tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Atak w Londynie

Foto: Reuters / Hannah McKay | Wideo: Kontakt24 Policja uczestnicząca w incydencie na London Bridge w Londynie

Osiem osób zginęło, a 48 trafiło do szpitali po ataku terrorystycznym, do którego doszło w sobotę 3 czerwca 2017 roku późnym wieczorem w Londynie. Zamachowcy najpierw wjechali samochodem w pieszych na London Bridge, a następnie zaatakowali nożami ludzi w pobliżu Borough Market. Wszyscy trzej napastnicy zostali zastrzeleni przez policję.

ZAMACH W LONDYNIE - CZYTAJ RELACJĘ MINUTA PO MINUCIE

Policja otrzymała zgłoszenie o białym samochodzie dostawczym uderzającym w przechodniów na London Bridge o godzinie 22.08 czasu lokalnego. Pojazd przejechał dalej w stronę pobliskiego Borough Market. Popularne zarówno wśród londyńczyków, jak i wśród turystów miejsce wypełnione było ludźmi. Napastnicy wysiedli z samochodu przy jednej z ulic prowadzących do targu i zaczęli atakować nożami napotkane osoby. Według relacji świadków niektórzy usiłowali powstrzymać zamachowców, rzucając w nich krzesłami, butelkami czy szklankami.

RELACJE ŚWIADKÓW

Tuż po zamachu informowano, że zginęło siedem osób, a 48 trafiło do szpitali. W środę 7 czerwca przekazano, że z Tamizy wyłowiono ciało kolejnej - ósmej - ofiary śmiertelnej.

Atak w Londynie

Zamachowcy

Napastnicy zostali zastrzeleni przez policję po ośmiu minutach od otrzymania zgłoszenia. Mieli na sobie atrapy kamizelek z materiałami wybuchowymi.

W poniedziałek policja ujawniła nazwiska dwóch zamachowców. Byli to 27-letni Khuram Shazad Butt oraz 30-letni Rachid Redouane. Obaj mężczyźni mieszkali w Barking we wschodnim Londynie. Butt urodził się w Pakistanie, ale miał brytyjskie obywatelstwo, natomiast Rachid Redouane miał korzenie marokańsko-libijskie.

Butt wcześniej znany służbom specjalnym, jednak w 2015 roku z braku informacji o tym, że miałby planować atak terrorystyczny, nadano jego sprawie niższy priorytet. Był jedną z postaci, które pojawiły się w wyemitowanym w ubiegłym roku przez telewizję Channel 4 programie dokumentalnym o ekstremistach, gdzie m.in. modlił się w publicznym parku przed czarną flagą tak zwanego Państwa Islamskiego.

Według informacji dziennika "The Times" Butt był zgłaszany policji przez osoby ze swojego środowiska: jedna osoba relacjonowała, że opowiadał z pasją o dostępnych w internecie nagraniach nawołujących do nienawiści, a jego sąsiadka poinformowała służby o swoich wątpliwościach, gdy próbował namówić dzieci w parku do przejścia na islam.

Butt był jedną z postaci, które pojawiły się w wyemitowanym w ubiegłym roku przez telewizję Channel 4 programie dokumentalnym "The Jihadis Next Door", gdzie m.in. modlił się w publicznym parku przed czarną flagą tak zwanego Państwa Islamskiego.

Źródło: Metropolitan Police‏ Zidentyfikowano wszystkich trzech zamachowców z Londynu

We wtorek podano tożsamość trzeciego napastnika. To Youssef Zaghba, syn Marokańczyka i Włoszki. Jak informuje "Corriere della Sera", urodzony w Fezie w Maroku Zaghba miał 22 lata. Jego rodzice mieszkali razem w Maroku, a następnie po separacji matka powróciła do Włoch i zamieszkała w okolicach Bolonii. Syn kontaktował się z nią, także odwiedzał.

Ostatni raz był w Bolonii w marcu 2016 roku i został wtedy zatrzymany na lotnisku, gdy próbował wsiąść do samolotu lecącego do Stambułu, by z Turcji udać się do Syrii. Miał bilet w jedną stronę.

Strona włoska postawiła mu wtedy zarzut międzynarodowego terroryzmu, z którego został następnie oczyszczony. Władze Włoch umieściły go mimo to na liście podejrzanych osobników. Ostatnio Youssef Zaghba pracował w restauracji w Londynie.

Reakcja

To już trzeci atak terrorystyczny w Wielkiej Brytanii w ostatnim kwartale. Premier Theresa May po posiedzeniu sztabu kryzysowego COBRA w mocniejszym niż do tej pory tonie zapowiedziała bardziej zdecydowaną niż dotychczas walkę z ekstremizmem.

Szefowa brytyjskiego rządu powiedziała, że choć trzy zamachy, do których doszło w ostatnim czasie, nie były ze sobą powiązane, łączy je "ta sama przepojona złem ideologia islamskiego ekstremizmu dążącego do nienawiści, zamętu oraz sekciarstwa". - Jest to ideologia, która twierdzi, że nasze zachodnie wartości - wolność, demokracja i prawa człowieka - są rzekomo niekompatybilne z religią islamu. Jest to ideologia, która jest wypaczeniem islamu i jego prawd. Jej pokonanie jest jednym z wielkich wyzwań naszych czasów - mówiła.

Ataki w Londynie. London Bridge i Borough Market »

Oglądaj
Ataki w Londynie. London Bridge i Borough Market
Wideo: CCTV 46 strzałów, kilkanaście sekund akcji. Dramatyczne nagranie z zamachu w Londynie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje