"Boska cząstka" znaleziona?

4 lipca 2012

Po co szukano "boskiej cząstki"?

Była nieuchwytna ale niezbędna - by wymyślony przez fizyków model funkcjonowania podstawowych cząstek wszechświata miał sens. Dlatego nazwano ją boską cząstką - a jej eksperymentalne poszukiwania trwały kilka dekad i pochłonęły miliardy dolarów. Po co? Czy odkrycie bozonu Higgsa to tylko sztuka dla sztuki?

Przełom w fizyce. "To także polski sukces"

- Cały świat obiegła w środę sensacyjna informacja, że badacze z europejskiego ośrodka CERN dokonali naukowego przełomu – po latach badań odkryli nową cząstkę elementarną, która może być poszukiwaną od tak dawna cząstką Higgsa, nazywaną też „boską cząstką” - stwierdziła prof. Kudrycka.

Przeciek ws. cząstki Higgsa. CERN: awaria techniczna

Na dzień przed ogłoszeniem informacji, że naukowcom udało się odnaleźć cząstkę atomu, która może być bozonem Higgsa, w internecie pojawił się film, który obwieszczał istnienie "boskiej cząstki". Jeszcze przed oficjalnym komunikatem CERN.

Na tropie "boskiej cząstki"

Co w praktyce oznacza wczorajsze stwierdzenie naukowców z CERN, że są o krok od udowodnienia istnienia tzw. "boskiej cząstki", czyli bozonu Higgsa? To, że są oni krok od potwierdzenia teorii opisującej działania wszechświata. Bez "boskiej cząstki" wyglądałby on zupełnie inaczej, z naszej perspektywy zupełnie niewyobrażalnie - cząstki byłyby pozbawione masy, a Ziemia prawdopodobnie nigdy by nie powstała.

CERN: Są przesłanki, że boska cząstka istnieje

Wyniki eksperymentów ATLAS i CMS sugerują, że cząstka Higgsa istnieje - poinformował ośrodek badawczy CERN. Jeśli odkrycie się potwierdzi, będzie przemawiało za słusznością dotychczasowych teorii fizyki cząstek, sformułowanych w tzw. Modelu Standardowym.