śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Wybory w Iranie
Obóz umiarkowany zdobył większość miejsc w parlamencie Iranu i Zgromadzeniu Ekspertów - poinformowało MSW, podając ostateczne wyniki wyborów z 26 lutego, pierwszych od podpisania latem ubiegłego roku umowy nuklearnej z Zachodem.
czytaj dalej »
Akta TW "Bolka"
IPN udostępnił w poniedziałek pierwszy pakiet dokumentów znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka. To teczka personalna i teczka pracy z lat 1970-1976 TW "Bolek".
czytaj dalej »
Konferencja w Monachium
Zakończona14 lutego 2016 r. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa (MSC) uważana jest za papierek lakmusowy sytuacji w polityce międzynarodowej. W tym roku, mimo postępów w kwestii Syrii, przebiegała w cieniu sugerowanej przez Rosję "nowej zimnej wojny".
czytaj dalej »
Historyczne spotkanie papieża i patriarchy
Na lotnisku w Hawanie na Kubie doszło w piątek do pierwszego, historycznego spotkania papieża Franciszka i patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla. Obaj uściskali się i pocałowali się w policzki. W podpisanej deklaracji wyrazili pragnienie jedności. Było to pierwsze od blisko tysiąca lat schizmy spotkanie zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i rosyjskiego prawosławia.
czytaj dalej »
Polska pod lupą KE
13 stycznia Polska stała się pierwszym w historii krajem Unii Europejskiej, wobec którego Komisja Europejska wszczęła trzy etapową procedurę ochrony państwa prawa. Decyzja ta zapadła w związku z zastrzeżeniami KE co do sytuacji wokół polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
czytaj dalej »
Premier Beata Szydło w "Kawie na ławę"
Premier Beata Szydło była gościem specjalnego wydania "Kawy na ławę" w TVN24. Szefowa rządu odpowiadała na pytania Bogdana Rymanowskiego m.in. o demonstracje organizowane przez Komitet Obrony Demokracji, sytuację wokół Trybunału Konstytucyjnego czy jej relacje z Jarosławem Kaczyńskim.
czytaj dalej »
Konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego
Trybunał Konstytucyjny orzekł 9 grudnia, że nowelizacja ustawy o TK autorstwa PiS jest częściowo niezgodna z Konstytucją. Jednocześnie TK uznał, że tryb uchwalenia nowelizacji był konstytucyjny. Z kolei 3 grudnia TK uznał, że Sejm poprzedniej kadencji niezgodnie z konstytucją, "na zapas", wybrał dwóch sędziów Trybunału Konstytucyjnego, ale wybór pozostałej trójki był legalny.
czytaj dalej »
Turcy zestrzelili rosyjski samolot
Tureckie F-16 zestrzeliły rosyjski bombowiec Su-24. To pierwszy taki incydent, od kiedy Rosjanie rozpoczęli ofensywę w Syrii. To precedens również dlatego, że nawet w czasie zimnej wojny nie zdarzyło się, by samolot NATO otworzył ogień do rosyjskiej maszyny.
czytaj dalej »
To najbardziej krwawe zamachy w historii Francji. W serii ataków 13 listopada 2015 roku w Paryżu zginęło 130 osób. Terroryści uderzyli w kilku miejscach jednocześnie. Do ataku na stolicę Francji przyznało się tzw. Państwo Islamskie.
czytaj dalej »
Nowy rząd PiS
Komitet Polityczny PiS zaakceptował kandydaturę Beaty Szydło na premiera i skład jej rządu. Będzie w nim trzech wicepremierów: Piotr Gliński, Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin. Szefem MON zostanie Antoni Macierewicz, a ministrem sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
czytaj dalej »
Katastrofa rosyjskiego samolotu
224 osoby, czyli wszyscy pasażerowie i członkowie załogi, zginęły w katastrofie rosyjskiego samolotu airbus A321, który rozbił się 30 października na półwyspie Synaj. Byli to głównie rosyjscy turyści wracający z wakacji w Szarm el-Szejk nad Morzem Czerwonym.
czytaj dalej »
Andrzej Duda w "Kawie na ławę"
Na tydzień przed wyborami parlamentarnymi Andrzej Duda był gościem specjalnego wydania programu "Kawa na ławę". Bogdan Rymanowski pytał prezydenta m.in. o relacje z rządem, politykę zagraniczną i ocenę dobiegającej końca kampanii wyborczej.
czytaj dalej »
Katastrofa MH17. Raport śledczych
Holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV) 13 października 2015 r. opublikował długo oczekiwany raport badający przyczyny katastrofy boeinga 777 linii Malaysia Airlines, zestrzelonego w 2014 r. na wschodzie Ukrainy. Wynika z niego m.in., że samolot, który wykonywał lot MH17, został zestrzelony przez wyprodukowany w Rosji pocisk Buk.
czytaj dalej »
Łukaszenka wygrywa wybory
Alaksandr Łukaszenka wygrał przeprowadzone 11 października 2015 r. wybory prezydenckie na Białorusi i nadal będzie sprawował najwyższy urząd w państwie. Jak poinformowała nad ranem Centralna Komisja Wyborcza, zdobył on 83,49 proc. głosów.
czytaj dalej »
Krwawy zamach w Ankarze
To najbardziej krwawy zamach w historii współczesnej Turcji. 10 października przed południem w stolicy kraju Ankarze w dwóch eksplozjach przed dworcem kolejowym zginęło co najmniej 97 osób. Prokurdyjska opozycja twierdzi, że ofiar śmiertelnych jest 128, a około 200 osób zostało rannych. Nie jest jasne, kto dokonał ataku. Tureckie władze oskarżają o jego przeprowadzenie Państwo Islamskie, a Kurdowie władze w Ankarze i prezydenta Tayyipa Erdogana.
czytaj dalej »
Jedziemy na Euro
Polska w Warszawie pokonała Irlandię 2:1 w swoim ostatnim meczu eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy. Biało-czerwoni awansowali do turnieju finałowego, który w przyszłym roku odbędzie się we Francji.
czytaj dalej »
Nagrody Nobla 2015
Jak co roku Komitet Noblowski przyznaje najbardziej prestiżowe nagrody świata. Nagroda Nobla wynosi w 2015 roku osiem mln koron szwedzkich.
czytaj dalej »
Rosyjskie naloty w Syrii
Rosjanie rozpoczęli naloty na Syrię. Według ich wstępnych deklaracji, celem są dżihadyści z Państwa Islamskiego i inni radykałowie. Wiele wskazuje jednak na to, że priorytetem jest wsparcie reżimu Baszara Asada. Do działań Rosjan sceptycznie podchodzi Zachód, który obawia się też incydentów w powietrzu pomiędzy samolotami rosyjskimi i koalicyjnymi.
czytaj dalej »
Wrześniowe referendum
Z inicjatywy poprzedniego prezydenta Bronisława Komorowskiego 6 września odbyło się referendum, w którym Polacy odpowiadali na trzy pytania dotyczące: jednomandatowych okręgów wyborczych, finansowania partii politycznych oraz zasady rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika. Aby wynik referendum był wiążący, musiała w nim wziąć udział ponad połowa uprawnionych. Zagłosowało 7,80 procent.
czytaj dalej »
Andrzej Duda 6 sierpnia 2015 roku oficjalnie został prezydentem Polski. Uroczystości inauguracyjne trwały siedem godzin, a rozpoczęły się w parlamencie od złożenia przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym. Następnie prezydent wygłosił orędzie do narodu. Podkreślał, że jest "człowiekiem niezłomnym" i dotrzyma wszystkich swoich obietnic.
czytaj dalej »