tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Rzeczpospolita": Le Pen proponuje Kaczyńskiemu sojusz. Jest odpowiedź PiS

"Rzeczpospolita": Le Pen proponuje Kaczyńskiemu sojusz. Jest odpowiedź PiS
Foto: Liewig Christian/ABACA/PAP/EPA | Video: tvn24 "Krytyki, która formułuje się wobec Polski, trudno nie uznać za ingerencję polityczną" - uważa Marine Le Pen

Po wygranych wyborach Marine Le Pen chce zaproponować Jarosławowi Kaczyńskiemu sojusz - pisze poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Gazeta jej słowa ocenia jako koncepcję swoistego "demontażu" Unii. Na zapowiedź Le Pen zareagowała rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.

W czasie spotkania w Paryżu z dziennikarzami różnych mediów europejskich, w tym "Rzeczpospolitej", liderka francuskiego Frontu Narodowego zdradzała szczegóły swojego programu politycznego, który chce wprowadzić w życie po ewentualnym zwycięstwie w majowych wyborach prezydenckich.

Wspólne interesy Le Pen i Kaczyńskiego

Le Pen powiedziała, że będzie chciała podjąć współpracę z Jarosławem Kaczyńskim, by wspólnymi siłami - jak ocenia "Rzeczpospolita" - zdemontować Unię Europejską.

Słowa "demontaż" w kontekście Wspólnoty nie użyła jednak w żadnym momencie wywiadu sama Le Pen, a jedynie polski dziennik.

Le Pen stwierdziła, że są dwie główne sprawy, w których mogłaby osiągnąć porozumienie z Polską. Pierwsza z nich to spór między naszym krajem a Unią o Trybunał Konstytucyjny.

- Krytyki, która formułuje się wobec Polski, trudno nie uznać za ingerencję polityczną w wewnętrzne sprawy kraju – oceniła Le Pen.

Jej zdaniem kolejną kwestią, która może połączyć Polskę rządów PiS i Francję za jej prezydencji, to podział uchodźców między kraje członkowskie, któremu sprzeciwia się rząd Beaty Szydło. 

- Unia chce sankcji wobec krajów, które nie zaakceptowały uchodźców, ich rozdziału (między państwa UE – red.). Pada nawet kwota 250 tysięcy euro za każdego imigranta. To jest szaleństwo, to musi się skończyć - powiedziała Le Pen.

Współpraca z Orbanem

Oferta ścisłej współpracy z Le Pen dotyczy nie tylko rządu Prawa i Sprawiedliwości, ale również premiera Węgier.

- Sądzę, że możemy współpracować w wielu punktach. Jeśli jutro będę prezydentem, podejmę debatę z panem Orbanem nad tym, co wydaje nam się w Unii niedopuszczalne, co jest nie do tolerowania w dzisiejszym sposobie działania Unii Europejskiej. Taka samą ofertę złożę panu Kaczyńskiemu. Z pewnością nie będziemy we wszystkim zgodni. Ale przecież po to każdy kraj jest wolny i suwerenny, aby bronić własnych interesów – powiedziała "Rzeczpospolitej".

Jej zdaniem, "partnerem" w rozmontowaniu Wspólnoty może też być premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

- Nawet jeśli te sojusze nie będą formalne, wielkie idee pozostaną wspólne – uważa liderka francuskiej skrajnej prawicy.

Odpowiedź PiS

Na zapowiedź Le Pen zareagowała rzecznik prasowa Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek, pisząc na Twitterze: "PiS nie jest zainteresowane demontażem UE".

Źródło: Twitter.com Tweet rzecznik PiS Beaty Mazurek
Do słów Marine Le Pen, cytowanych przez "Rzeczpospolitą", odniósł się w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański.

- To gra wyborcza - ocenił wiceminister.

- Widzę bardzo ograniczone pole dla wspólnych inicjatyw, w przypadku wygranej pani Le Pen, w sprawach naprawdę ważnych dla Polski - w zakresie polityki bezpieczeństwa, w tym polityki wschodniej i Rosji, a także w sprawach przyszłości wspólnego rynku - powiedział Szymański - Tu jesteśmy na antypodach sporu, jaki toczy się w Unii Europejskiej  - dodał.

W ocenie Szymańskiego, "sprawa Trybunału Konstytucyjnego to detal naszych relacji z Unią Europejską, który nie będzie dyktował nam sojuszy".

"Nowa Unia" albo Frexit

Marine Le Pen zapowiedziała dziennikarzom, że jeśli wygra wybory, natychmiast rozpocznie negocjować z Brukselą odzyskanie  "czterech suwerenności": terytorialnej, gospodarczej, monetarnej i prawnej. Po sześciu miesiącach rozpisze referendum w sprawie opuszczenia przez Francję Wspólnoty. Jeśli  Unia Europejska zgodzi się pójść na ustępstwa, Le Pen zaleci Francuzom głosowanie za pozostaniem w tej nowej Unii. Jeśli Bruksela będzie się opierać, Le Pen zaapeluje o Frexit.

Rzeczpospolita zapytała Le Pen, jak - jej zdaniem - ma wyglądać ta "nowa Unia".

Liderka Frontu Narodowego odpowiedziała, że nowa Wspólnota "będzie się opierać na suwerenności narodów".

- Na przykład prawo do osiedlania się i podejmowania pracy w danym kraju będzie zależało wyłącznie od jego władz. Władze narodowe będą też samodzielnie wdrażać "inteligentny protekcjonizm": cła wobec tych krajów i tych produktów, które są eksportowane dzięki dumpingowi socjalnemu, ekologicznemu czy odnoszącemu się do norm bezpieczeństwa. 95 procent krajów świata tak robi, łącznie z Ameryką, która latami wszystkim narzucała wolny handel, ale sama zachowała możliwość ochrony strategicznych sektorów. Musimy odzyskać kontrolę nad globalizacją, tak aby przestała być "dzika", aby była podporządkowana regułom – powiedziała "Rzeczpospolitej" Le Pen.

Jej wizja Unii Europejskiej zakłada jedynie luźną współpracę krajów członkowskich, w bardzo okrojonych obszarach.

- Współpraca między suwerennymi narodami może obejmować całą serię projektów, jak Airbus, Ariane (rakiety kosmiczne – red.). Chodzi też o współpracę policji, wywiadu, służb sanitarnych – powiedziała Le Pen.

Rosja w Unii i likwidacja NATO

Jak powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą", tak rozluźniona Unia "może nawet objąć Rosję".

- Oczywiście, że Donald Trump ma rację, mówiąc, że NATO jest przestarzałe – powiedziała Le Pen.

- Powód jest bardzo prosty: to jest struktura, która została zbudowana, aby chronić Zachód przed Związkiem Radzieckim. A skoro ZSRR nie istnieje, jest oczywiste, że NATO nie ma powodów dalej istnieć. Ono tak naprawdę stało się narzędziem wpływów politycznych, dzięki któremu USA narzucają swoje stanowisko krajom, które należą do NATO. To musi się zmienić – stwierdziła.

"Zakaz odseparowywania się mniejszości narodowych"

"Rzeczpospolita" spytała liderkę FN, na czym miałoby polegać porozumienie z Władimirem Putinem, które spowoduje, że NATO stanie się zbędne.

- Putin chce przekształcić Europę Środkową nie tyle w strefę rosyjskich wpływów, ile w strefę neutralną. Bo prawda jest taka, że pogwałcono porozumienia, które zawarto z Rosją. Zmilitaryzowano terytoria, choć obiecano Rosji, że tak się nie stanie. I Putin po prostu chce, aby te terytoria ponownie były zdemilitaryzowane. Jeśli przestrzegaliśmy tego zobowiązania przez dziesiątki lat, nie ma absolutnie żadnego powodu, abyśmy nie mogli w przyszłości tego przestrzegać - powiedziała Le Pen, najwyraźniej odnosząc się do decyzji NATO z zeszłego roku o wzmocnieniu obecności na flance wschodniej.

Liderka FN jest przekonana, że jeśli wygra wybory, razem z Ameryką Donalda Trumpa i Wielką Brytanią Theresy May dojdzie też do porozumienia z Rosją Władimira Putina w sprawie rozwiązania kryzysu na Ukrainie.

Ale Marine Le Pen zapewniła "Rzeczpospolitą", że nie chce obalić ustroju Francji.

