Kryzys sejmowy

17 grudnia 2016
Kryzys wciąż trwatvn24

W piątek 16 grudnia 2016 roku rozpoczął się w Polsce kryzys parlamentarny. W związku z planami ograniczenia pracy dziennikarzy w Sejmie oraz wykluczeniem z obrad jednego z posłów, opozycja rozpoczęła blokadę mównicy sejmowej. Posiedzenie przeniesiono do innej sali, gdzie głosami PiS przyjęto budżet na 2017 rok - zdaniem opozycji nielegalnie. Nocne wydarzenia w Sejmie doprowadziły do obywatelskich protestów. 12 stycznia Platforma Obywatelska zawiesiła protest w sali plenarnej Sejmu. Marszałek Marek Kuchciński zarządził przerwę w obradach Sejmu do 25 stycznia.

Kryzys rozpoczął się podczas prac nad projektem budżetu na 2017 rok.

GROŹBA CENZURY W SEJMIE - CZYTAJ WIĘCEJ

Obrady w Sali Kolumnowej. Prokuratura chce postawić zarzut sędziemu Tulei

Prokuratura Krajowa chce uchylenia immunitetu sędziemu Igorowi Tulei z Sądu Okręgowego w Warszawie. Ma to umożliwić postawienie mu ewentualnego zarzutu karnego, związanego z jego decyzją z 2017 roku przy rozpoznawaniu zażalenia na umorzenie śledztwa dotyczącego obrad Sejmu pod koniec 2016 roku w Sali Kolumnowej. Wniosek PK ma rozpoznać 20 marca nieuznawana przez Sąd Najwyższy Izba Dyscyplinarna.

"Do zaistnienia przestępstwa składania fałszywych zeznań nie mogło dojść"

Sąd Rejonowy w Radomiu rozpatrywał w czwartek skargę prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie. Zaskarżył on postanowienie prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa dotyczącego składania fałszywych zeznań przez świadków w postępowaniach dotyczących posiedzenia Sejmu w Sali Kolumnowej w grudniu 2016 roku. Sąd utrzymał w mocy zaskarżone postanowienie, co oznacza, że śledztwo nie będzie się toczyło.

Policja "jest wdzięcznym chłopcem do bicia"

- Nastąpiły potężne podziały w społeczeństwie. Czegoś takiego nie było. Nawet na przełomie lat 80. i 90. nie było takich podziałów głębokich, jakie stworzyli nam politycy dzisiaj. Ta biedna policja jest znowu po środku. Jest wdzięcznym chłopcem do bicia, bo najmniejsze wydarzenie nieszczęśliwe, to będą winni policjanci - często przełożeni tych policjantów zostaną na lodzie. Powtarzam policjantom, szczególnie przełożonym: nie wierzcie politykom, zachowujcie się przyzwoicie - podkreślił w "Faktach po Faktach" gen. Adam Rapacki, były zastępca komendanta głównego policji i były wiceminister spraw wewnętrznych.

Uniewinnieni w sprawie protestu przed Sejmem

Sąd pierwszej instancji uniewinnił we wtorek 13 osób, które w grudniu 2016 roku protestowały przed Sejmem i w ten sposób miały uniemożliwiać wyjazd politykom z budynku parlamentu. - Panowie nie zrobili nic złego. Uczestniczyli w proteście, który był protestem spontanicznym, korzystali ze swoich konstytucyjnych praw - podkreślał po ogłoszeniu wyroku pełnomocnik Obywateli RP, mecenas Jarosław Kaczyński.

Śledztwo w sprawie obrad w Sali Kolumnowej ponownie umorzone

Prokuratura Okręgowa w Warszawie podjęła dwie decyzje w związku z posiedzeniem Sejmu w Sali Kolumnowej z 16 grudnia 2016 roku. Ponownie umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełniania obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych oraz odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie podejrzenia składania fałszywych zeznań przez polityków PiS.

"Sądy są niezależne, sędziowie są niezależni, ale reformy są niezbędne"

Szanuję, szanowałem i będę szanował każde orzeczenie i wyrok sądu, choć nie zgadzam się z politycznym uzasadnieniem decyzji - mówił marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując decyzję sądu o uchyleniu umorzenia śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku. Dodał, że fakt wydania takiej decyzji oznacza, że "sądy są niezależne", ale jednocześnie, "że reformy w systemie sprawiedliwości są konieczne".

Sprzeczne zeznania posłów PiS w sprawie wydarzeń w Sejmie w grudniu 2016 roku

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości w śledztwie dotyczącym przeniesienia obrad Sejmu do Sali Kolumnowej 16 grudnia ub.r. różnili się w kluczowych wątkach: kto kazał kontynuować posiedzenie poza salą plenarną i czy opozycja mogła brać w nim udział. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki powiedział, że sala celowo została zorganizowana tak, by opozycja nie miała dostępu do prezydium. Zupełnie inaczej zeznawał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

"Sędziowie tacy, jak pan Tuleya upolityczniają wymiar sprawiedliwości"

Pan sędzia (Igor) Tuleya nie ukrywa swoich poglądów politycznych, jest przeciwnikiem obecnej władzy. Jest dowodem na to, że wymiar sprawiedliwości powinien przejść gruntowną reformę - mówił we "Wstajesz i wiesz" wicemarszałek Senatu Adam Bielan, komentując uchylenie decyzji prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku.

Wraca sprawa kryzysu sejmowego. Sąd uchyla decyzję prokuratury

Warszawski sąd uchylił w poniedziałek decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie posiedzenia Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, podczas którego uchwalono ustawę budżetową. Wskazał między innymi, że prokuratura w uzasadnieniu nie wyjaśniła, z jakiego powodu, kiedy i kto podjął decyzję o przeniesieniu obrad do Sali Kolumnowej.

"Decyzja prokuratury nie zaskakuje, ale uzasadnienie kuriozalne"

PO złoży zażalenie na decyzję Prokuratury Okręgowej w Warszawie, która umorzyła w poniedziałek śledztwo w sprawie obrad Sejmu w Sali Kolumnowej - poinformował poseł Platformy Cezary Tomczyk. Politycy opozycji krytykują decyzję prokuratury, choć - jak mówią - nie są nią zaskoczeni. Chwali natomiast PiS. - Od początku mówiliśmy, że marszałek Sejmu Marek Kuchciński działał zgodnie z prawem - powiedziała rzeczniczka tej partii Beata Mazurek.

Śledztwo w sprawie posiedzenia w Sali Kolumnowej umorzone

Posiedzenie Sejmu z 16 grudnia 2016 roku, podczas którego uchwalono ustawę budżetową, miało prawidłowy przebieg, a przeniesienie obrad z sali plenarnej do Sali Kolumnowej było zgodne z prawem - oceniła prokuratura i umorzyła śledztwo.

Propozycja zaostrzenia kar dla posłów. "Opozycja stanowczo odmawia"

- Prac nad zmianami regulaminu Sejmu w tym gronie nie podejmujemy - powiedział wicemarszałek Ryszard Terlecki po środowym spotkaniu przedstawicieli klubów sejmowych. - Opozycja stanowczo odmawia dalszej pracy - podkreślił. W Sejmie zakończyło się spotkanie szefów klubów parlamentarnych w sprawie zmian w regulaminie Sejmu.