tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Dymisja sekretarza stanu USA

Dymisja sekretarza stanu USA
Foto: Flickr / U.S. Department of State Tillerson kierował Departamentem Stanu przez 13 miesięcy

Prezydent USA Donald Trump 13 marca 2018 roku poinformował na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Mike'a Pompeo. Zmiana ta nie była zapowiadana.

Na czele CIA stanie jej dotychczasowa wicedyrektor Gina Haspel. Będzie pierwszą kobietą na tym stanowisku. Trump w krótkiej wiadomości podziękował Tillersonowi za służbę na rzecz kraju i pogratulował nowo mianowanym.

Później na spotkaniu z dziennikarzami oznajmił, że nie zgadzał się z Tillersonem w kluczowych sprawach, takich jak umowa nuklearna z Iranem, a z nominowanym na jego miejsce Mikem Pompeo "nadaje na tych samych falach". Poinformował, że nie konsultował z Tillersonem swojej decyzji w sprawie zgody na spotkanie z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. - Decyzję podjąłem samodzielnie - oświadczył.

Jak powiedział dziennikarzom w Waszyngtonie, z Tillersonem "dogadywał się nieźle", ale nie zgadzał w kluczowych sprawach, np. w kwestii porozumienia nuklearnego z Iranem. - Nie myślimy w ten sam sposób - zaznaczył Trump, który wzywa do renegocjowania międzynarodowej umowy z Teheranem.

- Życzę Rexowi wiele dobrego. Myślę, że będzie teraz bardzo szczęśliwy. (...) Bardzo doceniam jego służbę - oznajmił.

W ocenie Trumpa nowo mianowany na szefa amerykańskiej dyplomacji dotychczasowy szef CIA Mike Pompeo ma "niesamowitą energię i intelekt". - Pompeo i ja zawsze nadajemy na tych samych falach - podkreślił. "Zbliżamy się do gabinetu", który "chciałbym mieć" - ocenił.

Rozdźwięk

Plotki o rychłej dymisji Tillersona i tarciach na linii sekretarz stanu-prezydent krążyły w Waszyngtonie od dawna, choć sam Tillerson, były szef petrochemicznego koncernu ExxonMobil, niezmiennie zapewniał, że relacje łączące go z Trumpem są dobre.

W październiku 2017 roku media w USA podały, że Tillerson otwarcie skrytykował Trumpa i nazwał go "durniem". Jak zauważa AP, tego konkretnego doniesienia szef dyplomacji nigdy nie zdementował.

Jako szef Departamentu Stanu Tillerson wielokrotnie reprezentował stanowisko odmienne od Trumpa, m.in. w sprawie paryskiego porozumienia klimatycznego, możliwości zerwania przez USA układu nuklearnego z Iranem czy stanowiska Waszyngtonu wobec konfliktu między grupą monarchii z Zatoki Perskiej a Katarem.

Dymisja Rexa Tillersona »

Oglądaj
Dymisja Rexa Tillersona
 • Kim jest Mike Pompeo?Kim jest Mike Pompeo?
 • Rex Tillerson zdymisjonowany Rex Tillerson zdymisjonowany
 • Dymisja Rexa Tillersona Dymisja Rexa Tillersona
 • Trump wymienia sekretarza stanu. Tillersona zastąpi szef CIATrump wymienia sekretarza stanu. Tillersona zastąpi szef CIA
Wideo: tvn24 Kim jest Mike Pompeo?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje