tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Fidel Castro nie żyje

Fidel Castro nie żyje
Foto: Warren K. Leffler, Wikipedia Castro w USA, 1959

Były przywódca Kuby Fidel Castro zmarł 25 listopada 2016 r. w Hawanie w wieku 90 lat. - Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29 - oświadczył Raul Castro, brat wodza kubańskiej rewolucji i obecny przywódca państwa.

Uroczystości pogrzebowe Fidela odbyły się 4 grudnia w Santiago de Cuba. Do tego czasu w całym kraju trwała dziewięciodniowa żałoba narodowa. W tym czasie zostały zawieszone "wszystkie działania i imprezy publiczne". Flagi Kuby w miejscach publicznych zostały opuszczone do połowy masztu.

Wielkie uroczystości

Zwłoki Fidela Castro zostały skremowane, zgodnie z jego wolą. Urna spoczęła na cmentarzu świętej Ifigenii w Santiago de Cuba, gdzie znajduje się grobowiec bohatera narodowego Kuby, przywódcy ruchu niepodległościowego Jose Martiego. Santiago de Cuba to kolebka kubańskiej rewolucji, która w 1959 roku obaliła rządy Fulgencio Batisty.

Wcześniej, od środy 30 listopada do soboty trzeciego grudnia, od Hawany do Santiago de Cuba przeszła procesja z prochami Castro. Trasa biegła przez wiele małych miejscowości, by pozwolić maksymalnej liczbie Kubańczyków pożegnać przywódcę. Trasa liczyła około tysiąca kilometrów.

W poniedziałek i wtorek urna z prochami Castro została wystawiona u stóp pomnika Jose Martiego na Placu Rewolucji w Hawanie. To jedno z miejsc, gdzie Castro wielokrotnie kierował do tłumów Kubańczyków trwające wiele godzin przemówienia. Teraz, po jego śmierci, Hawańczycy mogli złożyć mu tam hołd.

Fidel Castro nie żyje »

Oglądaj
Fidel Castro nie żyje
 • "Absolutnie był bogiem i nim jest dalej""Absolutnie był bogiem i nim jest dalej"
 • Reakcje amerykańskich polityków na śmierć CastroReakcje amerykańskich polityków na śmierć Castro
 • Sylwetka Fidela CastroSylwetka Fidela Castro
 • "Odszedł za szybko, bo mógłby zostać ukarany""Odszedł za szybko, bo mógłby zostać ukarany"
 • Korespondent TVN w USA Marcin Wrona o śmierci Fidela CastroKorespondent TVN w USA Marcin Wrona o śmierci Fidela Castro
 • Fidel Castro rządził Kubą przez 50 latFidel Castro rządził Kubą przez 50 lat
 • Fidel Castro nie żyjeFidel Castro nie żyje
Wideo: tvn24 "Absolutnie był bogiem i nim jest dalej"

Od lat na uboczu

Nazywany "ojcem rewolucji kubańskiej" Fidel Castro jeszcze w sierpniu pojawił się publicznie z okazji swoich 90. urodzin. Był to pierwszy i ostatni raz od kwietnia br., gdy wystąpił z przemówieniem na zakończenie plenum Komunistycznej Partii Kuby. Przyznał wówczas, że jest w zaawansowanym wieku, ale kubańskie koncepcje komunistyczne są nadal aktualne i "Kubańczycy zwyciężą". Zachęcał swoich następców, aby szli dalej jego drogą.

Po przebytej dziesięć lat temu skomplikowanej operacji, której charakteru nigdy nie ujawniono, Fidel Castro przekazał piastowane funkcje państwowe i partyjne swemu młodszemu, dziś 85-letniemu, bratu Raulowi. W 2006 r. Raul stanął na czele rządu, a w 2008 r. objął oficjalnie stanowisko prezydenta i rozpoczął reformy, nazwane "aktualizacją socjalistycznego modelu gospodarki".

Od tego czasu Fidel żył na uboczu, ogłaszając tylko od czasu do czasu własne komentarze na temat aktualnych wydarzeń, jak np. na temat wizyty prezydenta USA Baracka Obamy na Kubie. Castro niechętnie zareagował na jego wezwanie do Kubańczyków, by spoglądali w przyszłość. Napisał później, że amerykański prezydent powinien się zapoznać z historią Kuby oraz, że Kubańczycy "nie potrzebują, by imperium im cokolwiek dawało".

Najdłużej żyjący dyktator

Castro był jednym z najbardziej charyzmatycznych przywódców w historii, popularnie nazywanym "El Comandante". Uwielbiał niekończące się przemówienia (trwające nawet 12 godzin), pobił rekord świata w długości rządzenia wśród dyktatorów - był u władzy 49 lat. Znany był także z miłości do cygar i kobiet. Kubański rząd utrzymuje, że odkąd w 1959 r. Castro przejął władzę próbowano go zabić aż 638 razy. Przeżył dziewięciu amerykańskich prezydentów.

Z jednej strony zostanie zapamiętany jako krwawy rewolucjonista, zatwardziały komunista i bezwzględny kat. Ma jednak zwolenników, którzy chwalą go za wyzwolenie Kuby spod dyktatury Batisty i twierdzą, że dzięki niemu warunki życia na Kubie poprawiły się. Za trudności gospodarcze obwiniają sankcje USA oraz brak wsparcia ze strony byłego bloku wschodniego.

- Ludzie pokroju Fidela mają w sobie coś takiego, co nie pozwala być wobec nich obojętnym. Mają albo wrogów, albo przyjaciół. Można ich albo kochać, albo nienawidzić - mówił o nim Nikołaj Leonow, były zastępca szefa I Zarządu KGB ZSRR.

Sylwetka Fidela Castro

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje