
W czwartek 12 lipca zakończył się dwudniowy szczyt NATO z udziałem 29 przywódców państw członkowskich. Sojusznicy zobowiązali się między innymi do podnoszenia wydatków na obronę zgodnie z ustaleniami szczytu w Warszawie z 2016 roku.
Szczyt NATO w Brukseli »Federica Mogherini podczas spotkania NATO w Brukseli
NATO w 2018 roku spotkało się w Brukseli
Bogusław Pacek: Trump uderzył w to co jest słabością NATO
Sekretarz generalny NATO: dyskusja uczyniła sojusz silniejszym
"Co się będzie działo z Krymem? Nie mogę wam powiedzieć"
"Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego"
Duda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USA
Juncker na szczycie NATO. Pomagali mu przywódcy
Szczyt bez dyplomatycznych uprzejmości. Starcie Trumpa z Merkel
Donald Trump na szczycie NATO w Brukseli
Ruszył szczyt NATO w Brukseli
Krótkie spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa
Trump: Niemcy zakładnikiem Rosji. Relacja korespondenta TVN24 BiS
"Będziemy pokazywali, że NATO żyje"
"Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest...
Andrzej Duda wyleciał we wtorek do Brukseli. Weźmie udział w...
"Najpoważniejszy test dla Sojuszu". Trump z wizytą w Europie
11 lipca rano sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przyjął na roboczym śniadaniu prezydenta USA Donalda Trumpa. Amerykański prezydent po raz kolejny skrytykował kraje sojusznicze za zbyt niskie wydatki na obronność. Wskazał między innymi na Niemcy, które nazwał "zakładnikami" Rosji.
Merkel w ripoście przywołała młodość spędzoną we Wschodnich Niemczech i oświadczyła, że Niemcy podejmują decyzje niezależnie. Wstawił się za nią szef MSZ Niemiec Heiko Maas.
W prywatnej rozmowie z Merkel Trump zmienił jednak ton. - Mamy bardzo, bardzo dobre stosunki z panią kanclerz. Mamy wspaniałe stosunki z Niemcami - powiedział dziennikarzom w trakcie spotkania z niemiecką kanclerz.
Inicjatywa 4x30 i nowe dowództwa
Na szczycie politycy podtrzymali deklarację zwiększenia wydatków wojskowych do poziomu 2 procent PKB, o co wnioskował prezydent Donald Trump. Na zamkniętej sesji NATO zasugerował nawet, by zwiększyć wydatki obronne do 4 procent PKB.
Po części roboczej szczytu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg poinformował, że jest całkowicie spokojny o amerykańską obecność militarną w Europie. - Obserwujemy coraz większą obecność militarną USA w Europie. Po zakończeniu zimnej wojny Stany Zjednoczone ograniczały swoją obecność wojskową, (...) a teraz ją zwiększają - powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Szczyt NATO potwierdził decyzje o powołaniu dowództwa logistycznego w Niemczech, którego zadaniem będzie zapewnienie sprawnego przemieszczania wojsk w Europie, oraz o odtworzeniu dowództwa w amerykańskim Norfolk, odpowiedzialnego za kontrolę nad szlakami komunikacyjnymi na północnym Atlantyku. Sojusz zgodził się już wcześniej, by w nowych dowództwach powstało 1200 etatów.
Liderzy krajów NATO zatwierdzili też inicjatywę 4x30 – wzmocnienia zdolności do odpowiedzi i szybkości reagowania. Zakłada ona, że do 2020 roku państwa Sojuszu będą utrzymywać na wysokim poziomie gotowości 30 batalionów zmechanizowanych, 30 eskadr powietrznych oraz 30 okrętów bojowych, gotowych do działania w czasie nie dłuższym niż 30 dni. W sumie może to być do 30 tys. żołnierzy oraz ponad 300 myśliwców ponad to, co uzgodniono w ramach NATO-wskich sił szybkiego reagowania.
Szczyt NATO uruchomił też nową misję szkoleniową z udziałem ekspertów z państw NATO w Iraku. Stoltenberg podkreślał, że nie będzie ona miała charakteru bojowego. W jej skład ma wchodzić kilkaset osób. Kanada zaoferowała, że może kierować tą misją w pierwszym roku.
Deklaracja
"NATO gwarantuje bezpieczeństwo naszemu terytorium i ludności, naszym wolnościom i wartościom, które podzielamy - w tym demokracji, wolności osobistej, prawom człowieka i praworządności" - stwierdzili sygnatariusze.
