tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Psycholog o nożowniku ze Stalowej Woli. "Patrzę na niego jak na pacjenta"

zobacz więcej wideo »
Psycholog o nożowniku ze Stalowej Woli. "Patrzę na niego jak na pacjenta"
 • "Patrzę na niego jak na pacjenta""Patrzę na niego jak na pacjenta"
 • Cała rozmowa ze świadkiem ataku nożownika w Stalowej WoliCała rozmowa ze świadkiem ataku nożownika w Stalowej Woli
 • Świadek ataku o nożownikuŚwiadek ataku o nożowniku
Video: tvn24 Psycholog Maria Rotkiel w TVN24 o ataku nożownika ze Stalowej Woli

- Patrząc z perspektywy psychologa, to jest wynik jakiejś choroby czy zaburzenia - stwierdziła psycholog i trener rozwoju osobistego Maria Rotkiel we "Wstajesz i weekend", komentując atak nożownika w Stalowej Woli. Wskazywała, że u osób z upośledzoną kontrolą własnych emocji kumulowany stres może doprowadzić do "agresji w stosunku do społeczeństwa".

W wyniku piątkowego ataku nożownika w centrum handlowym w Stalowej Woli rannych zostało 10 osób. Jedna z ofiar, 50-letnia kobieta, zmarła w szpitalu.

Napastnik to 27-letni mieszkaniec Stalowej Woli. W sobotę usłyszał zarzuty dokonania i usiłowanie wielokrotnego zabójstwa. Prokurator Adam Cierpiatka wyjaśniał, że Konrad K. "jest podejrzany o usiłowanie zabójstwa wielu osób, łączone z zabójstwem jednej osoby".

- Jest to jedna z najcięższych zbrodni - dodał.

Prokurator zaznaczył jednak, ze w toku śledztwa zarzuty mogą być modyfikowane. Podczas sobotniego przesłuchania Konrad K. przyznał się do zarzucanych mu czynów.

"Miał cel i był świadom tego, co robi"

- Wszystko wskazuje na to, że jego działanie było przemyślane - komentowała psycholog Maria Rotkiel we "Wstajesz i weekend", odnosząc się do ataku nożownika. - Miał cel i był świadom tego co robi. Chciał zabić, chciał skrzywdzić ludzi, wiedział, że wyrządzi krzywdę - wyliczała, dodając, że "z perspektywy prawnej będzie to pewnie tak potraktowane".

- Patrząc z perspektywy psychologa, to jest wynik jakiejś choroby czy zaburzenia - podkreśliła. - Z mojej perspektywy to jest chory człowiek - wskazywała, zaznaczając, że "patrzy na niego jak na pacjenta" i że "to nie jest żadna próba usprawiedliwienia go, tylko zrozumienia tego, co się stało".

- Na pewno mamy do czynienia z osobą zaburzoną - przyznała Rotkiel. Jej zdaniem należałoby zwrócić uwagę na słowa, jakie napastnik miał wypowiedzieć po zatrzymaniu, że "obwinia społeczeństwo za to, co się wydarzyło". - Osoby, które mają kłopoty ze swoim społecznym funkcjonowaniem, są często izolowane przez społeczeństwo - wyjaśniała. - Powiem tak, izolowanie nie jest dobrym kierunkiem, bo cała ta frustracja się intensyfikuje. I to nie jest pierwsza historia, która pokazuje, że wcześniej niewyłapana choroba psychiczna, izolacja takiego człowieka, mogą doprowadzić do takiego uczucia złości, które z kolei bardzo łatwo koncentruje się na agresji w stosunku do społeczeństwa - tłumaczyła.

Rotkiel podkreśliła, że u osób do tego stopnia nieprawidłowo funkcjonujących może pojawić się poczucie odrzucenia, a w efekcie - wściekłości. Jak dodała, problem, z jakim boryka się taki człowiek, polega przede wszystkim na tym, że "nie potrafi radzić sobie z takimi emocjami".

"Zachowanie agresywne lub autoagresywne"

Psycholog pytana była również o granicę, po przekroczeniu której zwykła, nawet gwałtowna reakcja na stres staje się zachowaniem dysfunkcyjnym. Jak powiedziała, mówimy o granicy "pomiędzy normą a chorobą, która nie jest taka łatwa do ustalenia".

- Możemy mieć taki moment w życiu, myśl, którą często werbalizujemy - na przykład "ja się zaraz powieszę" albo "ja ich wszystkich zaraz pozabijam". Każdy ma takie momenty - wskazała. - Jednak nasze mechanizmy radzenia sobie ze stresem pozwalają nam panować nad swoim zachowaniem. Osoba zaburzona ma te mechanizmy także zaburzone, więc u niej ta myśl może być dalej realizowana - stwierdziła Rotkiel. Dodała również, że "im głębszy poziom zaburzenia, czyli gorsze przystosowanie do życia", tym bardziej "nieumiejętność kontroli emocji powoduje, że to nie będzie trzaskanie drzwiami czy awantura", a "zachowanie agresywne lub autoagresywne".

- Większość z nas ma doświadczenia zachowań agresywnych lub autoagresywnych, ale na szczęście w małej skali - dodała specjalistka.

"Adekwatność reakcji do sytuacji"

- To znaczy, że mamy refleksję, poziom emocji nam spada, ale przede wszystkim zaczynamy sobie zadawać pytania: "Co ja zrobiłam pod wpływem tych emocji? Czy ja kogoś uderzyłam, czy walnęłam głową w ścianę?" - wyjaśniała psycholog we "Wstajesz i weekend". - Pojawia się pytanie, co zrobimy pod wpływem impulsu, jak silnie reagujemy na impuls. Czyli adekwatność reakcji do sytuacji, świadomość tego, co czujemy, umiejętność kontroli, która pozwala nam zatrzymać zachowania agresywne i autoagresywne - wskazywała.

Jak podkreśliła Rotkiel, jest przekonana, że badania specjalistów wyjaśnią, o jakim zaburzeniu w przypadku nożownika ze Stalowej Woli możemy mówić.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Lysander

Właśnie takie osoby jak ta pani wystawiają następnie poświadczenia o pomroczności jasnej.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze

   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Wielka płyta trzyma cenę. "Pogłoski o śmierci wydają się przesadzone"

   Wielka płyta trzyma cenę. "Pogłoski o śmierci wydają się przesadzone"

   W ciągu ostatniej dekady mieszkania w blokach z wielkiej płyty traciły na wartości wolniej niż lokale z bardziej współczesnego budownictwa - wynika z analizy przygotowanej przez Open Finance. Pogłoski o śmierci betonowych bloków wydają się więc przesadzone. czytaj dalej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Prezydent Francji Emmanuel Macron wita premier Beatę Szydło, Pałac Elizejski w Paryżu. (Fot: Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »