tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Nie będzie na to zgody!". Madryt odpowiada Katalonii

"Nie będzie na to zgody!". Madryt odpowiada Katalonii
Foto: Shutterstock Katalonia chce ponownego referendum ws. niepodległości

Szef rządu hiszpańskiego, konserwatysta Mariano Rajoy, oskarżył w czwartek w wywiadzie dla agencji AFP regionalne władze Katalonii, przygotowujące ponowne referendum w sprawie jej niepodległości o "radykalny ekstremizm".

Wypowiadając się na temat niepodległościowych ambicji znacznej części Katalończyków, Rajoy oświadczył: "Jest nie do pomyślenia, aby władza wykonawcza terytorium tak ważnego, jak Katalonia, gdzie żyje siedem milionów mieszkańców i które reprezentuje 18 albo 19 proc. hiszpańskiego PKB, znajdowała się w rękach radykalnej lub ekstremistycznej siły uosabianej przez CUP" (Kandydatura Jedności Ludowej).

CUP jest formacją katalońskiej radykalnej lewicy niepodległościowej. Dzięki jej dziesięciu głosom w katalońskim parlamencie regionalnym zwolennicy niepodległości Katalonii mają w nim większość.

Proponuje ona wypowiedzenie posłuszeństwa hiszpańskim instytucjom i wzywa katalońskie władze wykonawcze do wdrożenia w 2017 roku procesu, który doprowadziłby do niepodległości Katalonii.

Bezskuteczne próby dialogu

Sojusz katalońskich niepodległościowców postanowił za wszelką cenę przeprowadzić we wrześniu 2017 roku referendum w sprawie oderwania się od Hiszpanii.

Mariano Rajoy kilkakroć zapewniał w wywiadzie dla francuskiej agencji, że nie dopuści do żadnego referendum, które Katalończycy chcą przeprowadzić "wbrew prawu". - Nie będzie na nie zgody! - powtarzał.

Pytany, czy mogłoby dojść do nowej, symbolicznej konsultacji w tej sprawie, zorganizowanej bez zgody państwa, jak to było 9 listopada 2014 roku, odpowiedział zdecydowanie, że to się nie może wydarzyć.

Madryt powtarza systematycznie, że zorganizowanie referendum w sprawie samookreślenia Katalonii jest kwestią, w której musieliby się wypowiedzieć wszyscy Hiszpanie.

Od początku roku rząd Rajoya próbuje bez powodzenia skłonić Katalończyków do dialogu w tej kwestii.

Rajoy jest skłonny uwzględnić pewne żądania Katalończyków, zwłaszcza jeśli chodzi o inwestycje w dziedzinie infrastruktury: na przykład gotów jest zbudować kolejowy "korytarz śródziemnomorski" dla ułatwienia przewozu towarów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
yarpen26
yarpen26

Tak w Katalonii, jak w Szkocji niepodległość postrzegana jest jako okazja do ukręcenia takich lodów, jakich się tam nigdy nie kręciło. W obydwu przypadkach chodzi o zerwanie kilkusetletniej unii, na której obie te krainy KORZYSTAJĄ, często w przeciwieństwie do macierzy. Szkocja jest wrazliwa na najdrbniejsze tąpnięcia cen ropy, a Katalonia rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   faceroll

   Uważam, że nie można tego porównywać do sytuacji Szkocji i Anglii, bo sytuacja materialna tych sąsiadów nie jest aż tak odmienna jak w przypadku Katalonii i reszty Hiszpanii.

   Katalonia doskonale zdaje sobie sprawę, że poradzi sobie bez reszty kraju, m.in dzięki walorom turystycznym. To bogaty odłącza się od biednego i większego rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     "Patrzę na niego jak na pacjenta". Psycholog
     o nożowniku

     Patrząc z perspektywy psychologa, to jest wynik jakiejś choroby czy zaburzenia - stwierdziła psycholog i trener rozwoju osobistego Maria Rotkiel we "Wstajesz i weekend". Wskazywała, że u osób z upośledzoną kontrolą własnych emocji kumulowany stres może doprowadzić do "agresji w stosunku do społeczeństwa". zobacz więcej »

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

     Giełda dała dobrze zarobić. Jak postawić na niej pierwszy krok?

     Polacy wciąż niewiele inwestują na giełdzie, tymczasem w tym roku inwestycje na warszawskim parkiecie dawały naprawdę solidne zyski. 40 procent - tyle wzrósł w ciągu roku WIG20 - podstawowy indeks na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. zobacz więcej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     Coś złego wisi w powietrzu. Mieszkańcy Indii duszą się od smogu

     Coś złego wisi w powietrzu. Mieszkańcy Indii duszą się od smogu

     W Indiach na czas obchodów święta Divali rząd wprowadził szereg zakazów - w tym całkowity zakaz puszczania petard. Nowe Delhi pozostaje jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast świata, a smog prowadzi do śmierci milionów mieszkańców Indii rocznie. czytaj dalej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Czas na popołudniową, artystyczną kawę

     Daphne Tan z Singapuru sprawia, że kawa nie tylko jest słodka w smaku, ale również z wyglądu. Zobaczcie TOTERAZ.

     Żołnierze na ulicach Kabulu, Afganistan (Fot. HEDAYATULLAH AMID/PAP/EPA) czytaj dalej »