śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Świat reaguje na otrucie Skripala
Dwadzieścia osiem krajów świata, w tym większość członków Unii Europejskiej, a także między innymi USA, Kanada i Ukraina, podjęło decyzję o wydaleniu rosyjskich dyplomatów. To reakcja na wydarzenia w Salisbury, gdzie na początku marca doszło do próby zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki. Wcześniej 23 rosyjskich dyplomatów wydaliła Wielka Brytania. W odpowiedzi Rosja dokonała takiego samego kroku.
czytaj dalej »
Stephen Hawking nie żyje
Znany na całym świecie brytyjski astrofizyk Stephen Hawking zmarł 14 marca 2018 roku w wieku 76 lat. O śmierci uczonego poinformowały jego dzieci w opublikowanym oświadczeniu.
czytaj dalej »
Dymisja sekretarza stanu USA
Prezydent USA Donald Trump 13 marca 2018 roku poinformował na Twitterze o odwołaniu Rexa Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Mike'a Pompeo. Zmiana ta nie była zapowiadana.
czytaj dalej »
Po ataku bronią chemiczną 4 marca 2018 roku w brytyjskim Salisbury były rosyjski agent wywiadu Siergiej Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia wciąż znajdują się w szpitalu w stanie krytycznym. Premier Theresa May oznajmiła, że winę za ten "zuchwały atak" ponosi Rosja. W sprawie tej na wniosek Londynu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.
czytaj dalej »
18 marca 2018 roku w wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,69 proc. głosów. Oznacza to, że zagłosowało na niego ponad 56,4 mln Rosjan.
czytaj dalej »
50. rocznica Marca '68
8 marca 1968 roku na dziedziniec Uniwersytetu Warszawskiego wyszli studenci, którzy domagali się od władz podstawowych swobód obywatelskich. Demonstracja, która została brutalnie spacyfikowana przez milicję, dla władz stała się pretekstem do rozpoczęcia zmasowanej, antysemickiej nagonki, przez którą kilkanaście tysięcy Polaków pochodzenia żydowskiego wyjechało z kraju. - I tym, którzy zostali wtedy wypędzeni i rodzinom tych, którzy zginęli chcę powiedzieć: proszę wybaczcie, proszę wybaczcie Rzeczpospolitej, proszę wybaczcie Polakom, wybaczcie ówczesnej Polsce, za to, że dokonano tego haniebnego aktu - powiedział prezydent Andrzej Duda na dziedzińcu UW dokładnie 50 lat od wybuchu protestów.
czytaj dalej »
Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu premiera Viktora Orbana i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła w wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 8 kwietnia 49,27 proc. głosów i większość 2/3 w parlamencie. Orban będzie rządził w kraju już trzecią kadencję.
czytaj dalej »
Zabójstwo dziennikarza śledczego
Na Słowacji został zastrzelony dziennikarz śledczy portalu Aktuality Jan Kuciak, a zabójstwo mogło mieć związek z jego pracą dziennikarską – poinformował 26 lutego 2018 roku szef słowackiej policji Tibor Gaszpar. Kuciak pisał m.in. o oszustwach podatkowych.
czytaj dalej »
Zeman prezydentem Czech
Milosz Zeman wygrał 27 stycznia 2018 roku drugą turę wyborów prezydenckich w Czechach. Otrzymał 51,4 proc. głosów. Jego rywal, były przewodniczący Akademii Nauk Jirzi Drahosz, dostał 48,6 proc. głosów. Drahosz powiedział, że po przegranej nie odejdzie z życia publicznego.
czytaj dalej »
Akcja ratunkowa na Nanga Parbat
Ta akcja ratunkowa już przeszła do historii światowego himalaizmu. Polscy himalaiści ryzykowali życiem, a mimo to zdecydowali się na niebezpieczną akcję, by uratować Tomasza Mackiewicza i Elisabeth Revol, którzy utknęli pod szczytem Nanga Parbat. Francuzkę udało się ocalić, dotarcie do Polaka okazało się niemożliwe.
czytaj dalej »
We wtorek 9 stycznia prezydent Andrzej Duda na wniosek premiera Mateusza Morawieckiego dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Ze stanowiskami pożegnali się między innymi Witold Waszczykowski i Antoni Macierewicz.
czytaj dalej »
Protesty w Iranie
Dzięki porozumieniu atomowemu z 2015 roku gospodarka Iranu ma się teoretycznie lepiej, jednak Irańczycy nie odczuli z tego korzyści. Co więcej, dla władz jest szczególnie niebezpieczny fakt, że obecne protesty wydają się spontaniczne i nie mają wyraźnego lidera - pisze w analizie agencja Reutera. Trwające od 28 grudnia demonstracje antyrządowe w Iranie są uznawane za jedno z najpoważniejszych wyzwań dla władz od protestów w 2009 roku.
