śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Śmierć generała. Przez samochód?
W motywach jego zabójstwa dopatrywano się wątków związanych z międzynarodowym przemytem narkotyków, korupcją w policji, konfliktem rodzinnym, a nawet nielegalnym importem zboża. W środę 25 kwietnia, niemal dokładnie po 14 latach od jego śmierci, prokuratura przyznała, że motyw mógł być najbardziej pospolity: gen. Papała został zastrzelony, bo nie chciał oddać złodziejom swojego samochodu. Strzelać miał Igor "Patyk" M., człowiek którego do niedawna prokuratorzy uważali za ważnego świadka w sprawie.
czytaj dalej »
Francja wybrała Hollande'a
Kryzys strefy euro zmiótł polityków w wielu europejskich krajach. Kolejną jego ofiarą stał się Nicolas Sarkozy, który utracił stanowisko prezydenta Francji na rzecz socjalisty Francoisa Hollande'a. - Hollande jest prezydentem i należy mu się szacunek - oznajmił Sarkozy po wyborach.
czytaj dalej »
Druga rocznica katastrofy smoleńskiej
Dwa lata po tragedii smoleńskiej podziały polityczne i społeczne, które wywołała nie słabną, a zdają się przybierać na sile. Ostatnie badania opinii pokazują, że ani raport MAK, obciążający winą pilotów i wskazujący na rzekome naciski ze strony nietrzeźwego gen. Błasika, ani polski raport komisji Millera, który podkreślał współodpowiedzialność rosyjskich kontrolerów, nie przekonały opinii publicznej. Tezy obu osłabia najświeższe odczytanie nagrań z kokpitu przez krakowski instytut kryminalistyki.
czytaj dalej »
Katarzyna W. odnaleziona. Śledztwo trwa
Dokładnie dwa tygodnie po konferencji prokuratury, która przez opinię publiczną została potraktowana jako przełom w sprawie śmierci półrocznej Magdy z Sosnowca, zniknęła matka dziewczynki - Katarzyna W. Stało się to tuż przed planowanym na 4 kwietnia badaniem wariografem. Odnalazła się po południu w Sosnowcu. Kobieta poinformowała, że postanowiła odejść od męża. 6 kwietnia 22-latka trafiła do szpitala psychiatrycznego prawdopodobnie po zażyciu dużej dawki leków. Prokuratura ciągle bada wątek celowego pozbawienia dziecka życia, nie wyklucza też pomocy innych osób w ukryciu zwłok Magdy.
czytaj dalej »
Prezydent podpisał ustawę "67"
To już postanowione - popracujemy dłużej. 1 czerwca prezydent podpisał ustawę emerytalną i przepisy podnoszące wiek emerytalny do 67 lat wejdą w życie. Bronisław Komorowski zapowiedział, że ta ustawa nie kończy prac nad reformą systemem polityki społecznej.
czytaj dalej »
Dzień, który zmienił Japonię
Ponad 20 tys. ofiar, tysiące zniszczonych domów, straty materialne rzędu miliardów dolarów. Trzęsienie ziemi i tsunami 11 marca 2011 roku było największą taką klęską w Japonii od co najmniej 140 lat. Wstrząsy niszczyły budynki, drogi i mosty. Wielka fala tsunami wdarła się w głąb lądu miejscami nawet 10 km. W obliczu potęgi żywiołu bezradny okazał się nawet kraj uważany za jeden z najlepiej na świecie przygotowanych na trzęsienie ziemi.
czytaj dalej »
Katastrofa kolejowa w Szczekocinach
3 marca, o godzinie 20.57, niedaleko miejscowości Szczekociny k. Zawiercia doszło do czołowego zderzenia pociągów. Składy relacji Przemyśl-Warszawa i Warszawa Wschodnia-Kraków zderzyły się na jednym torze - jechały w przeciwnych kierunkach, ten drugi nie swoim torem. 16 osób zginęło, a 57 zostało rannych. Prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu zarzutu nieumyślnego spowodowania katastrofy ze skutkiem śmiertelnym jednemu z dyżurnych kierujących ruchem pociągów. Śledczy podejrzewają też, że po katastrofie ingerowano w dokumenty kolejowe.
czytaj dalej »
Wybory prezydenckie w Rosji 2012
Wszystko odbyło się zgodnie z napisanym już dawno scenariuszem. Władimir Putin wraca na Kreml. Wystarczyła jedna tura - premier Rosji dostał w niej wg oficjalnych danych ponad 60 proc. głosów. Opozycja nie uznaje wyników. Tak jak po grudniowych wyborach do Dumy, twierdzi, że władza dopuściła się masowych fałszerstw. Rosję czeka więc nowa fala masowych protestów.
