śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Wrześniowe referendum
Z inicjatywy poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego 6 września odbyło się referendum, w którym Polacy odpowiadali na trzy pytania dotyczące: jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych oraz zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Aby wynik referendum był wiążący, musiała w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych. Zagłosowało 7,80 procent.
czytaj dalej »
Andrzej Duda 6 sierpnia 2015 roku oficjalnie został prezydentem Polski. Uroczystości inauguracyjne trwały siedem godzin, a rozpoczęły się w parlamencie od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Następnie prezydent wygłosił orędzie do narodu. Podkreślał, że jest "człowiekiem niezłomnym" i dotrzyma wszystkich swoich obietnic.
czytaj dalej »
Zamach w Suruc
Do eksplozji w Suruc, niedaleko granicy z Syrią doszło 20 lipca około południa. Miejscem zamachu było centrum kultury, w którym odbywała się konferencja prasowa Federacji Młodzieży Socjalistycznej. Grupa działaczy, w większości w wieku studenckim, zgromadziła się, aby wydać oświadczenie na temat planowanej podróży mającej na celu pomoc w odbudowie Kobane.
czytaj dalej »
20. rocznica masakry w Srebrenicy
Serbskie oddziały paramilitarne przejęły kontrolę nad Srebrenicą w kwietniu 1992 r. - Padły pierwsze strzały. Serbowie zajęli posterunki policji, kazali muzułmanom oddać broń - opowiada 70-letnia Kada Hotić, która trzy lata później podczas masakry straciła 56 członków rodziny. Mija dwudziesta rocznica najgorszego ludobójstwa w Europie po zakończeniu II wojny światowej, która mogła pochłonąć ponad dziesięć tysięcy ofiar.
czytaj dalej »
Józef Wesołowski nie żyje
28 sierpnia w swoim mieszkaniu w Watykanie zmarł były arcybiskup i nuncjusz apostolski Józef Wesołowski. Były hierarcha był oskarżany o pedofilię na Dominikanie i posiadanie pornografii dziecięcej. W Watykanie czekał na proces - pierwszy taki w historii Stolicy Apostolskiej.
czytaj dalej »
Seria zamachów dżihadystów
Do trzech zamachów o motywach islamistycznych doszło w piątek w odstępie kilku godzin w trzech krajach: Francji, Tunezji i Kuwejcie. Łącznie zginęło w nich 67 osób, a rannych zostało 265. Według Departamentu Stanu USA nie ma dowodów, że ataki były skoordynowane.
czytaj dalej »
Wbrew większości sondaży i analiz rządząca od 2002 r. w Turcji konserwatywno-islamistyczna Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) zdecydowanie wygrała 1 listopada 2015 r. wybory parlamentarne, odzyskując absolutną większość - wynika po przeliczeniu 98,8 proc. głosów.
czytaj dalej »
Kopacz ogłasza dymisje
Zmiany na szczytach władzy po opublikowaniu akt sprawy tzw. afery podsłuchowej. Premier Ewa Kopacz przeprasza wyborców i dymisjonuje grupę ministrów. Do tego rezygnacja marszałka Sejmu i zapowiedź szefowej rządu, że nie przyjmie rocznego sprawozdania prokuratora generalnego, co otworzy drogę do próby jego odwołania przez Sejm.
czytaj dalej »
Wyrok śmierci na Mursiego
16 czerwca egipski sąd potwierdził karę śmierci dla byłego prezydenta Egiptu Mohammeda Mursiego w procesie dotyczącym masowej ucieczki z więzienia w 2011 roku. Zaniepokojenie wyrokiem wyraziły m.in. Biały Dom, ONZ i UE. Mursiego skazano też na dożywocie za szpiegostwo.
czytaj dalej »
Andrzej Duda wygrywa wybory prezydenckie
Kandydat PiS Andrzej Duda uzyskał w II turze wyborów prezydenckich 51,55 proc. głosów, pokonując popieranego przez PO urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego (48,45 proc.) - wynika z oficjalnych danych PKW.
czytaj dalej »
Księżna Cambridge urodziła córkę
Córka księcia i księżnej Cambridge urodziła się w sobotę 2 maja o godz. 9.34 czasu polskiego, ważąc 3,7 kg, w tym samym szpitalu, co jej starszy brat. Charlotte Elizabeth Diana - tak będzie nazywać się Jej Królewska Wysokość Księżniczka Cambridge.
czytaj dalej »
Trzęsienie ziemi w Nepalu
Wstrząs o sile 7,9 w skali Richtera był najsilniejszym w Nepalu od ponad 80 lat i dotknął obszary gęsto zaludnione, w tym stolicę kraju - Katmandu. W kraju doszło do ogromnych zniszczeń, potrzebna jest pomoc humanitarna, w gruzach legły cenne zabytki.
czytaj dalej »
Władysław Bartoszewski nie żyje
24 kwietnia 2015 r. w wieku 93 lat zmarł Władysław Bartoszewski, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego, historyk, więzień Auschwitz, żołnierz AK.
czytaj dalej »
100. rocznica ludobójstwa Ormian
24 kwietnia 2015 r. w Armenii w obecności prezydentów Francji i Rosji, Francois Hollande'a i Władimira Putina, odbyły się w stołecznym kompleksie memorialnym Cicernakaberd uroczystości związane z setną rocznicą ludobójstwa Ormian w imperium otomańskim.
czytaj dalej »
Rozkład 36. specpułku
Dziennikarze śledczy tvn24.pl dotarli do opinii przygotowanej przez biegłych dla Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie ws. katastrofy smoleńskiej. Wynika z niej, że Tu-154M z polskim prezydentem na pokładzie nie powinien w ogóle wystartować z Warszawy. Eksperci wskazali na szereg szokujących nieprawidłowości m.in. dot. kompletowania załogi tupolewa.
czytaj dalej »
Nowe stenogramy z tupolewa
W kokpicie Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem, do końca był dowódca sił powietrznych - wynika ze stenogramu ujawnionego przez RMF FM. W publikacji jest szereg nieścisłości - uważa Naczelna Prokuratura Wojskowa i zapowiada śledztwo ws. wycieku.
czytaj dalej »
Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta USA, a także biznesmen i telewizyjny celebryta bez politycznego dorobku i doświadczenia, niespodziewanie wygrał wybory prezydenckie, pokonując byłą sekretarz stanu demokratkę Hillary Clinton.
czytaj dalej »
Katastrofa samolotu Germanwings
O 10.47 po raz ostatni nadał sygnał i godzinę później pojawiły się pierwsze informacje mówiące o jego katastrofie. 24 marca, niespełna godzinę po starcie z lotniska w Barcelonie, airbus A320 niemieckich linii lotniczych Germanwings rozbił się we francuskich Alpach, w drodze do Duesseldorfu w Niemczech. Katastrofy nie przeżył żaden ze 144 pasażerów i sześciu członków załogi.
czytaj dalej »