śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Król Tajlandii nie żyje
Otoczony kultem król Tajlandii Bhumibol Adulyadej zmarł 13 października 2016 roku w szpitalu w Bangkoku. Rama IX miał 88 lat i był najdłużej panującym monarchą na świecie. Na tronie zastąpi go 64-letni syn Maha Vajiralongkorn. Oficjalna żałoba potrwa rok.
czytaj dalej »
Fidel Castro nie żyje
Były przywódca Kuby Fidel Castro zmarł 25 listopada 2016 r. w Hawanie w wieku 90 lat. - Komendant i przywódca rewolucji kubańskiej zmarł wieczorem o godz. 22.29 - oświadczył Raul Castro, brat wodza kubańskiej rewolucji i obecny przywódca państwa.
czytaj dalej »
Ustalenia podkomisji smoleńskiej
Podkomisja do spraw zbadania katastrofy smoleńskiej, powołana przez szefa MON Antoniego Macierewicza, przedstawiła 15 września swoje dotychczasowe ustalenia.
czytaj dalej »
Raport Millera - ustalenia
W 2011 roku został zaprezentowany raport o katastrofie smoleńskiej przygotowany przez komisję pod przewodnictwem Jerzego Millera. Dokument nie zawiera jednej konkretnej przyczyny tragedii, lecz splot wydarzeń, które do niej doprowadziły. W raporcie nie wymieniono też żadnych nazwisk winnych.
czytaj dalej »
Trzęsienie ziemi we Włoszech
W środę 24 sierpnia środkowe Włochy nawiedziło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2. W kilku miejscowościach wstrząsy doprowadziły do zawalenia wielu budynków, pod gruzami znaleźli się ludzie. Według najnowszych informacji zginęło co najmniej 290 osób. Nie ma doniesień o poszkodowanych Polakach.
czytaj dalej »
Tragedia Aleppo
Walki o kontrolę nad Aleppo, drugim co do wielkości miastem w Syrii i niegdyś głównym centrum przemysłu i handlu w tym kraju, dobiegają końca. Od połowy listopada wojska prezydenta Baszara el-Asada wspierane przez Rosję i Iran opanowały niemal całe miasto. Rebelianci bronią się już tylko w kilku punktach, a dziesiątki tysięcy cywilów uciekają na tereny kontrolowane przez reżim w Damaszku. Pojawiają się informacje o zbrodniach dokonywanych przez siły reżimu na mieszkańcach.
czytaj dalej »
Światowe Dni Młodzieży
Msza posłania w Brzegach była kulminacyjnym punktem piątego i ostatniego dnia wizyty papieża Franciszka w Polsce. Papież ogłosił, że następne Światowe Dni Młodzieży odbędą się w 2019 r. w Panamie. Oto najważniejsze punkty wizyty Franciszka nad Wisłą.
czytaj dalej »
Paweł Szeremet nie żyje
Znany białoruski, rosyjski i ukraiński dziennikarz Paweł Szeremet zginął 20 lipca w zamachu bombowym w Kijowie. Według dziennikarzy cytowanych przez Radio Swaboda śmierć Szeremeta jest związana z jego działalnością zawodową. W śledztwie pomoże amerykańskie FBI.
czytaj dalej »
Próba zamachu stanu w Turcji
Po dokonanej w nocy z 15 na 16 lipca przez część armii tureckiej nieudanej próbie zamachu stanu, władze kraju zdołały opanować sytuację na ulicach, w Turcji panuje jednak polityczny chaos. Prezydent Erdogan zapowiedział ukaranie winnych. Aresztowany został m.in. generał Adem Huduti, dowódca drugiej armii broniącej granicy z Syrią, Irakiem i Iranem.
czytaj dalej »
Zamach w Nicei
84 osoby, w tym dziesięcioro dzieci, zginęły w Nicei na południu Francji, gdy podczas obchodów Dnia Bastylii ciężarówka wjechała w tłum na promenadzie. W związku z zamachem rząd w Paryżu ogłosił trzydniową żałobę narodową. Światowi przywódcy potępili atak.
czytaj dalej »
Zamach na stambulskim lotnisku
Ponad 30 osób zginęło, a blisko 150 zostało rannych 28 czerwca wieczorem w samobójczych atakach na międzynarodowym lotnisku w Stambule. Według tureckiej policji za tymi atakami stoi tzw. Państwo Islamskie.
czytaj dalej »
Szczyt NATO w Warszawie
Obrady Paktu Północnoatlantyckiego w Warszawie pokazały, z jak wieloma zagrożeniami i wyzwaniami musi mierzyć się NATO. Dlatego w stolicy Polski w ciągu dwóch dni - 8 i 9 lipca - zapadło kilkanaście decyzji istotnych nie tylko dla samych państw członkowskich Sojuszu, ale dla świata w ogóle. Oto 13 najważniejszych ustaleń.
czytaj dalej »
Xi Jinping w Polsce
Prezydent Andrzej Duda i przewodniczących ChRL Xi Jinping zgodzili się, że Polska może odgrywać ważną rolę na szlaku handlowym Chiny-UE. Polska wiele projektów gospodarczych i inwestycyjnych chciałaby realizować wspólnie z Chinami - zapewniła premier Beata Szydło.
czytaj dalej »
Zamach w Orlando
Wśród 50 osób zabitych w nocy z soboty na niedzielę 12 czerwca w klubie gejowskim w Orlando na Florydzie jest 49 ofiar i napastnik.
czytaj dalej »
Dyplomatyczny spór o ludobójstwo Ormian
Niemiecki parlament 2 czerwca 2016 roku potępił jako ludobójstwo masakrę dokonaną przez imperium osmańskie na Ormianach podczas pierwszej wojny światowej. Uchwałę Bundestagu poparły w głosowaniu w czwartek, pomimo protestów władz tureckich, wszystkie kluby parlamentarne.
czytaj dalej »
Opinia KE o Polsce
KE postanowiła wysłać do polskich władz opinię ws. praworządności - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Powód to brak rozwiązania kryzysu wokół TK.
czytaj dalej »