tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Krwawy zamach w Kabulu

Krwawy zamach w Kabulu
Foto: VOA / Wikipedia (CC BY SA 3.0) Krwawy zamach w Kabulu

Samochód pułapka eksplodował 31 maja 2017 roku rano w dzielnicy dyplomatycznej w stolicy Afganistanu, Kabulu. Zginęło 90 osób, a około 400 jest rannych. Najbardziej ucierpiała ambasada Niemiec, zniszczone są także ambasady Francji i Turcji. Talibowie zaprzeczają, by to oni przeprowadzili zamach. Nikt nie przyznał się do ataku.

Do ataku bombowego doszło rano w godzinach porannego szczytu, kiedy na ulicach było dużo ludzi. Samochód wyładowany materiałami wybuchowymi eksplodował w dzielnicy, gdzie znajduje się wiele budynków rządowych i ambasad.

Eksplozja była tak silna, że w budynkach oddalonych nawet o kilkaset metrów wypadły okna. Na nagraniach z miejsca zamachu widać było płonące ruiny, zawalone ściany budynków, zniszczone samochody. Służby informowały także o dziesiątkach rannych i martwych osób. Świadkowie mówili, że nad dzielnicą i pałacem prezydenckim unosił się czarny, gęsty dym.

Cysterna wyładowana materiałami wybuchowymi

Nie wiadomo, co było dokładnym celem ataku, ale ładunek wybuchł w pobliżu strzeżonego wejścia do niemieckiej placówki dyplomatycznej.

- Bomba wybuchła w pobliżu niemieckiej ambasady, ale w pobliżu znajduje się również kilka innych ważnych obiektów i urzędów - powiedział dziennikarzom Agencji Reutera rzecznik policji w Kabulu Basir Mujahid. Dodał, że materiały wybuchowe zostały ukryte w niewielkiej cysternie. Jego zdaniem niemiecka ambasada najprawdopodobniej wcale nie była celem ataku.

- W pobliży jest kilka ważnych budynków i biur - powiedział Mujahid w rozmowie z Reuterem.

Podobne zdanie na ten temat ma prowadzona przez NATO w Kabulu operacja Resolute Support (RS). W oświadczeniu poinformowała, że zamachowiec najprawdopodobniej nie dotarł do zamierzonego celu, bo afgańskie siły bezpieczeństwa odmówiły mu wjazdu do tak zwanej Zielonej Strefy, w której znajduje się wiele budynków ambasad, a także siedziba misji RS.

Afgańskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w ataku zginęło co najmniej 90 osób, a około 400 zostało rannych.

Zginęli głównie afgańscy cywile.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje