Polska pod lupą KE

13 stycznia 2016
Komisja Europejska będzie debatować o Polsce Wikipedia

13 stycznia Polska stała się pierwszym w historii krajem Unii Europejskiej, wobec którego Komisja Europejska wszczęła trzy etapową procedurę ochrony państwa prawa. Decyzja ta zapadła w związku z zastrzeżeniami KE co do sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Po ogłoszeniu decyzji o wszczęciu wobec Polski wspomnianej procedury ochrony państwa prawa, 19 stycznia w Parlamencie Europejskim odbyła się na ten temat debata z udziałem polskiej premier Beaty Szydło.

"Codziennie drżę, czy oprawca nie podpali mojego domu". Kempa podczas debaty w PE

Spalono mi biuro poselskie. Oprawca chodzi nadal na wolności, a ja z moim mężem codziennie drżę o to, czy nie podpali mojego domu. I takich ludzi są tysiące - mówiła w środę europosłanka Beata Kempa (PiS) w europarlamencie podczas debaty na temat praworządności w Polsce. - Kiedy pani przyjedzie do Polski i porozmawia z osobami poszkodowanymi przez wymiar sprawiedliwości? - dodała, zwracając się do wiceszefowej Komisji Europejskiej Very Jourovej. 

Ryzyko "nieodwracalnej szkody" w funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej

Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego tworzy ryzyko "nieodwracalnej szkody" dla polskich sędziów. To powód, dla którego Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe - oświadczył w środę w Brukseli rzecznik Komisji Christian Wigand.

"Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących"

Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podejmie decyzję o wstrzymaniu prac Izby Dyscyplinarnej, to powinna ona de facto przestać działać - powiedział w "Kropce nad i" prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Odniósł się tak do wtorkowej decyzji Komisji Europejskiej, która wystąpi do TSUE o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. - Chaos prawny pogłębia się na życzenie rządzących - ocenił szef ludowców.

"Komisja Europejska wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej"

Politycy komentują wtorkową decyzję Komisji Europejskiej, która wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zablokowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Zdaniem rzecznika rządu Piotra Muellera, KE "nie ma podstawy prawnej", aby podważać przepisy dotyczące wymiaru sprawiedliwości. Rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec uważa natomiast, że Komisja "wystąpiła w obronie obecności Polski w Unii Europejskiej".

"Jesteśmy wciąż zaniepokojeni". Komisarz europejski o praworządności w Polsce

Sytuacja dotycząca praworządności w Polsce pogarsza się - ocenił nowy komisarz europejski do spraw sprawiedliwości Didier Reynders. Wiceszefowa Komisji Europejskiej do spraw wartości i przejrzystości Viera Jourova zapowiedziała, że chce jak najszybciej pojechać z wizytą do Warszawy, by porozmawiać z polskimi władzami. Rzecznik rządu Piotr Mueller odnosząc się do ich słów przekonywał, że "Polsce nie ma problemów z realizowaniem zasad praworządności, o których mówią niektórzy członkowie Komisji Europejskiej".

TSUE: przepisy dotyczące przechodzenia polskich sędziów w stan spoczynku niezgodne z prawem Unii

Polskie przepisy dotyczące wieku przejścia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów, przyjęte w lipcu 2017 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, są niezgodne z prawem Unii - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oświadczeniu stwierdziło, że wyrok "dotyczy stanu historycznego", ale "będzie przedmiotem szczegółowej analizy".

Do TSUE wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko rządowi

Do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu wpłynęła skarga Komisji Europejskiej przeciwko polskiemu rządowi w sprawie systemu dyscyplinarnego dla sędziów - przekazały służby prasowe TSUE. Komisja Europejska chce rozpatrzenia skargi w trybie przyspieszonym.