czytaj dalej »
Morawiecki za Szydło
W czwartek 7 grudnia 2017 roku Komitet Polityczny Prawa i Sprawiedliwości przyjął rezygnację Beaty Szydło z funkcji premiera i jednocześnie wysunął kandydaturę na szefa rządu dotychczasowego wicepremiera Mateusz Morawieckiego. Według nieoficjalnych informacji wotum zaufania dla rządu zaplanowano na wtorek.
czytaj dalej »
USA uznały Jerozolimę za stolicę Izraela
Prezydent USA Donald Trump poinformował 6 grudnia, że zdecydował o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela oraz przeniesieniu ambasady USA z Tel Awiwu do tego miasta. Władze Izraela przyjęły tę decyzję z zadowoleniem, swój zdecydowany sprzeciw wyrażają z kolei państwa muzułmańskie.
czytaj dalej »
26. Finał WOŚP
26. Finał WOŚP odbędzie się w dniu 14 stycznia 2018, a jego celem będzie pozyskanie środków dla wyrównania szans w leczeniu noworodków.
czytaj dalej »
Samobójstwo Praljaka
Slobodan Praljak skazany przez Trybunał w Hadze na 20 lat więzienia za zbrodnie wojenne popełnione we wschodnim Mostarze w czasie wojny w Bośni i Hercegowinie, popełnił samobójstwo po tym, gdy 29 listopada 2017 roku usłyszał wyrok sądu apelacyjnego podtrzymujący decyzję trybunału z 2013 roku. Sędziemu powiedział, że wypił truciznę.
czytaj dalej »
Lubnauer szefową Nowoczesnej
Katarzyna Lubnauer została nową przewodniczącą Nowoczesnej pokonując dziewięcioma głosami dotychczasowego szefa Ryszarda Petru. Lubnauer chce, by partia była "ikoną klasy średniej". Zapowiedziała też kontynuację rozmów na temat przyszłości opozycji, ale przy zachowaniu tożsamości jej ugrupowania. Ryszard Petru, który po przegranej w wyborach powiedział, że nie odejdzie z partii, ma rozmawiać z Lubnauer o dalszej współpracy. Podczas konwencji delegaci zmienili też nazwę ugrupowania z "Nowoczesna Ryszarda Petru" na "Nowoczesna".
czytaj dalej »
Zamach na meczet w Egipcie
24 listopada 2017 roku w zamachu na meczet na półwyspie Synaj w Egipcie zginęło 305 osób, w tym 27 dzieci. 128 osób odniosło obrażenia. Sprawcy mieli przy sobie flagę Państwa Islamskiego (IS) - poinformował egipski prokurator generalny Nabil Sadek.
czytaj dalej »
Pucz w Zimbabwe
Emmerson Mnangagwa został 24 listopada 2017 roku w Harare zaprzysiężony na prezydenta Zimbabwe. Zmianę na stanowisku przywódcy kraju umożliwiła niedawna rezygnacja wieloletniego szefa państwa Roberta Mugabe na skutek puczu wojskowego.
czytaj dalej »
Afera Paradise Papers
Brytyjska królowa Elżbieta II, prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i piosenkarze Bono oraz Madonna są wśród 127 znanych osobistości zamieszanych w skandal związany z rajami podatkowymi - wynika ze śledztwa dziennikarskiego "Paradise Papers".
czytaj dalej »
Atak na Manhattanie
We wtorek 31 października około godziny 15 miejscowego czasu zamachowiec wjechał wynajętym samochodem dostawczym w ludzi na ścieżce rowerowej nad brzegiem rzeki Hudson na Manhattanie. Zginęło osiem osób, a 11 zostało rannych. Według władz sprawca działał sam. Zdarzenie jest traktowane jako atak terrorystyczny.
czytaj dalej »
Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej przeprowadzone 20 i 21 października 2017 roku. Partia Andreja Babisza wygrała z rezultatem 29,6 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.
czytaj dalej »
XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin
W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie 24 października 2017 roku zakończył się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Na tym najważniejszym, odbywającym się raz na pięć lat wydarzeniu politycznym w państwie prezydent Xi Jinping wytyczył ambitne plany na przyszłość oraz umocnił swoją władzę bardziej, niż ktokolwiek w Chinach od czasów Deng Xiaopinga.
czytaj dalej »
Atak w Las Vegas
W niedzielę 1 października napastnik otworzył ogień do uczestników koncertu muzyki country w Las Vegas. Sprawca - zidentyfikowany przez policję jako 64-letni Stephen Paddock - strzelał z pokoju na 32. piętrze hotelu Mandalay Bay. Zabił co najmniej 58 osób. Ponad 500 przewieziono do szpitali. Napastnik popełnił samobójstwo.
czytaj dalej »