- Jestem przywiązana do V Republiki, tyle że powinna zostać zmodyfikowana. Przygotowałam już projekt rewizji konstytucji, który musi zostać zatwierdzony w referendum. Zakłada on zakaz odseparowywania się mniejszości narodowych, proporcjonalną ordynację wyborczą, likwidację narzuconych nam przez Brukselę regionów – wymieniła.

Oglądaj
Jędrzej Bielecki: Le Pen słowa demontaż nie użyła
Wideo: tvn24 Jędrzej Bielecki: Le Pen słowa demontaż nie użyła

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (75)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ON666
ON666

Francja jest takim sojusznikiem jak burza na Marsie

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Yaspi

   Pani Le Pen, Kaczyński jest tak osamotniony, że bez wątpienia przyjmie sojusz bez jakichkolwiek warunków.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     2
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     kkoren

     polowa polskiego wzrostu gospodarczego zalezy od pieniedzy z Unii... nawet PiSs o tym wie...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       robert_rudas
       robert_rudas

       Przed chwilą na konferencji prasowej prezes przyznał, że ma tyle samo wspólnego z Le Pen co z Putinem.
       Pozostaje tylko pytania, kto, kiedy i gdzie spotkał się ostatnio z Putinem.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         FFF

         Propozycje Le Pen są sprzeczne z żywotnymi interesami Polski i nie ma żadnej zbieżności z dążeniami PiS. PiS dobrze wie, że Polska potrzebuje pieniędzy UE i dopóki nie jesteśmy płatnikami netto, będzie stawał na głowie aby utrzymać unię. Polskie firmy utrzymują się na rynku unijnym dzięki między innymi dumpingowi cenowemu i socjalnemu. rozwiń

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           LanaKo

           Jest całkowicie odrealniona, ale niestety ma spore poparcie Francuzów.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             SynAlzheimera
             SynAlzheimera

             "jeśli wygram" przegrasz i tyle w temacie

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               tomekbis
               tomekbis

               ...prezes zrobi voltę w stronę Le Pen jak się kasa z Unii
               skończy... bo kasa potrzebna na PiSowskie pomysły jak
               uszczęśliwić Polaków....

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 3
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 ariadna_niebieska
                 ariadna_niebieska

                 Nikomu porządnemu p. Le Pen takich rzeczy by nie proponowała. Trzeba sobie naprawdę zepsuć opinię , żeby ta pretendentka do francuskiej prezydentury, sugerowała jakiekolwiek układy.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   3
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   AntyKonus

                   Jedno jest pewne jak wygra dojna zmiana też we Francji to będzie naprawdę GRUBOOOOO , Putin może spokojnie dobierać sie pomału do krajów Bałtyckich , Ukraina juz spisana na straty , my z dwoma wybuchami i misiewiczem wolne żarty

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      1
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     LanaKo

                     Europejskie lewactwo okazało się niemiłe i o zgrozo niepoprawne politycznie, co innego skrajna europejska prawica, jest bardzo miła i chce współpracować, jestem pewna, że rosyjska również taką się okaże. :)

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       3
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje

                       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                       TVN Meteo
                       Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

                       INFORMACJE BIZNESOWE »

                       "Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

                       "Współpraca między Rosją i Europą zmierza w wyjątkowo złym kierunku"

                       O zasadności odbudowania współpracy gospodarczej między Unią Europejską a Rosją przekonywał w poniedziałek szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto przebywający w Dubaju na Globalnym Forum Przyszłości Światowego Forum Ekonomicznego. czytaj dalej »

                       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

                       Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

                       Francja: nie mamy żadnych nagrań związanych ze śmiercią Chaszodżdżiego

                       Z tego, co mi wiadomo, Francja nie jest w posiadaniu żadnych nagrań mających związek ze śmiercią Dżamala Chaszodżdżiego - oświadczył w poniedziałek francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian. Saudyjski dziennikarz został zamordowany 2 października w saudyjskim konsulacie w Stambule. zobacz więcej »

                       INFORMACJE SPORTOWE »

                       Kontrola centrum medialnego przed szczytem APEC w Port Moresby, Papua-Nowa Gwinea (Fot. FAZRY ISMAIL/PAP/EPA) czytaj dalej »