tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Protesty w stolicy Madagaskaru. Pierwsze ofiary starć z policją

Co najmniej jedna osoba zginęła, a kilkanaście zostało rannych w starciach z policją, do których doszło podczas protestu przeciw nowym przepisom wyborczym w stolicy Madagaskaru, Antananarywie - podały źródła medyczne. Według opozycji zginęło czterech uczestników demonstracji.

Dyrektor lokalnego szpitala poinformował, że do placówki trafiło 17 rannych. - Przywieziono jednego człowieka, ale nie mogliśmy nic dla niego zrobić -  dodał. Nie podał jednak charakteru obrażeń, jakich doznali protestujący.

Premier Madagaskaru, Olivier Mahafaly zapowiedział, że zostanie przeprowadzone w tej sprawie śledztwo, a winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Dodał, że rząd jest gotowy rozpocząć rozmowy na temat nowych przepisów wyborczych.

- Dialog, którego celem jest osiągnięcie konsensusu, umożliwi nam znalezienie trwałych rozwiązań - oświadczył polityk w radiu państwowym. - Rząd jest gotowy do dialogu, aby ten konsensus znaleźć - zapewnił.

Zamieszki w stolicy Madagaskaru

Początkowo policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić tłum, ale gdy protestujący zaczęli rzucać kamieniami, siły bezpieczeństwa otworzyły ogień.

Władze nie zezwoliły na sobotnią manifestację, ale opozycja nalegała na zorganizowanie protestu przeciw modyfikowaniu prawa wyborczego na kilka miesięcy przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi.

Według deputowanych opozycji, nowe przepisy faworyzują obóz władzy, a rząd prezydenta Hery’ego Rajaonarimampianiny stara się uciszyć wszelkie głosy protestu.

Wybrany w roku 2013 Rajaonarimampianina nie ogłosił jeszcze, czy ma zamiar ubiegać się o kolejny mandat. Jak podaje AFP, objęcie urzędu przez obecnego prezydenta położyło kres powtarzającym się kryzysom politycznym w państwie.

 

Antananarywa - stolica Madagaskaru

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Pozostałe informacje

Wiceminister sprawiedliwości: postanowienie TSUE nie jest podstawą do przywrócenia sędziów

Postanowienie jest zaadresowane do państwa polskiego, a nie do sędziów. Ono w żadnym razie nie stanowi samodzielnej podstawy do przywrócenia sędziów na stanowiska - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, komentując piątkową decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. - Sędziowie nie mogą wrócić na stanowiska - ocenił. zobacz więcej »

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

Porzuciła dziecko pod cudzym domem i uciekła

Ojciec dziecka mieszka w domu obok, a kobieta odjechała w nieznane. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE BIZNESOWE »

Zniknie większość ceł. Unia Europejska podpisała umowę o wolnym handlu

Zniknie większość ceł. Unia Europejska podpisała umowę o wolnym handlu

Unia Europejska podczas szczytu Azja-Europa w Brukseli podpisała w piątek umowy o wolnym handlu oraz wzajemnej ochronie inwestycji z Singapurem. To pierwsze tego rodzaju porozumienia zawarte między UE a państwem Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). czytaj dalej »

Adoptowała psa ze schroniska. Ten codziennie czeka na nią w oknie

Courtney Gerhardt uważa, że adoptowanie psa było jej najlepszą decyzją w życiu. Zobacz TOTERAZ.

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Nie mogę powiedzieć, ilu szpiegów Rosja ma w Szwajcarii, ale liczba ta jest znacząca"

"Nie mogę powiedzieć, ilu szpiegów Rosja ma w Szwajcarii, ale liczba ta jest znacząca"

Rosyjska aktywność szpiegowska w Szwajcarii jest znacząca i rośnie - uważa szef szwajcarskiej agencji wywiadowczej Jean-Philippe Gaudin po ujawnieniu dwóch spraw dotyczących rzekomych rosyjskich agentów podejrzanych o próby dokonania cyberataków w Szwajcarii. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Dmitrij Miedwiediew podczas wizyty w Brukseli, Belgia (Fot. STEPHANIE LECOCQ/PAP/EPA) czytaj dalej »