czytaj dalej »
Studniówka Tuska i jego ekipy
Daliście mi ogromny kredyt zaufania - powiedział Donald Tusk po wyborach. To był bezprecedensowy sukces. Po raz pierwszy w historii Polski, wyborcy pozwoli, by rząd utworzył ten sam premier. - Dzielnie walczyliśmy z naszymi konkurentami, nie po to, żeby zyskać próżną satysfakcję, niepewną chwałę, tylko po to, żeby ciężko pracować - zapewniał. Jak wygląda realizacja tych słów po pierwszych 100 dniach? Oceny są dla Tuska i jego ekipy druzgocące.
czytaj dalej »
Oscary 2012
Oscary rozdane. Wielkim wygranym okazał się "Artysta", który zgarnął nagrodę dla najlepszego filmu, reżysera i aktora pierwszoplanowego. Znikły nadzieje na polskiego Oscara - "W ciemności" przegrało z irańskim "Rozstaniem", Janusza Kamińskiego pokonał Robert Richardson za "Hugo i jego wynalazek".
czytaj dalej »
Whitney Houston nie żyje
Gwiazda muzyki pop, aktorka, laureatka nagród Grammy i Emmy, Whitney Houston zmarła 11 lutego w wieku 48 lat. Legendarna piosenkarka została znaleziona przez swojego ochroniarza w hotelowym apartamencie w Beverly Hills.
czytaj dalej »
Berlinale 2012
Jury zaskoczyło Berlinale i przyznało główną nagrodę festiwalu gigantom włoskiego kina Paolo i Vittorio Taviani za film "Ceasar must die". – Dziękujemy Szekspirowi i mamy nadzieję, że publiczność dzięki naszemu filmowi też zobaczy w więźniach ludzi – mówili reżyserzy. Druga najważniejsza nagroda, Srebrny Niedźwiedź - Jury Grand Prix, trafiła do twórcy filmu "Just the Wind".
czytaj dalej »
Wisława Szymborska nie żyje
1 lutego w Krakowie zmarła Wisława Szymborska. Wybitna poetka, laureatka nagrody Nobla z 1996 r. miała 89 lat.
czytaj dalej »
Bitwa o ACTA
Międzynarodowa umowa ACTA, która miała zapobiegać nielegalnemu obrotowi podróbkami, okazała się zbyt kontrowersyjna. Choć Polska podpisała ją w styczniu tego roku, już w lutym premier Donald Tusk poinformował, że "zawiesza" ratyfikację porozumienia. Kilkanaście dni później oznajmił, że ACTA nadaje się tylko do odrzucenia. Los umowy przypieczętował Parlament Europejski, który 4 lipca zdecydował o jej odrzuceniu.
czytaj dalej »
Prawybory republikanów 2012
Dobiega końca kadencja prezydencka Baracka Obamy. Republikańscy krytycy uważają ją za jedną z najgorszych w historii USA i chcą odbić Biały Dom. Kto będzie rywalem obecnego prezydenta? Prawybory w Partii Republikańskiej ruszyły 3 stycznia - tradycyjnie od Iowa. Faworytem od początku był centrowy Mitt Romney, atakowany z jednej strony przez libertarianina Rona Paula, z drugiej przez polityków konserwatywnych. Mimo ataków, to Romney pozostał na placu boju.
czytaj dalej »
Prokurator strzela do siebie
W najnowszej historii Polski to wydarzenie bez precedensu. Styczniowa konferencja prasowa prokuratora wojskowego płk. Mikołaja Przybyła zakończyła się dramatem. Najpierw odczytał emocjonalne oświadczenie oskarżając Prokuraturę Generalną i media, po czym wyprosił dziennikarzy z pokoju i oddał do siebie strzał z pistoletu. Przeżył. Rana okazała się być powierzchowna. Kolejne wydarzenia pokazały jednak gigantyczny konflikt między prokuraturą wojskową i cywilną - odwołany został szef prokuratury wojskowej gen. Krzysztof Parulski. Jego miejsce - formalnie 3 lutego - zajął płk. Jerzy Artymiak.
czytaj dalej »
XX Finał WOŚP
Ponad 40,2 mln zł - to kwota jaką do tej pory udało się zebrać podczas tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pieniądze podczas XX finału Orkiestry zbierane były w Polsce i za granicą podczas koncertów, festynów, licytacji i przez ponad 120 tys. wolontariuszy. Kwota, jaką udało się zebrać, ma być znana za kilka tygodni, ponieważ jeszcze trwają niektóre aukcje internetowe. Dopiero po ich zakończeniu okaże się, czy po raz kolejny pobito rekord. A ten z zeszłego roku to 47,25 mln zł.
czytaj dalej »
Chaos wokół zdrowia
Sejm uchwalił w piątek nowelę ustawy refundacyjnej, która znosi kary dla lekarzy za niewłaściwie wypisanie recepty. Naczelna Rada Lekarska oświadczyła jednak po południu, że nadal rekomenduje, by lekarze nie określali na receptach poziomu refundacji z wyjątkiem chorób przewlekłych. Także aptekarze zaczynają zastanawiać się nad protestem. Nowe prawo nadal bowiem nakłada na nich kary za realizację źle wypisanych recept.
czytaj dalej »
Iran grozi światu
Bliskiemu Wschodowi grozi wojenna zawierucha, a globalnej gospodarce potężna podwyżka cen ropy. Iran nie rezygnuje z prac nad pozyskaniem broni atomowej, choć ściągnęło to już na niego cztery pakiety sankcji ONZ. Bez skutku. Najnowszy raport MAEA przedstawił dowody, że irański program nuklearny służy nie tylko celom cywilnym. Zachód reaguje kolejnymi sankcjami, Iran grozi zamknięciem Zatoki Perskiej, a Izrael nie wyklucza ataku na atomowe instalacje.
czytaj dalej »
Kim Dzong Il nie żyje
Panował w najbardziej izolowanym państwie świata przez 17 lat. Zmarł 17 grudnia 2011 roku, ale świat dowiedział się o tym dopiero dwa dni później. 70-letni Kim Dzong Il, według oficjalnej propagandy "Ukochany Przywódca", miał umrzeć podczas podróży pociągiem, w wyniku rozległego zawału serca. Koreą Północną ma teraz rządzić syn Kim Dzong Ila, Kim Dzong Un. Kilka godzin po ogłoszeniu śmierci przywódcy, pojawiła się informacja, że Phenian wystrzelił rakietę krótkiego zasięgu.
czytaj dalej »
Vaclav Havel nie żyje
18 grudnia 2011 roku zmarł Vaclav Havel. Legendarny przywódca czechosłowackiej opozycji, dramaturg, pisarz i reżyser, a po upadku komunizmu ostatni prezydent Czechosłowacji oraz pierwszy prezydent Czech. Miał 75 lat.
czytaj dalej »
Stan wojenny. 30. rocznica
Przez lata linią obrony gen. Wojciecha Jaruzelskiego i zwolenników wprowadzenia stanu wojennego była teza o grożącej Polsce interwencji Związku Radzieckiego na podobieństwo tej, która miała miejsce w Czechosłowacji w 1968 roku. Nie inaczej było i w tym roku, gdy Jaruzelski pisząc list okolicznościowy wspomniał o "zagrożeniach zewnętrznych". Tymczasem z ujawnianych radzieckich dokumentów wyłania się obraz zupełnie przeciwny. Wynika z nich, że interwencja w Polsce przez władze ZSRR nie była brana pod uwagę. - Polscy przywódcy wspominają o pomocy zbrojnej ze strony bratnich krajów. Jednak my powinniśmy twardo trzymać się swojej linii - nie wprowadzać do Polski naszych wojsk - mówił szef KGB Jurij Andropow 29 października 1981 r.
czytaj dalej »
Upadek ZSRR. 20. rocznica
20 lat temu upadł Związek Radziecki. Odmienne drogi, którymi poszły poszczególne republiki, są dziś najlepszym potwierdzeniem, jak sztucznym tworem, utrzymywanym jedynie przez bezprzykładny w dziejach świata terror, był Związek Radziecki.
czytaj dalej »
Porwanie i zabójstwo Olewnika. Przełom w śledztwie
Prokuratorzy podejrzewają, że uprowadzenie Krzysztofa Olewnika z jego domu w 2001 roku mogło zostać sfingowane. Głównym dowodem śledczych na tę tezę jest nagranie rozmowy z telefonu komórkowego, podczas której Krzysztof Olewnik wydaje instrukcje jednemu ze swoich oprawców. Krzysztof tłumaczy porywaczowi, co ten ma przekazać jego rodzinie i ten faktycznie to robi. - Niech Jacek (Jacek K., przyjaciel Krzysztofa - red.) z Iwoną (żona Jacka K. - red.) jadą - mówi młody Olewnik. Rozmowa odbyła się w styczniu 2002 roku w centrum Warszawy, czyli w czasie kiedy młody biznesmen miał leżeć skrępowany w piwnicy porywaczy w okolicach Kałuszyna. W czwartek 17 listopada do domu w Drobinie prokuratorzy wraz z policją przeszukali mieszkania i domy Olewników i zabezpieczyli dowody w sprawie.
czytaj dalej »