śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Paweł Szeremet nie żyje
Znany białoruski, rosyjski i ukraiński dziennikarz Paweł Szeremet zginął 20 lipca w zamachu bombowym w Kijowie. Według dziennikarzy cytowanych przez Radio Swaboda śmierć Szeremeta jest związana z jego działalnością zawodową. W śledztwie pomoże amerykańskie FBI.
czytaj dalej »
Próba zamachu stanu w Turcji
Po dokonanej w nocy z 15 na 16 lipca przez część armii tureckiej nieudanej próbie zamachu stanu, władze kraju zdołały opanować sytuację na ulicach, w Turcji panuje jednak polityczny chaos. Prezydent Erdogan zapowiedział ukaranie winnych. Aresztowany został m.in. generał Adem Huduti, dowódca drugiej armii broniącej granicy z Syrią, Irakiem i Iranem.
czytaj dalej »
Zamach w Nicei
84 osoby, w tym dziesięcioro dzieci, zginęły w Nicei na południu Francji, gdy podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum na promenadzie. W związku z zamachem rząd w Paryżu ogłosił trzydniową żałobę narodową. Światowi przywódcy potępili atak.
czytaj dalej »
Zamach na stambulskim lotnisku
Ponad 30 osób zginęło, a blisko 150 zostało rannych 28 czerwca wieczorem w samobójczych atakach na międzynarodowym lotnisku w Stambule. Według tureckiej policji za tymi atakami stoi tzw. Państwo Islamskie.
czytaj dalej »
Szczyt NATO w Warszawie
Obrady Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie pokazały, z jak wieloma zagrożeniami i wyzwaniami musi mierzyć się NATO. Dlatego w stolicy Polski w ciągu dwóch dni - 8 i 9 lipca - zapadło kilkanaście decyzji istotnych nie tylko dla samych państw członkowskich Sojuszu, ale dla świata w ogóle. Oto 13 najważniejszych ustaleń.
czytaj dalej »
Xi Jinping w Polsce
Prezydent Andrzej Duda i przewodniczących ChRL Xi Jinping zgodzili się, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym Chiny-UE. Polska wiele projektów gospodarczych i inwestycyjnych chciałaby realizować wspólnie z Chinami - zapewniła premier Beata Szydło.
czytaj dalej »
Zamach w Orlando
Wśród 50 osób zabitych w nocy z soboty na niedzielę 12 czerwca w klubie gejowskim w Orlando na Florydzie jest 49 ofiar i napastnik.
czytaj dalej »
Dyplomatyczny spór o ludobójstwo Ormian
Niemiecki parlament 2 czerwca 2016 roku potępił jako ludobójstwo masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej. Uchwałę Bundestagu poparły w głosowaniu w czwartek, pomimo protestów władz tureckich, wszystkie kluby parlamentarne.
czytaj dalej »
Opinia KE o Polsce
KE postanowiła wysłać do polskich władz opinię ws. praworządności - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Powód to brak rozwiązania kryzysu wokół TK.
czytaj dalej »
#WorochBrexitTour
Najbardziej eurosceptyczne i euroentuzjastyczne zakątki, Anglicy, Walijczycy i Szkoci, zwykli ludzie. Maciej Woroch, brytyjski korespondent "Faktów" TVN i "Faktów z Zagranicy", ruszył w podróż, by pokazać Wielką Brytanię tuż przed referendum decydującym o być albo nie być Londynu w Unii Europejskiej.
czytaj dalej »
Jamala wygrywa Eurowizję
Reprezentująca Ukrainę tatarska piosenkarka Jamala zwyciężyła 14 maja 2016 r. w finale 61. Konkursu Piosenki Eurowizji w Sztokholmie. Polak Michał Szpak zajął ósme miejsce wśród wykonawców z 26 państw.
czytaj dalej »
PiS ocenia rządy PO-PSL
Przez osiem lat budowano państwo teoretyczne, w którym obywatele się nie liczyli - mówiła premier Beata Szydło, przedstawiając w Sejmie raport o rządach PO-PSL. Bardzo krytyczne podsumowanie działalności swoich poprzedników przedstawili wszyscy ministrowie.
czytaj dalej »
30. rocznica katastrofy w Czarnobylu
Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 roku. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla do dziś obowiązuje zakaz osiedlania się ludzi.
czytaj dalej »
Prince nie żyje
Znany piosenkarz, gwiazda muzyki pop Prince został 21 kwietnia znaleziony martwy w swoim domu w Chanhassen w stanie Minnesota. Miał 57 lat. Wielu znanych ludzi ze świata muzyki i z innych środowisk wyraża na portalach społecznościowych głęboki żal.
czytaj dalej »
Afera Panama Papers
Miliardy dolarów ukrywane w rajach podatkowych, miliony stron dokumentów i setki nazwisk z pierwszych stron gazet. Przedstawiamy wszystko, co powinieneś wiedzieć o aferze Panama Papers.
czytaj dalej »
W dwóch zamachach terrorystycznych przeprowadzonych w Brukseli 22 marca zginęło 35 osób, a ponad 300 zostało rannych. Wśród nich jest obywatelka Polski. Do ataków przyznało się tzw. Państwo Islamskie.
czytaj dalej »
Katastrofa boeinga w Rostowie
62 osoby, w tym siedmioro członków załogi, zginęło w sobotę nad ranem w katastrofie samolotu podczas próby lądowania na lotnisku w Rostowie nad Donem w południowej Rosji. Rozważane przyczyny wypadku to: pogoda, awaria techniczna lub błąd załogi.
czytaj dalej »
Opinia Komisji Weneckiej
Osłabianie efektywności Trybunału Konstytucyjnego podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa w Polsce - oceniła Komisja Wenecka. Opinia KW jest kontrowersyjna - uważa wiceszef MSZ Konrad Szymański.
czytaj dalej »
Wyrok TK ws. noweli PiS
Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kilkanaście przepisów nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS jest niezgodnych z konstytucją. Zdecydował też, że cała nowela narusza konstytucyjne zasady: poprawnej legislacji, działania organów władzy na podstawie i w granicach prawa, uchwalania ustaw w trzech czytaniach i porządku prac Sejmu. W ocenie polityków PiS posiedzenie TK było niezgodne z prawem, a rzecznik rządu zapowiedział, że nie będzie publikacji "komunikatu TK".
czytaj dalej »
Wypadek limuzyny prezydenta
W czasie piątkowego przejazdu prezydenckiej kolumny autostradą A4 na terenie woj. opolskiego w jednym z pojazdów uszkodzeniu uległa opona. Prezydentowi Andrzejowi Dudzie ani żadnej z towarzyszących mu osób, nic się nie stało.
czytaj dalej »