tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Raport: cztery państwa zwiększają arsenał jądrowy

Raport: cztery państwa zwiększają arsenał jądrowy
Foto: USAF | Video: USAF Amerykanie, obok Rosjan, mają największy arsenał nuklearny na świecie (nagranie archiwalne testu bomby termojądrowej B61)

Bojowych ładunków nuklearnych jest na świecie coraz mniej, ale uważa się, że Chiny, Indie, Pakistan i Korea Północna powiększają swe arsenały jądrowe - głosi opublikowany w czwartek raport Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie (SIPRI).

Według niego, dziewięć państw dysponujących bronią nuklearną (USA, Rosja, Wielka Brytania, Francja, Chiny, Indie, Pakistan, Izrael i Korea Północna) miało na początku bieżącego roku łącznie 14 935 bojowych ładunków jądrowych, podczas gdy rok wcześniej było to 15 395. Z ich obecnej liczby 4 150 przygotowanych jest do użycia bojowego, a 10 785 znajduje się w magazynach lub zostało przeznaczonych do demontażu.

Cztery państwa zwiększają arsenały?

W przypadku nuklearnych supermocarstw - USA i Rosji - liczby te wynoszą odpowiednio 1800 i 5000 oraz 1950 i 5050, co stanowi łącznie 92 proc. całego globalnego zasobu broni nuklearnych - czytamy w "SIPRI Yearbook 2017".

Oba te państwa "redukują swe siły nuklearne w następstwie zawartego w 2010 roku układu New START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych), dokonując jednocześnie jednostronnych cięć swych zapasów ładunków jądrowych. Jednak równocześnie zarówno Rosja, jak i USA uruchomiły rozległe i kosztowne programy zastąpienia nowymi i zmodernizowania swych ładunków nuklearnych, przenoszących je rakiet i samolotów oraz instalacji produkcyjnych broni jądrowej" - zaznacza raport.

"Arsenały jądrowe innych państw nuklearnych są znacznie mniejsze, ale wszystkie one rozwijają lub rozmieszczają nowe systemy broni bądź też ogłosiły takie zamiary. Uważa się, że Chiny, Indie, Korea Północna i Pakistan zwiększają rozmiary swych arsenałów jądrowych" - kontynuuje "SIPRI Yearbook 2017".

Jak wskazuje się we wstępie do raportu, program nuklearny Korei Północnej "przyczynił się do międzynarodowej niestabilności politycznej z potencjalnie poważnymi konsekwencjami". SIPRI ocenia, że państwo to ma od 10 do 20 bojowych ładunków jądrowych, co jest jednak szacunkiem niepewnym.

Spośród pozostałych problemów bezpieczeństwa na świecie raport SIPRI zwraca uwagę między innymi na masowe migracje ludzi w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie, dokonujące się głównie z powodu konfliktów zbrojnych. Oszacowano, że w ostatnich latach na skutek walk w Sudanie Południowym, Jemenie, Afganistanie oraz Syrii na stałe przesiedliło się 60 milionów ludzi.

Instytut SIPRI został założony w 1966 roku przez szwedzki parlament jako niezależna fundacja. Wszystkie jego analizy mają za podstawę wyłącznie jawne źródła.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
precz z unią i tuskiem

skąd mają dane na temat ilości broni ? to śmieszne, ja też mogę napisać taki raport

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną. Ten projekt ma rozruszać inwestycje firm

   Cała Polska specjalną strefą ekonomiczną. Ten projekt ma rozruszać inwestycje firm

   Zwolnienia podatkowe z tytułu realizacji nowej inwestycji będą mogły zostać udzielone na terenie całej Polski, a nie na wyznaczonym terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Takie jest założenie projektu ustawy, który Ministerstwo Rozwoju skierowało do konsultacji i uzgodnień. czytaj dalej »

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Media: prezydent Xi raczej nie wyznaczy na zjeździe swojego następcy

   Media: prezydent Xi raczej nie wyznaczy na zjeździe swojego następcy

   Podczas trwającego w Pekinie XIX krajowego zjazdu Komunistycznej Partii Chin (KPCh) prezydent Xi Jinping raczej nie wyznaczy osoby, która mogłaby stać się jego następcą na kolejnym zjeździe za pięć lat – podał w piątek hongkoński "South China Morning Post". zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Ekstremalny zjazd kajakiem

   Pływanie kajakiem kojarzy się z reguły z niewielkimi emocjami. Inaczej jest w tej sytuacji. Zobacz TOTERAZ.

   Sebastian Kurz i Jean-Claude Juncker na spotkaniu w Brukseli. (OLIVIER HOSLET/PAP/EPA) czytaj dalej »