śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się 12 czerwca na bezsprzecznie historycznym szczycie w Singapurze. We wspólnym oświadczeniu Kim zobowiązał się do starań o "całkowitą denuklearyzację" Półwyspu Koreańskiego, a Trump zapowiedział udzielenie KRLD gwarancji bezpieczeństwa.
czytaj dalej »
Trzecie dziecko książęcej pary
Żona księcia Cambridge Williama, księżna Kate urodziła syna - poinformował 23 kwietnia 2018 roku Pałac Kensington. Louis Arthur Charles jest piąty w linii sukcesji po księciu Karolu, swoim ojcu i rodzeństwie - pięcioletnim George'u i trzyletniej Charlotte.
czytaj dalej »
Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał 24 czerwca 2018 roku w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP.
czytaj dalej »
Alfie Evans nie żyje
Dwuletni Alfie Evans, który cierpiał na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną, zmarł w nocy z 27 na 28 kwietnia 2018 roku w szpitalu w Liverpoolu. Rodzice chłopca w ostatnich dniach toczyli o syna sądową batalię, chcąc przenieść go do włoskiego szpitala. Sprawą dziecka zajmował się także Watykan.
czytaj dalej »
Jest z pewnością za wcześnie, by mówić o sukcesie wielomiesięcznych rozmów na Półwyspie Koreańskim, ale 27 kwietnia 2018 roku ma szansę przejść do historii. Tego dnia przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In spędzili razem kilkanaście godzin w strefie przygranicznej i podpisali deklarację, w której zgodzili się na pełną denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego. Zobowiązali się też do rozpoczęcia procesu unormowania relacji między dwoma krajami, by formalnie zakończyć trwającą od 1950 roku wojnę między sąsiadami.
czytaj dalej »
Netia Off Camera 2018
Dwa konkursy festiwalowe, pokazy filmowe nad Wisłą i na dachach krakowskich kamienic, goście z różnych zakątków Ziemi, ale przede wszystkim najlepsze produkcje niezależne z całego świata. Tak zapowiada się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Netia Off Camera w Krakowie, który potrwa od 27 kwietnia do 6 maja.
czytaj dalej »
75. rocznica powstania w getcie warszawskim
To było powstanie ludzi, którzy zachowali godność i zdecydowali, że zachowają ją do samego końca, że zginą z bronią w ręku - mówił 19 kwietnia 2-18 roku w 75. rocznicę powstania w warszawskim getcie prezydent Andrzej Duda. - Oni nie chcieli przeżyć. Dumnie stanęli po to, żeby pokazać Niemcom, że Żydzi nie dadzą się tak całkowicie pokonać i podeptać, że to będzie kosztowało także niemieckie życie - dodał.
czytaj dalej »
Uderzenie Zachodu na Syrię
Połączone siły lotnictwa amerykańskiego, brytyjskiego i francuskiego przeprowadziły w nocy z 13 na 14 kwietnia serię nalotów na ośrodki związane z programem zbrojeń chemicznych w Syrii. Była to akcja odwetowa za użycie broni chemicznej podczas ataku w mieście Duma 7 kwietnia, w którym zginęło ponad 60 osób. Operacja rozpoczęła się w sobotę o godz. 4 czasu lokalnego w Syrii (o godz. 3 czasu polskiego).
czytaj dalej »
Premie dla ministrów rządu Szydło
Ponad 1,5 miliona złotych - takiej w sumie wysokości nagrody finansowe przyznano ministrom rządu i kancelarii premiera za 2017 rok. Decyzję o premiach podjęła ówczesna szefowa rządu Beata Szydło, która również sobie przeznaczyła dodatkowe pieniądze. Opozycja ostro skrytykowała Prawo i Sprawiedliwość za rozrzutność, a partia rządząca z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele broniła decyzji o nagrodach.
czytaj dalej »
Pożar centrum handlowego w Kemerowie
25 marca w centrum handlowym w Kemerowie wybuchł pożar, w którym - według lokalnych władz - zginęły 64 osoby. Rodziny ofiar twierdzą jednak, że śledztwo jest źle prowadzone, a tragedia - tuszowana, bo sporządzili listę, na której mają jeszcze 85 nazwisk zaginionych. Kemerowo odwiedził prezydent Rosji Władimir Putin, który ogłosił żałobę narodową 28 marca. Nie spotkał się jednak z protestującymi w centrum miasta mieszkańcami.
czytaj dalej »
Świat reaguje na otrucie Skripala
Dwadzieścia osiem krajów świata, w tym większość członków Unii Europejskiej, a także między innymi USA, Kanada i Ukraina, podjęło decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. To reakcja na wydarzenia w Salisbury, gdzie na początku marca doszło do próby zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki. Wcześniej 23 rosyjskich dyplomatów wydaliła Wielka Brytania. W odpowiedzi Rosja dokonała takiego samego kroku.
czytaj dalej »
Stephen Hawking nie żyje
Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 roku w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.
czytaj dalej »
Dymisja sekretarza stanu USA
Prezydent USA Donald Trump 13 marca 2018 roku poinformował na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Mike'a Pompeo. Zmiana ta nie była zapowiadana.
czytaj dalej »
Po ataku bronią chemiczną 4 marca 2018 roku w brytyjskim Salisbury były rosyjski agent wywiadu Siergiej Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym. Premier Theresa May oznajmiła, że winę za ten "zuchwały atak" ponosi Rosja. W sprawie tej na wniosek Londynu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.
czytaj dalej »
18 marca 2018 roku w wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,69 proc. głosów. Oznacza to, że zagłosowało na niego ponad 56,4 mln Rosjan.
czytaj dalej »
50. rocznica Marca '68
8 marca 1968 roku na dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego wyszli studenci, którzy domagali się od władz podstawowych swobód obywatelskich. Demonstracja, która została brutalnie spacyfikowana przez milicję, dla władz stała się pretekstem do rozpoczęcia zmasowanej, antysemickiej nagonki, przez którą kilkanaście tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego wyjechało z kraju. - I tym, którzy zostali wtedy wypędzeni i rodzinom tych, którzy zginęli chcę powiedzieć: proszę wybaczcie, proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, proszę wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce, za to, że dokonano tego haniebnego aktu - powiedział prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu UW dokładnie 50 lat od wybuchu protestów.
czytaj dalej »
Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu premiera Viktora Orbana i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła w wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 8 kwietnia 49,27 proc. głosów i większość 2/3 w parlamencie. Orban będzie rządził w kraju już trzecią kadencję.
czytaj dalej »
Zabójstwo dziennikarza śledczego
Na Słowacji został zastrzelony dziennikarz śledczy portalu Aktuality Jan Kuciak, a zabójstwo mogło mieć związek z jego pracą dziennikarską – poinformował 26 lutego 2018 roku szef słowackiej policji Tibor Gaszpar. Kuciak pisał m.in. o oszustwach podatkowych.
czytaj dalej »
Zeman prezydentem Czech
Milosz Zeman wygrał 27 stycznia 2018 roku drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach. Otrzymał 51,4 proc. głosów. Jego rywal, były przewodniczący Akademii Nauk Jirzi Drahosz, dostał 48,6 proc. głosów. Drahosz powiedział, że po przegranej nie odejdzie z życia publicznego.
czytaj dalej »
Akcja ratunkowa na Nanga Parbat
Ta akcja ratunkowa już przeszła do historii światowego himalaizmu. Polscy himalaiści ryzykowali życiem, a mimo to zdecydowali się na niebezpieczną akcję, by uratować Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol, którzy utknęli pod szczytem Nanga Parbat. Francuzkę udało się ocalić, dotarcie do Polaka okazało się niemożliwe.
czytaj dalej »
We wtorek 9 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Ze stanowiskami pożegnali się między innymi Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz.
czytaj dalej »
Protesty w Iranie
Dzięki porozumieniu atomowemu z 2015 roku gospodarka Iranu ma się teoretycznie lepiej, jednak Irańczycy nie odczuli z tego korzyści. Co więcej, dla władz jest szczególnie niebezpieczny fakt, że obecne protesty wydają się spontaniczne i nie mają wyraźnego lidera - pisze w analizie agencja Reutera. Trwające od 28 grudnia demonstracje antyrządowe w Iranie są uznawane za jedno z najpoważniejszych wyzwań dla władz od protestów w 2009 roku.
czytaj dalej »
Morawiecki za Szydło
W czwartek 7 grudnia 2017 roku Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości przyjął rezygnację Beaty Szydło z funkcji premiera i jednocześnie wysunął kandydaturę na szefa rządu dotychczasowego wicepremiera Mateusz Morawieckiego. Według nieoficjalnych informacji wotum zaufania dla rządu zaplanowano na wtorek.
czytaj dalej »
USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela
Prezydent USA Donald Trump poinformował 6 grudnia, że zdecydował o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela oraz przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do tego miasta. Władze Izraela przyjęły tę decyzję z zadowoleniem, swój zdecydowany sprzeciw wyrażają z kolei państwa muzułmańskie.
czytaj dalej »
26. Finał WOŚP
26. Finał WOŚP odbędzie się w dniu 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.
czytaj dalej »
Samobójstwo Praljaka
Slobodan Praljak skazany przez Trybunał w Hadze na 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione we wschodnim Mostarze w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie, popełnił samobójstwo po tym, gdy 29 listopada 2017 roku usłyszał wyrok sądu apelacyjnego podtrzymujący decyzję trybunału z 2013 roku. Sędziemu powiedział, że wypił truciznę.
czytaj dalej »
Lubnauer szefową Nowoczesnej
Katarzyna Lubnauer została nową przewodniczącą Nowoczesnej pokonując dziewięcioma głosami dotychczasowego szefa Ryszarda Petru. Lubnauer chce, by partia była "ikoną klasy średniej". Zapowiedziała też kontynuację rozmów na temat przyszłości opozycji, ale przy zachowaniu tożsamości jej ugrupowania. Ryszard Petru, który po przegranej w wyborach powiedział, że nie odejdzie z partii, ma rozmawiać z Lubnauer o dalszej współpracy. Podczas konwencji delegaci zmienili też nazwę ugrupowania z "Nowoczesna Ryszarda Petru" na "Nowoczesna".
czytaj dalej »