Państwa członkowskie podkreśliły także swoje "niezmienne zaangażowanie" w dążeniu do zwiększania wydatków na obronność. "Zobowiązujemy się poprawić równowagę dzielenia się kosztami i obowiązkami członkostwa w NATO" - napisali w deklaracji.
W dokumencie państwa przyznały także, że ostatnie działania Rosji zmniejszyły stabilność i bezpieczeństwo, doprowadzając do wzrostu nieprzewidywalności.
Państwa wyraziły także solidarność z Wielką Brytanią, która oskarża Rosję o atak z użyciem nowiczoka w Salisbury.
Członkowie NATO zobowiązali się też do "przygotowania, przeciwdziałania i odpowiedzi na zagrożenia hybrydowe", a także do udziału w "międzynarodowej walce z terroryzmem".
"NATO nie stanowi zagrożenia dla żadnego kraju" - stwierdzono, dodając, że działania Sojuszu są "defensywne, proporcjonalne i transparentne". W deklaracji napisano także, że "strategiczne partnerstwo NATO-UE jest niezbędne dla bezpieczeństwa i rozwoju".
Sojusz zgodził się także zaprosić Macedonię do rozpoczęcia rozmów akcesyjnych. Była republika jugosłowiańska stałaby się 30. członkiem NATO pod nową nazwą: Republika Macedonii Północnej.
Spotkanie Duda - Trump
Na marginesie szczytu w środę doszło do spotkania Donald Trump - prezydent Andrzej Duda. Amerykański prezydent zaprosił Dudę do swojego pokoju.
Prezydenci rozmawiali "głównie o współpracy wojskowej, w tym o wzmacnianiu polsko-amerykańskiej kooperacji wojskowej, w zakresie sprzętu i w zakresie współpracy jednostek wojskowych".
Wieczorem doszło do drugiego spotkania Dudy i Trumpa.
Nieplanowana sesja
Drugiego dnia szczytu liderzy NATO spotkali się z prezydentami Gruzji Giorgim Margwelaszwilim i Ukrainy Petrem Poroszenką, by rozmawiać o bezpieczeństwie w basenie Morza Czarnego oraz aspiracjach dotyczących członkostwa ich krajów w organizacji.
W czwartek doszło do specjalnej, nieplanowanej sesji NATO, w czasie której prezydent USA ponownie ostro skrytykował sojuszników w NATO za wydatki na obronność i praktyki handlowe.
Według agencji Reutera na zamkniętym spotkaniu w czwartek Trump miał powiedzieć, że jeśli sojusznicy nie zwiększą nakładów na obronność do poziomu 2 proc. PKB do stycznia przyszłego roku, to Stany Zjednoczone "pójdą własną drogą". Potem prezydent Francji Emmanuel Macron zdementował te słowa i zapewnił dziennikarzy, że Trump "nigdy, ani publicznie, ani prywatnie, nie groził wycofaniem się z NATO".
Trump wyszedł z sesji zadowolony i zapewnił, że zaangażowanie USA w NATO pozostaje duże. Ocenił, że NATO jest silniejsze niż jeszcze dwa lata temu.
Kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji podsumowującej szczyt oznajmiła, że odbyła się bardzo ważna dyskusja o wydatkach na wojsko. O potrzebie zwiększania wydatków na wojsko mówił także po raz kolejny Jens Stoltenberg. Podkreślił, że NATO po szczycie jest silniejsze.
W zupełnie innym tonie wypowiedział się premier Włoch Giuseppe Conte, który wprost oznajmił, że jego kraj nie zwiększy wydatków na wojsko. Włochy przeznaczają około 1 procenta PKB na armię.
Spotkanie w Brukseli było 29. szczytem NATO.
Uczestniczyły w nim 54 oficjalne delegacje, reprezentujące wszystkich 29 członków NATO, 20 krajów partnerskich oraz przedstawicieli ONZ, UE, Banku Światowego i Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.
