śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Raporty

Pucz w Zimbabwe
Być może jesteśmy świadkami kresu rządów najstarszego na świecie przywódcy państwa. W nocy z wtorku na środę władzę w Zimbabwe przejęła armia. Jak poinformowała, celem akcji są "kryminaliści" w otoczeniu 93-letniego prezydenta Roberta Mugabe, którzy rządzi afrykańskim krajem od 1980 roku. Mugabe podkreśla, że pozostaje jedynym prawowitym przywódcą Zimbabwe i nie chce brać udziału w mediacjach na temat pokojowego oddania władzy - poinformowała w czwartek 16 listopada agencja Reutera.
czytaj dalej »
Kryzys w Libanie
Saudyjczykom nie spodobało się to, co usłyszeli. Na lotnisku nikt na niego nie czekał, zabrano mu telefon, dzień później odczytał swoją rezygnację - agencja Reutera opisuje kulisy niespodziewanego wyjazdu premiera Libanu do Arabii Saudyjskiej i złożenia przez niego urzędu. Rezygnacja ta zagraża zaostrzeniem rywalizacji saudyjsko-irańskiej w Libanie i destabilizacją państwa.
czytaj dalej »
Katalonia chce niepodległości
Tygodnie napięcia, wielotysięczne protesty i konflikt, którego zakończenia nie widać - Hiszpania zmaga się z największym kryzysem w dziejach swojej 40-letniej demokracji. Choć dziś trudno przewidzieć, jak zakończy się spór polityczny między władzami Katalonii a rządem centralnym, już teraz wiadomo, że doprowadził do głębokich podziałów społecznych, które trudno będzie zasypać. Przedstawiamy krótką chronologię najnowszej odsłony konfliktu: od uznanego za nielegalne referendum w sprawie niepodległości Katalonii po zawieszenie autonomii regionu.
czytaj dalej »
Korea Północna grozi USA
Tuż przed obchodami amerykańskiego Dnia Niepodległości Korea Północna ogłosiła, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Pod koniec lipca 2017 roku poinformowano o kolejnej, po której Kim Dzong Un stwierdził, że całe terytorium USA znajduje się w zasięgu rakiet Pjongjangu. Zaniepokojenie możliwościami nieprzewidywalnego reżimu rośnie. Coraz bardziej stanowcze stają się również reakcje społeczności międzynarodowej. Na początku sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie zdecydowała o zaostrzeniu sankcji wobec Korei Północnej.
czytaj dalej »
Afera Paradise Papers
Brytyjska królowa Elżbieta II, prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos i piosenkarze Bono oraz Madonna są wśród 127 znanych osobistości zamieszanych w skandal związany z rajami podatkowymi - wynika ze śledztwa dziennikarskiego "Paradise Papers".
czytaj dalej »
Atak na Manhattanie
We wtorek 31 października około godziny 15 miejscowego czasu zamachowiec wjechał wynajętym samochodem dostawczym w ludzi na ścieżce rowerowej nad brzegiem rzeki Hudson na Manhattanie. Zginęło osiem osób, a 11 zostało rannych. Według władz sprawca działał sam. Zdarzenie jest traktowane jako atak terrorystyczny.
czytaj dalej »
ANO wygrywa w Czechach
Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej przeprowadzone 20 i 21 października 2017 roku. Partia Andreja Babisza wygrała z rezultatem 29,6 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.
czytaj dalej »
XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin
W Wielkiej Hali Ludowej w Pekinie 24 października 2017 roku zakończył się XIX zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh). Na tym najważniejszym, odbywającym się raz na pięć lat wydarzeniu politycznym w państwie prezydent Xi Jinping wytyczył ambitne plany na przyszłość oraz umocnił swoją władzę bardziej, niż ktokolwiek w Chinach od czasów Deng Xiaopinga.
czytaj dalej »
Sto lat Niepodległości
W TVN24 i TVN24 BiS oraz na portalu tvn24.pl przypominamy w tych dniach niezwykłą "Polską Deklarację o Podziwie i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych" oraz niezwykłe związki polsko-amerykańskie sto lat temu, gdy Polska powracała na należne jej miejsce na mapie Europy.
czytaj dalej »
Atak w Las Vegas
W niedzielę 1 października napastnik otworzył ogień do uczestników koncertu muzyki country w Las Vegas. Sprawca - zidentyfikowany przez policję jako 64-letni Stephen Paddock - strzelał z pokoju na 32. piętrze hotelu Mandalay Bay. Zabił co najmniej 58 osób. Ponad 500 przewieziono do szpitali. Napastnik popełnił samobójstwo.
czytaj dalej »
Sprawa Michała Królikowskiego
Doradzający prezydentowi prawnik profesor Michał Królikowski ujawnił, że interesuje się nim prokuratura. W jego opinii ma to na celu polityczne zdyskredytowanie prezydenta. Prokurator krajowy zaprzecza. W sprawie jest wiele niewiadomych.
czytaj dalej »
Niemcy wybrali
Blok partii chadeckich CDU/CSU uzyskał 33 proc. głosów w wyborach parlamentarnych w Niemczech 24 września 2017 roku- poinformowała Federalna Komisja Wyborcza w Wiesbaden. Drugie miejsce zajęła SPD z wynikiem 20, 5 proc.
czytaj dalej »