Dokumenty Kiszczaka

17 lutego 2016

"To czysta nienawiść PiS i Jarosława Kaczyńskiego"

- Te materiały nie mają kompletnie żadnego znaczenia, bo gdyby miały, to byłyby użyte w latach 80., kiedy próbowano Lecha Wałęsę złamać - powiedział w "Kropce nad i" były premier Kazimierz Marcinkiewicz.

"Jeśli chodzi o Lecha Wałęsę, to zawsze będę go bronił"

Lech Wałęsa nie dał się złamać w stanie wojennym, trzeba go bronić - powiedział w "Faktach po Faktach" Zbigniew Janas, były opozycjonista. Także historyk prof. Andrzej Paczkowski przyznał, że "nie ma żadnych twardych dowodów na to, że [Wałęsa - red.] uległ szantażowi" w latach 80. i 90.

Przeszłość Lecha Wałęsy "to nie jest jakaś bardzo istotna sprawa dla Polaków"

Nikt nie wymaże Lecha Wałęsy z historii, jego ocenę zostawmy każdemu obywatelowi - powiedział we wtorek minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. Z kolei wicemarszałek Stanisław Tyszka (Kukiz'15) ocenił, że wiedza o niegodnych epizodach w życiu Lecha Wałęsy nie jest niczym nowym i "nie jest już istotna dla Polaków".

"Oddaję się do dyspozycji. Mam tego serdecznie dość"

Ani na sekundę nie byłem po tamtej stronie, jestem czysty jak łza - oświadczył w piątek na konferencji IPN w Warszawie były prezydent Lech Wałęsa. Prof. Andrzej Paczkowski ocenił, że dla historii Polski "agenturalność Wałęsy jest bez znaczenia".

Sąd: IPN nie musi przepraszać Celińskiego

Instytut Pamięci Narodowej nie musi przepraszać Andrzeja Celińskiego za ujawnienie w dokumentach znalezionych w domu Czesława Kiszczaka jego domniemanego listu z 1989 r. do ówczesnego szefa MSW. W środę sąd oddalił pozew byłego senatora i opozycjonisty z PRL wobec IPN.

Wałęsa nie dał podpisów. IPN szukał po księgach kondolencyjnych

Ekspertyza grafologiczna Instytutu Pamięci Narodowej ma potwierdzić lub wykluczyć, czy pokwitowania znalezione w domu Czesława Kiszczaka, są prawdziwe i czy Lech Wałęsa w pierwszej połowie lat 70. współpracował ze Służbą Bezpieczeństwa. IPN zażądał więc od Wałęsy próbek podpisów, ale ten odmówił. Instytut szuka więc, gdzie może. Materiał "Faktów" TVN.

Przesłuchanie w IPN. Wałęsa zanegował autentyczność dokumentów

IPN okazał Lechowi Wałęsie oryginały akt TW "Bolka". Wałęsa zanegował ich autentyczność. Jak poinformował prokurator Janusz Romańczuk, odbyło się to w ramach przesłuchania Wałęsy jako świadka w śledztwie ws. ewentualnego poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariuszy SB w dokumentach "Bolka".

"Konsekwentnie stoję na gruncie niedowiarka co do rękopisów Lecha Wałęsy"

Znaleziona u Czesława Kiszczaka teczka TW Bolka jest na pewno prawdziwą teczką, dokumentującą realną współpracę Lecha Wałęsy z SB w latach 1970-76, choć znajdujące się w niej rękopisy mogą nie być pisane jego ręką - zgadzali się podczas piątkowej debaty historycy Andrzej Friszke i Piotr Gontarczyk.

List Michnika, zdjęcia z Magdalenki. IPN opublikuje kolejną część akt

W środę w IPN udostępnione będą kolejne dokumenty pochodzące z materiałów odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. To ostatnia porcja dokumentów, są wśród nich fotografie z obrad w Magdalence oraz Okrągłego Stołu - poinformowała rzeczniczka IPN Agnieszka Sopińska-Jaremczak.

"Trzeba być przy Wałęsie jako człowieku, który czuje się głęboko zraniony"

- Zabolało. To potwierdza to, co było tajemnicą poliszynela - tak dominikanin o. Maciej Zięba skomentował ujawnienie dokumentów z domu Kiszczaków, wśród których była teczka TW "Bolka". W "Piaskiem po oczach" organizator i pierwszy dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku komentował także rolę Kościoła w polskim życiu politycznym.

Szybkie publikacje, spektakularne przeszukania. IPN przed poważnymi zmianami

Duże przyspieszenie pracy w IPN - najpierw ujawniona teczka TW "Bolka", zaraz potem przeszukania w domach nieżyjących już generałów Kiszczaka i Jaruzelskiego. Krytycy tych nagłych działań wiążą je ze zmianami, jakie niebawem nastąpią w IPN: nowy szef, zwiększone kompetencje i możliwość otwarcia zastrzeżonych dotąd zbiorów Instytutu. Zbiorów, które zapewne skrywają wiele tajemnic o niejednej osobie. Materiał programu "Czarno na białym".

Kościół milczy ws. Wałęsy. "Nie wiem, czy nie będziemy tego wszyscy żałować"

Kościół Katolicki, który współpracował z Lechem Wałęsą przy obalaniu komunizmu, konsekwentnie milczy w sprawie TW "Bolka". Konferencja Episkopatu Polski nie zajmuje stanowiska w tej sprawie tłumacząc się, że nie chce się angażować w spory polityczne. Wałęsy bronią za to duchowni, którzy uczestniczyli w obradach Okrągłego Stołu. Materiał programu "Czarno na białym".