Pozostałe informacje
Szef NATO: Rosja musi pilnie odpowiedzieć na zarzuty
Szef NATO Jens Stoltenberg skrytykował we wtorek Rosję za nowy system rakietowy, którego istnienie prawdopodobne narusza... czytaj dalej »
Sondaż: prawie połowa Amerykanów popiera Trumpa w sprawie wydatków na NATO
Prawie połowa Amerykanów uważa, że Stany Zjednoczone nie powinny być zobligowane do obrony sojuszników z NATO, jeśli ci nie... czytaj dalej »
"Sojusznicy powinni stanąć na wysokości zadania i dokładać się do wspólnej obronności"
Brytyjska premier Theresa May powiedziała w poniedziałek w Izbie Gmin, że Wielka Brytania wezwała członków NATO do zwiększenia... czytaj dalej »
Norweski minister: zwiększymy wydatki na armię

Norweski minister obrony Frank Bakke-Jensen zapewnił po sobotnim spotkaniu z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem, że Norwegia... czytaj dalej »
Macron i Putin porozmawiają po finale mundialu. Rozmowa "o wynikach szczytu NATO"
Władimir Putin spotka się w niedzielę w Moskwie z Emmanuelem Macronem - poinformował Kreml. Francuski prezydent będzie... czytaj dalej »
"Nie jesteśmy zakładnikiem Rosji ani Stanów Zjednoczonych"
Szef MSZ Niemiec Heiko Maas odrzucił w piątek sugestie, jakoby rząd w Berlinie zamierzał zwiększyć wydatki na obronność pod... czytaj dalej »
"WSJ": Trump ma rację w sprawie Niemiec, ale przeszkadza mu jego własna retoryka
"The Wall Street Journal" w czwartkowym komentarzu przyznaje rację prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, który podczas szczytu... czytaj dalej »
"Istniała konieczność rozmowy z prezydentem Trumpem przed Helsinkami"
Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko potwierdził, że rozmawiał w czwartek w Brukseli z prezydentem USA Donaldem Trumpem.... czytaj dalej »
Premier Kanady chce "konstruktywnego spotkania" Trumpa z Putinem
Premier Kanady Justin Trudeau powiedział w czwartek po zakończonym szczycie NATO w Brukseli, że sojusz jest zjednoczony w... czytaj dalej »
Szef Pentagonu: USA oddane NATO w 100 procentach

Szef Pentagonu Jim Mattis powiedział w czwartek po zakończeniu szczytu NATO, że USA są "w 100 procentach" oddane Sojuszowi,... czytaj dalej »
Premier Włoch: nie zwiększymy wydatków na rzecz NATO
Premier Włoch Giuseppe Conte oświadczył w czwartek po szczycie NATO w Brukseli, że jego kraj nie przewiduje zwiększenia... czytaj dalej »
Sekretarz generalny NATO: dyskusja uczyniła sojusz silniejszym

Wezwanie prezydenta USA Donalda Trumpa do zwiększenia wydatków miało wyraźny wpływ na uczestników obrad i sprawiło, że NATO... czytaj dalej »
Trump: ja bym nie pozwolił na aneksję Krymu
Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek na konferencji prasowej po szczycie Paktu Północnoatlantyckiego, że nie chce,... czytaj dalej »
Merkel: bardzo poważna dyskusja na szczycie o wydatkach na wojsko
Kanclerz Niemiec Angela Merkel nazwała w czwartek "bardzo poważną dyskusją" obrady na szczycie NATO w sprawie rozłożenia... czytaj dalej »
Macron: Trump nigdy nie groził wycofaniem USA z NATO
Prezydent USA Donald Trump nigdy - ani publicznie, ani prywatnie - nie groził wycofaniem Stanów Zjednoczonych z NATO - zapewnił... czytaj dalej »
Prezydent Duda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USA
W trakcie rozmów z prezydentem USA Donaldem Trumpem wspomnieliśmy o mojej wizycie w Waszyngtonie. W tej chwili trwają ostatnie... czytaj dalej »
Trump zadowolony po dodatkowej sesji: NATO silniejsze niż dwa dni temu

Zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w działania Paktu Północnoatlantyckiego pozostaje bardzo duże - poinformował po drugim dniu... czytaj dalej »
Nieplanowana, zamknięta sesja NATO.
Reuters: Trump znów skrytykował sojuszników
Prezydent USA Donald Trump ponownie ostro skrytykował w czwartek w Brukseli sojuszników w NATO za wydatki na obronność i... czytaj dalej »
Poroszenko na szczycie NATO: wierzymy, że Ukraina zostanie członkiem sojuszu
NATO wspiera Ukrainę wobec rosyjskiej agresji - zapewniał w czwartek prezydenta tego kraju Petra Poroszenkę sekretarz generalny... czytaj dalej »
"Zrobiliście coś dla Bałkanów Zachodnich". May pocieszana po półfinale
Brytyjska premier podczas szczytu NATO zatrzymała się na chwilę, aby obejrzeć ostatnie minuty półfinału piłkarskich mistrzostw... czytaj dalej »