tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS
przeprosiny strona glowna

Katastrofa wiaduktu w Genui

W Genui na północy Włoch zawalił się około południa 14 sierpnia 2018 roku zawalił się fragment wiaduktu na autostradzie A10. Zginęło co najmniej 38 osób.

Tuż przed południem w Genui zawalił się długi, centralny odcinek wiaduktu Morandi o długości 1182 metrów na autostradzie A10. Jak poinformowała włoska obrona cywilna, w momencie katastrofy znajdowało się tam około 30-35 samochodów i trzy tiry. Zdjęcia i nagrania ukazują ogromną skalę tragedii. Długi odcinek wiaduktu runął z wysokości około 50 metrów.

 

Źródło: Google Maps Wiadukt Morandi w Genui

"Bilans znacznie wzrośnie"

Do tragedii doszło podczas gwałtownej ulewy nad Genuą. Przyczyna katastrofy nie jest na razie znana.

Wiadukt przebiega nad terenami przemysłowo-mieszkalnymi, gęsto zaludnionymi. Zawalił się między innymi na tory kolejowe, budynki mieszkalne i przemysłowe.

Dokładny bilans ofiar wciąż nie jest znany. Dotąd potwierdzono śmierć 38 osób, ale istnieją obawy, że pod gruzami konstrukcji są jeszcze ludzie w zmiażdżonych samochodach.

16 osób zostało rannych. Większość z nich jest w ciężkim stanie.

Prace na miejscu katastrofy

Ratownicy i strażacy nieprzerwanie przeczesują rumowisko w poszukiwaniu zaginionych. Ich dokładna liczba również nie jest znana. Ekipy ratunkowe nie wykluczają, że może ich być dużo, bo wciąż w gruzach zasypanych jest wiele samochodów.

Na miejscu pracują strażacy, ratownicy i policja. Są także drużyny specjalizujące się w poszukiwaniu ludzi po trzęsieniu ziemi. Trwa przeszukiwanie rumowiska.

Prace prowadzone są w bardzo trudnych warunkach w związku z zagrożeniem, że runą pozostałe fragmenty mostu. Także z tego samego powodu ewakuowano kolejnych mieszkańców z budynków stojących w pobliżu. Liczba osób, które musiały opuścić swoje domy, wzrosła z ponad 400 do około 630. Jak zapowiedział burmistrz miasta Marco Bucci, ich domy zostaną zburzone.

Obrona Cywilna mówi o konieczności usunięcia gruzów mostu w najbliższych dniach, a nie - jak podkreśla - miesiącach po to, by zdążyć przed spodziewanym pogorszeniem pogody i intensywnymi opadami deszczu.

Żałoba narodowa

Włoski rząd zdecydował, że sobota będzie dniem żałoby narodowej. Tego dnia w Genui odbędzie się państwowy pogrzeb ofiar.

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział także wprowadzenie 12-miesięcznego stanu kryzysowego w Ligurii w związku z katastrofą wiaduktu.

Dodał, że odebrana zostanie koncesja firmie zarządzającej autostradami.

CZYTAJ RELACJE ŚWIADKÓW

POLSKI PIŁKARZ O KATASTROFIE W GENUI

Źródło: Google Earth Zawalił się około 400-metrowy odcinek wiaduktu

Konsulat: za wcześnie, by stwierdzić, czy wśród ofiar byli Polacy

Polski konsulat generalny w Mediolanie poinformował we wtorek Polską Agencję Prasową, że jest w stałym kontakcie z włoskimi służbami w związku z katastrofą i będzie ustalał, czy ucierpieli Polacy. Placówka monitoruje sytuację, ale zastrzega, że za wcześnie jest na ustalenie, czy wśród ofiar byli Polacy.

Konsulat poinformował na Twitterze, że włoskie władze uruchomiły specjalną infolinię:+39 010 5360 367, pod którą można zgłaszać osoby zaginione oraz uzyskać informacje na temat osób poszukiwanych.

Wiadukt

Wiadukt Morandi został zbudowany w latach 60., nazwano go na cześć architekta Riccardo Morandiego. Ma około kilometra długości i przebiega około 45 metrów nad miastem.

W 2016 roku wiadukt był odnawiany.

Wtorek to dzień szczególnie intensywnego ruchu na autostradzie w Ligurii przed środowym świętem we Włoszech. Odcinek, na którym doszło do tragedii, to jeden z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w regionie, do którego na obchodzone 15 sierpnia święto Ferragosto przybywają tłumy turystów z całych Włoch i zagranicy.

Jeżeli byliście świadkami tego zdarzenia, skontaktujcie się z nami:

E-mail: kontakt24@tvn.pl

Telefon: 22 324 24 24

Nr sms/mms: 516 4444 24

 

Źródło: Twitter / Polizia di Stato Wiadukt został całkowicie zniszczony

Źródło: Wikipedia (CC BY SA 3.0) / Bbruno Wiadukt Morandi w Genui

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje