tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Przyjmowała poród córek sztangisty, sprawę umorzono. Sąd Najwyższy oddalił kasację

zobacz więcej wideo »
Przyjmowała poród córek sztangisty, sprawę umorzono. Sąd Najwyższy oddalił kasację
 • Przyjmowała poród córek sztangisty, sprawę umorzono. Sąd Najwyższy oddalił kasacjęPrzyjmowała poród córek sztangisty, sprawę umorzono. Sąd Najwyższy oddalił kasację
 • Prokuratura złożyła odwołanie od decyzji sąduProkuratura złożyła odwołanie od decyzji sądu
 • Sąd warunkowo umorzył sprawę lekarki oskarżonej o nieumyślne spowodowanie śmierciSąd warunkowo umorzył sprawę lekarki oskarżonej o nieumyślne spowodowanie śmierci
Foto: TTV | Video: TVN 24 Córka zmarła po 15 miesiącach zmagania się z chorobą (wideo archiwalne)

Lekarka z Opola przyjmowała poród bliźniaczek sztangisty Bartłomieja Bonka. Jedna z córek olimpijczyka zmarła 15 miesięcy później. Kobieta została oskarżona o nieumyślne spowodowanie śmierci dziecka. Jednak sądy, pierwszej i drugiej instancji, nie dopatrzyły się jej winy. Kasację od wyroku wniósł prokurator generalny. Sąd Najwyższy utrzymał wcześniejsze rozstrzygnięcie.

We wtorek Sąd Najwyższy rozpatrywał kasację prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. I zdecydował: wyrok Sądu Okręgowego w Opolu jest ważny. Tym samym oddalił kasację Zbigniewa Ziobry w tej sprawie.

- Widzimy tragedię, jaką przeżyli państwo Bonk. Ale Sąd Najwyższy jest sądem prawa. Badamy, czy doszło do rażących naruszeń prawa wskazywanych w kasacji i czy autor tej kasacji wykazał, iż te naruszenia były i mogły mieć wpływ na treść wyroku. Nie wykazał - powiedział w uzasadnieniu wtorkowego postanowienia sędzia Krzysztof Cesarz.

Lekarka do winy się nie przyznawała

Lekarka w listopadzie 2012 roku przyjmowała poród córek olimpijczyka Bartłomieja Bonka. Pierwsza przyszła na świat w dobrym stanie, druga - po 45 minutach - w złym, z ostrym niedotlenieniem mózgu. Julia, po ponad rocznej walce o życie, zmarła. Specjalna szpitalna komisja, powołana po porodzie dziewczynek, uznała, że prowadzący poród lekarze popełnili błędy. Zarzucono im między innymi to, że nie podjęli decyzji o cesarskim cięciu.

Prokuratura oskarżyła lekarkę o nieumyślne spowodowanie śmierci dziewczynki. Ta do winy się nie przyznawała. Podkreślała, że przy porodzie tylko pomagała innemu z lekarzy. Twierdziła, że to nie ona podejmowała decyzję.

Sąd dwukrotnie: stopień winy nieznaczny

Pierwszy wyrok w tej sprawie zapadł we wrześniu 2015 roku. Był korzystny dla lekarki. - Oskarżona według swojej najlepszej wiedzy i doświadczenia, mając świadomość decyzji, które zostały podjęte przez ordynatora, kontynuowała zamierzenia, usiłując przyspieszyć poród - mówił wówczas sędzia Sądu Rejonowego w Opolu. I dodawał: "W ocenie sadu stopień winy oskarżonej nie był znaczny i pozwalał na warunkowe umorzenie sprawy". Wówczas sprawa lekarki została warunkowo umorzona na okres dwóch lat. Wyrok nie był jednak prawomocny. Odwołała się od niego i prokuratura i pełnomocnik rodziny Bonków.

Sprawa wróciła na wokandę w lipcu 2016 roku. Sąd Okręgowy w Opolu utrzymał w mocy wyrok z pierwszej instancji. - Bardzo bym chciała, żeby ta tragedia się nie wydarzyła. Ale jestem szczęśliwa, że sąd pozwolił mi nadal pracować w zawodzie - komentowała lekarka. Wyrok nie satysfakcjonował rodziny zmarłej dziewczynki. - Moje dziecko zapłaciło za ten błąd najwyższą cenę - podkreślała mama Julii. Wyrok był prawomocny. Zmienić rozstrzygnięcie mogła tylko decyzja Sądu Najwyższego.

Prokuratura: umorzenie niesłuszne

W sierpniu Prokurator Generalny, na wniosek Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu, skierował kasację od wyroku Sądu Okręgowego w Opolu. Wniosek został uwzględniony. "W wywiedzionej kasacji zakwestionowano dokonaną przez sąd ocenę materiału dowodowego, skutkującą wysnuciem błędnego wniosku, że stopień zawinienia i stopień społecznej szkodliwości przypisanego czynu nie jest znaczny, co doprowadziło do niesłusznego warunkowego umorzenia prowadzonego postępowania karnego".

Walka o zadośćuczynienie

Równolegle do procesu karnego toczyło się postępowanie o zadośćuczynienie od szpitala. Bonkowie domagali się od placówki dwóch milionów złotych. Początkowo szpital zdecydował się wypłacić część kwoty: 500 tysięcy złotych. Jednak dla rodziny kwota była zdecydowanie za niska. Wiosną 2017 roku sąd zdecydował, że rodzice Julii powinni otrzymać kolejne 500 tysięcy złotych wraz z odsetkami.

Dlaczego nie zasądzono kwoty, o jaką walczyli? Jak wyjaśniał Daniel Kliś z Sądu Okręgowego w Opolu: "W ocenie sądu wyższe zadośćuczynienie byłoby nieadekwatne i prowadziłoby do nadmiernego wzbogacenia się. Zadośćuczynienie nie obejmuje cierpień rodziców, a jedynie cierpienie dziecka".

Czytaj więcej

Oglądaj
Wina bez kary
Wideo: tvn24 Wina bez kary

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
andre_valenducq

Ciezka sprawa !!!!!!!!!!!!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Tauron pozbył się chłodni. 90-metrowy kolos runął jak domek z kart

   Tauron pozbył się chłodni. 90-metrowy kolos runął jak domek z kart

   Około 3,5 sekundy - w takim czasie runęła 90-metrowa chłodnia kominowa na terenie Elektrowni Łagisza w Będzinie (województwo śląskie). Do wyburzenia zużyto 200 kilogramów materiałów wybuchowych i zamontowano ponad 3 tysiące zapalników. czytaj dalej »

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Kim i Mun odwiedzili górę Pektu, święte miejsce komunistycznej propagandy

   Kim i Mun odwiedzili górę Pektu, święte miejsce komunistycznej propagandy

   Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In wspólnie odwiedzili w czwartek górę Pektu, gdzie według legendy miał się urodzić pierwszy władca Korei, a według północnokoreańskiej propagandy - ojciec obecnego przywódcy, Kim Dzong Il. W środę Mun i Kim podpisali oświadczenie, w którym północnokoreański przywódca zobowiązał się do dalszych kroków w stronę likwidacji programu zbrojeń. zobacz więcej »

   Brakowało mu pieniędzy na jedzenie. Trafił na dobrego samarytanina

   Widząc zmagania z drobniakami, inny mężczyzna postanowił pomóc seniorowi. Zobacz TOTERAZ

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Europejski rekord z naszym akcentem. Polaków leciało najwięcej

   30 osób, w tym aż ośmiu Polaków, połączonych w jedną formację na wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Zobacz TOTERAZ