewicza.

Tłumy utworzyły ciasny szpaler na drodze książęcej pary. Pozdrawiano ich brytyjskimi chorągiewkami, choć częściej w powietrzu uniesione były smartfony i tablety, którymi zgromadzeni próbowali utrwalić niecodzienne spotkanie na Krakowskim Przedmieściu.

Przed godziną 16. brytyjska para książęca i prezydencka przybyli do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkali się z weteranami II Wojny Światowej oraz bohaterami powstania. Przed muzeum zebrało się kilkadziesiąt osób, które przyszły powitać Williama i Kate oraz prezydenta i pierwszą damę.

Pary spotkały się z  polskimi i brytyjskimi weteranami II wojny światowej, bohaterami powstania warszawskiego oraz tymi, którzy pomagali w powstaniu. Para książęca oraz prezydent z małżonką oddali też hołd powstańcom, zapalając znicze pod dzwonem "Monter".

Z Muzeum Powstania Warszawskiego brytyjska para książęca udała się do wieżowca Warsaw Spire, gdzie swoje siedziby mają firmy technologiczne i start-upy.

Oglądaj
Kate i William wylądowali na lotnisku Chopina
Wideo: tvn24 Kate i William wylądowali na lotnisku Chopina

William odczytał list od królowej Elżbiety

Wieczorem para książęca wzięła udział w Łazienkach Królewskich w przyjęciu z okazji 91. urodzin królowej Elżbiety II. Honorowymi gośćmi byli prezydent Andrzej Duda i pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Oglądaj
Przyjęcie z parą książęcą
Wideo: Fakty TVN Przyjęcie z parą książęcą

Swoje przemówienie William rozpoczął od powiedzenia po polsku "dobry wieczór". Następnie podkreślił, że drugim obok urodzin jego babci powodem do świętowania są więzi, które łączą Polskę i Wielką Brytanię. - Więzi te sięgają wieków i tworzą bardzo bogatą historię wymiany kulturowej i bliskich relacji handlowych - powiedział William.

Odczytał też list od swojej babci. Królowa przypomniała w nim, że wraz z małżonkiem księciem Filipem gościła w Polsce w 1996 roku. "Wtedy byliśmy świadkami ciepłej gościny zarówno w Warszawie, jak i w Krakowie. Cieszę się, że para książęca będzie mogła doświadczyć tego samego - zarówno w Warszawie, jak i w Gdańsku" - napisała królowa Elżbieta.

Wizyta w obozie

Drugi dzień wizyty w Polsce para książęca spędziła na Żuławach  Wiślanych i wybrzeżu.

William i Kate najpierw odwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Stutthof w Sztutowie, gdzie oddali hołd ofiarom nazizmu.

- Z informacji, jakie przekazała nam brytyjska ambasada wynika, że książęca para nigdy wcześniej nie odwiedziła żadnego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Nasze Muzeum będzie dla nich pierwszym takim miejscem – informował Piotr Tarnowski dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie działającego w części byłego obozu.

Wizyta w byłym obozie Stutthof nie była przypadkowa. Rodzina królewska przywiązuje dużą wagę do uhonorowania ofiar nazizmu. O planowanej wizycie w Sztutowie książę wspomniał już podczas poniedziałkowego przemówienia w Warszawie.

- Catherine i ja byliśmy bardzo poruszeni, kiedy odwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego z panem prezydentem i pierwszą damą. Wiemy, że będzie podobnie, gdy odwiedzimy obóz koncentracyjny. Stutthof to przypomnienie o cierpieniu narodu polskiego, ale również o Holokauście - zaznaczył książę Cambridge.
Spotkanie w teatrze

W Gdańsku książęca para odwiedziła Teatr Szekspirowski - którego patronem jest Karol, książę Walii, ojciec Williama.

- Można powiedzieć, że to jest taka klamra historyczna. Książę Karol odwiedził nas, żeby zobaczyć, gdzie powstanie teatr, a teraz jego syn William będzie mógł go zwiedzić - mówił prof. Jerzy Limon, dyrektor Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Para książęca zasiadła na widowni złożonej z dzieci i obejrzała krótki spektakl. William i Kate mogli zobaczyć otwarcie dachu.

Oglądaj
Para książęca w Teatrze Szekspirowskim
Wideo: TVN24 Pomorze Para książęca w Teatrze Szekspirowskim

 

Spotkanie z Wałęsą

Ostatnim punktem wizyty pary książęcej w Gdańsku było Europejskie Centrum Solidarności. Para książęca pojawiła się w muzeum około godz. 16.50.

Goście z Wielkiej Brytanii zwiedzili wystawę prezentującą historię Solidarności i ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej.

W trakcie zwiedzania do księcia i księżnej Cambridge dołączył Lech Wałęsa. Były prezydent już od kilku tygodni chętnie opowiadał o planowanym spotkaniu z członkami rodziny królewskiej. Podkreślał, że było ono uzgadniane dużo wcześniej.

- Od dawna byliśmy umówieni. Wszystko jest już chyba dopięte na ostatni guzik, żeby godnie ich tu przyjąć. Wiem już o czym będę z nimi rozmawiał, ale do tańca trzeba dwojga - mówił TVN24 Lech Wałęsa przed ich przylotem do Polski.

 

Kate i William oraz Lech Wałęsa obejrzeli wspólnie część ekspozycji, a następnie przeszli przez historyczną Bramę Stoczni. Na koniec złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

 

 

Oglądaj
18.07.2017 | Wałęsa o rozmowie z parą książęcą: byli bardzo ciekawi i bardzo zaangażowani
Wideo: Fakty z zagranicy 18.07.2017 | Wałęsa o rozmowie z parą książęcą: byli bardzo ciekawi i bardzo zaangażowani

Po wizycie w Gdańsku książęca para wróciła do Warszawy, gdzie spędziła drugą noc. Wizyta zakończyła się w środę prywatnym spotkaniem w Belwederze z parą prezydencką. Kate i William z Warszawy polecieli do Berlina.

Oglądaj
Charlotte i George "przyklejeni" do szyby. Pierwsze wrażenia z Polski
Wideo: tvn24 Charlotte i George "przyklejeni" do szyby. Pierwsze wrażenia z Polski

W Warszawie para książęca wraz z dziećmi mieszkała w Belwederze, który z tej okazji przeszedł "lifting", by przygotować "pomieszczenia i otoczenie" na obecność dzieci książęcej pary. Dzięki nim George i Charlotte mogli pobawić się również w ogrodach Belwederu.

Książę William jest drugi w linii sukcesji do brytyjskiego tronu. Następcą jest jego ojciec, książę Karol, a dzieci Williama i Kate - George i Charlotte - są odpowiednio na trzecim i czwartym i miejscu.

Źródło: PAP/DPA Brytyjska rodzina królewska

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje