Benedykt XVI: nie da się realizować obu powołań - kapłaństwa i małżeństwa


Były papież Benedykt XVI w najnowszej książce broni celibatu kapłańskiego. Jej fragmenty zostały opublikowane w niedzielę na łamach francuskiej gazety "Le Figaro". Jak pisze były zwierzchnik Kościoła katolickiego, "nie da się realizować i kapłaństwa, i małżeństwa".

Emerytowany biskup Rzymu napisał najnowszą książkę, zatytułowaną "Z głębi naszych serc" razem z konserwatywnym gwinejskim kardynałem Robertem Sarahem, który stoi na czele Watykańskiej Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Jej fragmenty zostały opublikowane w niedzielę na łamach francuskiej gazety "Le Figaro", do czego Watykan na razie się nie odniósł. Całość dzieła ma być dostępna od środy.

Rozwiązanie problemu Ameryki Południowej

Wydaje się, że czas publikacji fragmentu o celibacie nie jest przypadkowy. Papież Franciszek ma rozważać postulaty zaproponowane podczas październikowego Zgromadzenia Synodu Biskupów na temat Amazonii. To właśnie wtedy synod optował za odejściem od celibatu wśród duchownych. Padła też propozycja wprowadzenia diakonatu kobiet. Między innymi do tych zagadnień Franciszek ma odnieść się w adhortacji apostolskiej, której publikacja spodziewana jest w ciągu najbliższych miesięcy.

Benedykt, który w 2013 roku stał się pierwszym od 700 lat papieżem, który abdykował ze stanowiska, w swojej części "Z głębi naszych serc" pisze, że celibat stał się stabilną tradycją w Kościele około 1000 lat temu. "Ma on wielkie znaczenie, bo pozwala kapłanowi skupić się na swoim powołaniu. Wydaje się, że nie da się realizować obu - i kapłaństwa, i małżeństwa" - dodaje.

We wspólnej części książki Benedykt i Sarah stanowczo stwierdzają, że nie mogli milczeć na temat październikowego synodu, który doprowadził do starć między postępowymi i konserwatywnymi mediami katolickimi, a w konsekwencji do polaryzacji w Kościele liczącym 1,3 miliarda wiernych.

Zgromadzenia Synodu Biskupów dla Amazonii motywowało swój postulat zniesienia celibatu chęcią rozwiązania problemu niedoboru kapłanów. Propozycja popierana przez wielu biskupów z Ameryki Południowej zakłada wyświęcenie na kapłanów starszych mężczyzn, ze stabilnymi relacjami rodzinnymi, a którzy są już sprawdzonymi liderami w swoich wspólnotach. Dzięki temu mieszkańcy odosobnionych obszarów Ameryki Południowej mogliby regularnie uczestniczyć w mszach i przyjmować sakramenty.

Autor: pqv//now//kwoj / Źródło: tvn24.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Giuseppe Ruggirello