tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

John McCain nie żyje

Do końca była przy nim żona Cindy. 26 sierpnia 2018 roku w USA zmarł John McCain, senator i bohater wojenny. Miał 81 lat.

W przeszłości McCain był pilotem w marynarce wojennej USA. W 1967 r. podczas wojny w Wietnamie został zestrzelony nad Hanoi i przez 6 lat (do roku 1973 r.) był przetrzymywany jako jeniec wojenny. Mimo ciężkich tortur nie ujawnił żadnej informacji poza swoimi danymi oraz stopniem wojskowym. Wielki szacunek zyskało mu to, że jako syn admirała marynarki wojennej USA, dowódcy operacji wojennych na Pacyfiku, mógł zostać zwolniony z wietnamskiej niewoli przed innymi jeńcami, ale odmówił preferencyjnego traktowania.

Po powrocie z Wietnam McCain został w wojsku aż do 1981 roku. Rok później zajął się polityką i zajmował się nią aż do śmierci, początkowo jako kongresmen, a od 1987 roku nieprzerwanie jako amerykański senator.

McCain dwukrotnie ubiegał się o prezydenturę. W 2000 r. przegrał zaciętą walkę o nominację na kandydata na prezydenta z ramienia Partii Republikańskiej z George'em W. Bushem. W 2008 r. uzyskał tę nominację, ale przegrał ostateczną rozgrywkę z demokratą Barackiem Obamą.

KIM BYŁ JOHN MCCAIN? CZYTAJ WIĘCEJ

Propolski jastrząb

McCain był uważany za "jastrzębia" w odniesieniu do Rosji. Był zwolennikiem zaangażowania USA na świecie i w NATO oraz wywierania presji na Rosję w związku z Ukrainą. Zabiegał o zwiększenie wojskowej pomocy USA dla sił zbrojnych Polski, Estonii, Litwy i Łotwy oraz przyspieszenie prac nad tarczą antyrakietową w Europie.

Był zwolennikiem aktywnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej i jeden z pierwszych zwolenników przyjęcia Polski do NATO. W ostatnich miesiącach mocno krytykował prezydenta Donalda Trumpa za jego politykę zagraniczną, niemniej w opublikowanych w maju wspomnieniach zatytułowanych "Niespokojna fala" napisał, że nadal dostrzega "płomyk nadziei", iż Trump "zaakceptuje moralne zobowiązania", wynikające z faktu, że jest "przywódcą wolnego świata".

Walka z rakiem

W lipcu 2017 roku u McCaina zdiagnozowano raka mózgu - glejaka wielopostaciowego. W piątek jego rodzina poinformowała, że "z typową dla siebie siłą woli zdecydował się przerwać terapię".

Senator John Sidney McCain III zmarł o godzinie 16.48 25 sierpnia 2018 roku. Wiernie służył Stanom Zjednoczonym przez 60 lat. W ostatnich chwilach jego życia była przy nim jego żona oraz jego rodzina

komunikat rodziny Johna McCaina

W nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego rodzina poinformowała, że John McCain zmarł. Żona Cindy i reszta rodziny towarzyszyli mu w ostatnich chwilach. "Senator John Sidney McCain III zmarł o godzinie 16.48 25 sierpnia 2018 roku. Wiernie służył Stanom Zjednoczonym przez 60 lat. W ostatnich chwilach jego życia była przy nim jego żona oraz jego rodzina" - brzmi komunikat biura senackiego McCaina.

Prezydent USA Donald Trump na Twitterze napisał: "Moje kondolencje i mój najszczerszy szacunek dla rodziny senatora Johna McCaina, nasze serca i modlitwy są z wami!". Szef Pentagonu James Mattis oświadczył zaś: "Straciliśmy człowieka, który niezłomnie reprezentował najlepsze ideały naszego kraju".

Kondolencje złożył też były prezydent Barack Obama, który oświadczył: "John i ja pochodziliśmy z różnych pokoleń, mieliśmy zupełnie inne pochodzenie i starliśmy się na najwyższym szczeblu politycznym. Ale mimo dzielących nas różnic byliśmy wierni czemuś wyższemu - ideałom, o które całe pokolenia Amerykanów i imigrantów walczyły, za którymi maszerowały i za które się poświęcały."

John McCain nie żyje »

Oglądaj
John McCain nie żyje
 • Krzysztof Szczerski i Anna Maria Anders polecą na pogrzeb McCainaKrzysztof Szczerski i Anna Maria Anders polecą na pogrzeb McCaina
 • Pogrzeb senatora McCaina odbędzie się w 2 wrześniaPogrzeb senatora McCaina odbędzie się w 2 września
 • Kondolencje po śmierci McCaina płyną także z PolskiKondolencje po śmierci McCaina płyną także z Polski
 • Gubernator Ohio o ostatniej rozmowie z senatorem McCainem Gubernator Ohio o ostatniej rozmowie z senatorem McCainem
 • Nie żyje John McCainNie żyje John McCain
 • Senator John McCain o swojej chorobieSenator John McCain o swojej chorobie
 • Jacek Stawiski z TVN24BiS wspomina Johna McCainaJacek Stawiski z TVN24BiS wspomina Johna McCaina
 • John McCain postanowił przerwać terapięJohn McCain postanowił przerwać terapię
Wideo: tvn24 Krzysztof Szczerski i Anna Maria Anders polecą na pogrzeb McCaina

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
marcinponiewierski
marcinponiewierski

Świat żegna Pan Bóg wita.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   marcinponiewierski
   marcinponiewierski

   Są ludzie za życia tak nagradzani że po śmierci trudno ich odznaczyć.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje