tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Beatyfikacja Jana Pawła II

Foto: Błogosławiony Jan Paweł II (archiwum TVN24, fot. EPA) | Wideo: Błogosławiony Jan Paweł II (archiwum TVN24, fot. EPA) Błogosławiony Jan Paweł II (archiwum TVN24, fot. EPA)

1 maja, w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, o godz. 10, na placu św. Piotra w Rzymie, rozpoczęły się uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II. Było to ukoronowanie trwającego zaledwie sześć lat, najkrótszego we współczesnych dziejach Kościoła, procesu beatyfikacyjnego. Odbył się on z zachowaniem wszystkich obowiązujących kościelnych procedur, a jedynym przywilejem jakim obdarzono papieża-Polaka był fakt, że w jego przypadku zastosowano "szybką ścieżkę" - nie musiał oczekiwać w kolejce ponad tysiąca kandydatów do wyniesienia na ołtarze.


"Santo subito!"

Co do świętości Jana Pawła II nastąpiła jednoczesna zgodność "vox populi" (głos ludu) i "vox Ecclesiae" (głos Kościoła). Wierni na pogrzebie Papieża wznosili okrzyki "Santo subito" (święty natychmiast), a kardynałowie po konklawe, które wybrało Benedykta XVI, zwrócili się do nowego papieża, aby zezwolił na szybką beatyfikację swojego poprzednika.

Benedykt XVI wyraził zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego zaledwie kilka tygodni po śmierci, łamiąc tym wymóg 5 lat, jakie powinny nastąpić od zgonu kandydata na ołtarze.

Papież ten odstąpił też od tradycji również 1 maja, kiedy to przewodniczyć będzie uroczystościom beatyfikacyjnym. Do tej pory celebrował jedynie kanonizacje.

22 października - wspomnienie Jana Pawła II

Uroczystości rozpoczęły obrzędy beatyfikacyjne. Po wygłoszeniu przez papieża tradycyjnej formuły, na fasadzie bazyliki św. Piotra odsłonięty został portret Jana Pawła II, wykonany na podstawie fotografii Grzegorza Gałązki, polskiego fotografika od ponad 20 lat zamieszkałego w Rzymie. Z chwilą odsłonięcia portretu Jan Paweł II może odbierać cześć jako błogosławiony.

Podczas ceremonii zostało ogłoszone, że wspomnienie Jana Pawła II wyznaczono na 22 października. Tego dnia błogosławiony Jan Paweł II będzie wspominany w liturgii, ale tylko w Rzymie i w Polsce. Gdy zostanie kanonizowany, wówczas jego wspomnienie obowiązywać będzie w całym Kościele katolickim.

Zwykle osoby święte lub błogosławione wspominane są w "dies natalis", czyli w dzień swojej śmierci, nazywany "narodzinami dla nieba". Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia, ale na ten okres często przypada Wielki Tydzień. Aby uniknąć "kolizji" w kalendarzu liturgicznym Watykan postanowił, że zostanie ono przeniesione na 22 października, a więc w rocznicę mszy inaugurującej pontyfikat tego papieża.

Największa beatyfikacja w dziejach

Po obrzędzie beatyfikacji Benedykt XVI przewodniczył mszy przy ołtarzu na placu św. Piotra oraz wygłosi homilię.

W uroczystości wzięły udział 62 delegacje zagraniczne, oraz biskupi, księża, siostry zakonne i świeccy z całego świata. Najliczniejszą delegację – złożoną z 68 biskupów – przysyłał Episkopat Polski. Sprawdziły się szacunki rzymskiej policji - w beatyfikacji wziął udział blisko milion osób. Wypełnili plac św. Piotra, przyległą doń ulicę via Conciliazione oraz czternaście miejsc w Wiecznym Mieście, gdzie ustawione były telebimy.

Była to największa uroczystość beatyfikacyjna w dziejach Kościoła.

Grzegorz Polak (religia.tv)

O BEATYFIKACJI JANA PAWŁA II CZYTAJ TEŻ NA STRONACH RELIGIA.TV

Oglądaj
Przesłanie Jana Pawła II (archiwum)
Wideo: Archiwum Przesłanie Jana Pawła II (archiwum)
Niecałe 6 lat, 122 przesłuchanych świadków, 2414 stron dokumentacji. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II był jednym z najkrótszych w historii Kościoła.
CZYTAJ WIĘCEJ O PROCESIE BEATYFIKACYJNYM

Marie Simon-Pierre miała już zaawansowaną chorobę Parkinsona. Wyzdrowiała kilka miesięcy po śmierci Jana Pawła II w sposób niewytłumaczalny z medycznego punktu widzenia. Uznano to za cud za wstawiennictwem papieża-Polaka, przez co spełniony został najważniejszy warunek jego beatyfikacji.
CZYTAJ WIĘCEJ O CUDZIE MARIE SIMON-PIERRE

Gdy młody ksiądz Karol Wojtyła powrócił z dwuletnich studiów w Rzymie, kardynał Sapieha nie zgodził się, aby wstąpił do zakonu. Powiedział wtedy: "będzie bardziej przydatny w kurii". I dodał: "A potem, dla Kościoła Powszechnego".
CZYTAJ WIĘCEJ O KAROLU WOJTYLE, ZANIM ZOSTAŁ PAPIEŻEM

Oglądaj
Jan Paweł II - papież młodych ludzi (archiwum TVN)
Wideo: Jan Paweł II - papież młodych ludzi (archiwum TVN) Jan Paweł II - papież młodych ludzi (archiwum TVN)

Jan Paweł II podczas pielgrzymek do Polski wszędzie czuł się jak u siebie. Niewątpliwie jednak z papieżem-Polakiem kojarzą się przede wszystkim dwa miasta - Wadowice, gdzie "wszystko się zaczęło" oraz Kraków, w którym ksiądz Karol Wojtyła rozpoczynał swoją kościelną karierę.
CZYTAJ WIĘCEJ O PAPIESKICH MIASTACH

16 października 1978 r. 111 osobowe konklawe na głowę Kościoła katolickiego wybrało arcybiskupa i metropolitę Krakowa, 58-letniego kardynała Karola Wojtyłę. Tym samym 264. z kolei papieżem został Polak.
CZYTAJ WIĘCEJ O PONTYFIKACIE JANA PAWŁA II

Pod przewodnictwem Jana Pawła II Kościół wcielał w życie myśl przewodnią Soboru Watykańskiego II, że "człowiek jest drogą Kościoła". Rozwijając naukę społeczną Kościoła Karol Wojtyła przywrócił ewangeliczny porządek rzeczy, stawiając człowieka wyżej niż kapitał.
CZYTAJ WIĘCEJ O ENCYKLIKACH PAPIESKICH

Podczas swego pontyfikatu papież Jan Paweł II beatyfikował 1318 osób, w tym 154 Polaków. Zaś 478 błogosławionych ogłosił świętymi. W tym gronie było 9 Polaków, wśród nich ojciec Maksymilian Kolbe i królowa Jadwiga. Wśród wyniesionych na ołtarze są przedstawiciele niemal wszystkich kontynentów, narodów, stanów i zawodów.
CZYTAJ WIĘCEJ O ŚWIĘTYCH WYNIESIONYCH NA OŁTARZE PRZEZ JANA PAWŁA II

Ekumenizm, otwarcie się Kościoła katolickiego na inne religie - tak przedstawiciele różnych wyznań mówią najczęściej o pontyfikacie Jana Pawła II. Przypominają ważne gesty - wizytę w meczecie w Syrii, modlitwę pod Ścianą Płaczu w Izraelu i stałą pracę na rzecz dialogu między religiami. Ogłoszeniem "mea culpa" Kościoła za grzechy jego wyznawców wobec przedstawicieli innych religii i kultur otworzył drzwi do pojednania chrześcijan z żydami i muzułmanami.
CZYTAJ WIĘCEJ O DIALOGU MIĘDZY RELIGIAMI PODCZAS PONTYFIKATU JANA PAWŁA II

Zdaniem wielu watykanistów, Jan Paweł II przejdzie do historii głównie jako papież, który doprowadził do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Nie polegało to tylko na dodaniu duchowej siły Polakom i zainspirowaniu ich do rewolty w sierpniu 1980 r. Ale polityczne znaczenie pontyfikatu Jana Pawła II nie ogranicza się tylko do jednej z kluczowych ról w przezwyciężeniu podziału świata na dwa wrogie bloki. Polski papież wzywał do moralności w polityce, i nie miał tu znaczenia podział na lewicę i prawicę.
CZYTAJ WIĘCEJ O PAPIEŻU W POLITYCE MIĘDZYNARODOWEJ

Oglądaj
Testament Jana Pawła II - czyta Krzysztof Kolberger
Wideo: TVN24 Testament Jana Pawła II - czyta Krzysztof Kolberger
Papież Jan Paweł II rozpoczął pisanie testamentu w marcu 1979 roku, a w latach późniejszych powracał do tych notatek i niektóre precyzował.
CZYTAJ WIĘCEJ O TESTAMENCIE JANA PAWŁA II

Jan Paweł II w ciągu prawie 27 lat pontyfikatu odbył 104 zagraniczne podróże, odwiedził wszystkie kontynenty. Ze słowami Ewangelii osobiście docierał do geograficznie i kulturowo najodleglejszych od Watykanu zakątków świata. I chociaż już jego poprzednik Paweł VI zaczął odbywać dalekie podróże, to Jan Paweł II poprzez tak liczne pielgrzymki nadał swemu pontyfikatowi nowy wymiar duszpasterski.
CZYTAJ WIĘCEJ O PIELGRZYMKACH JANA PAWŁA II

- Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi - te słowa Jana Pawła II z jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny z 1979 r. pozostaną symbolem papieskich przesłań do rodaków.
CZYTAJ WIĘCEJ O PAPIESKICH PIELGRZYMKACH DO POLSKI

"Pielgrzym" to wyjątkowy zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, w 1979 roku. Dokument został zrealizowany na zlecenie Watykanu i Episkopatu Polski. Premiera filmu odbyła się jeszcze w 1979 roku w Watykanie w obecności Ojca Świętego.
CZYTAJ WIĘCEJ O UNIKALNYM DOKUMENCIE Z PIERWSZEJ PIELGRZYMKI DO POLSKI

Oglądaj
Papież, który kochał góry (archiwum TVN, fot. EPA)
Wideo: Papież, który kochał góry (archiwum TVN, fot. EPA) Papież, który kochał góry (archiwum TVN, fot. EPA)

Rządząca komunistyczną Polską PZPR dobrze zdawała sobie sprawę z tego, że Karol Wojtyła, a tym bardziej później Jan Paweł II, to twardy przeciwnik. Dlatego też partia czuwała nad niemal każdym krokiem papieża-Polaka. Zwłaszcza, gdy pojawiał się w Polsce.
CZYTAJ WIĘCEJ O TAJNYCH DOKUMENTACH PZPR NA TEMAT JANA PAWŁA II

Jan Paweł II jeszcze za życia stał się bohaterem filmów. Najbardziej znane obrazy o życiu papieża powstały już jednak po jego śmierci.
CZYTAJ WIĘCEJ O FILMACH NA TEMAT PAPIEŻA

Papież Jan Paweł II jest największym podróżnikiem wśród dotychczasowych papieży, ale i inne liczby związane z papieskim pontyfikatem robią wrażenie.
CZYTAJ WIĘCEJ O STATYSTYKACH PONTYFIKATU JANA PAWŁA II

"Pielgrzym" to wyjątkowy zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny, w 1979 roku. Dokument został zrealizowany na zlecenie Watykanu i Episkopatu Polski. Premiera filmu odbyła się jeszcze w 1979 roku w Watykanie w obecności Ojca Świętego.

OGLĄDAJ FILM "PIELGRZYM"

nsz, gak, mtom

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje