tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Trwało to cholernie długo, ale wsparcie całego środowiska pomogło"

zobacz więcej wideo »
"Trwało to cholernie długo, ale wsparcie całego środowiska pomogło"
 • Jankowski o porozumieniu z MSWiA i proteście Jankowski o porozumieniu z MSWiA i proteście
 • Podziękowania szefa MSWiA Joachima BrudzińskiegoPodziękowania szefa MSWiA Joachima Brudzińskiego
 • "Dzisiaj przerwaliśmy protest i wracamy do służby""Dzisiaj przerwaliśmy protest i wracamy do służby"
 • Brudziński negocjuje z policjantami. Do protestu przyłączają się strażacyBrudziński negocjuje z policjantami. Do protestu przyłączają się strażacy
 • Policjanci z Łódzkiego masowo idą na zwolnienia lekarskie L4Policjanci z Łódzkiego masowo idą na zwolnienia lekarskie L4
 • Epidemia objawem protestu. "Rząd i MSWiA o nich nie dbają"Epidemia objawem protestu. "Rząd i MSWiA o nich nie dbają"
 • Policjanci idą na zwolnienia. "Odpowiedź na lekceważący stosunek MSWiA"Policjanci idą na zwolnienia. "Odpowiedź na lekceważący stosunek MSWiA"
 • Policjanci w Bydgoszczy masowo się pochorowali. "Sytuacja powoli staje się groźna"Policjanci w Bydgoszczy masowo się pochorowali. "Sytuacja powoli staje się groźna"
 • Policjanci masowo idą na L4. Wiceszef MSWiA: nie widzę problemuPolicjanci masowo idą na L4. Wiceszef MSWiA: nie widzę problemu
 • Szef MSWiA życzy powrotu do zdrowia chorującym policjantomSzef MSWiA życzy powrotu do zdrowia chorującym policjantom
 • "Chcę rozmawiać z przedstawicielami wszystkich związków""Chcę rozmawiać z przedstawicielami wszystkich związków"
 • Szef MSWiA apeluje do policjantów o odpowiedzialność. Związkowcy: czekamy na konstruktywne rozmowySzef MSWiA apeluje do policjantów o odpowiedzialność. Związkowcy: czekamy na...
 • Jacek Sutryk wierzy, że policja zadba o bezpieczeństwo 11 listopadaJacek Sutryk wierzy, że policja zadba o bezpieczeństwo 11 listopada
 • Na Śląsku do pracy nie przyszło 40 procent policjantówNa Śląsku do pracy nie przyszło 40 procent policjantów
 • "Komendant Główny Policji nie będzie kontrolował zwolnień lekarskich""Komendant Główny Policji nie będzie kontrolował zwolnień lekarskich"
 • Mariusz Ciarka o proteście policjantów i zwolnieniach lekarskichMariusz Ciarka o proteście policjantów i zwolnieniach lekarskich
 • Blisko połowa policjantów w Wielkopolsce na zwolnieniach lekarskichBlisko połowa policjantów w Wielkopolsce na zwolnieniach lekarskich
 • Brakuje policjantów. Nieczynne posterunkiBrakuje policjantów. Nieczynne posterunki
 • Problemy kadrowe policji na PodkarpaciuProblemy kadrowe policji na Podkarpaciu
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Jankowski o porozumieniu z MSWiA i proteście policjantów

Otwieramy nowy etap i mam nadzieję, że od teraz wszystkie sprawy policjantów i innych funkcjonariuszy będą załatwiane tak, jak należy - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 Rafał Jankowski, szef NSZZ Policjantów. Skomentował w ten sposób zawarte przez związkowców porozumienie z MSWiA, które zakończyło protest policjantów.

W czwartek, po niemal 10-godzinnym spotkaniu, zawiązki zawodowe policjantów doszły do porozumienia z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji. Tym samym funkcjonariusze zakończyli protest. W ostatnich dniach ponad 30 tysięcy policjantów przeszło na zwolnienia lekarskie w nieformalnej, niekoordynowanej ze związkami akcji protestacyjnej.

Porozumienie zakłada między innymi podwyżkę dla policjantów o 655 złotych brutto od 1 stycznia 2019 roku oraz o 500 złotych brutto od 1 stycznia 2020 roku, a także możliwość przejścia na emeryturę po 25 latach służby, bez wymogu przekroczenia 55. roku życia.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAWARTYM POROZUMIENIU >>>

"Wsparcie całego środowiska pomogło"

Jak mówił Rafał Jankowski we "Wstajesz i wiesz", "krok milowy polega na tym, że po raz pierwszy związki zawodowe służb mundurowych zostały potraktowane poważnie". - Jeszcze nigdy ani policjanci, ani funkcjonariusze innych służb mundurowych nie otrzymali tak dużej podwyżki - wskazywał.

Zaznaczył, że "trwało to cholernie długo, ale wsparcie całego środowiska pomogło".

"Chora sytuacja"

Gość TVN24 przyznał, że masowe przechodzenie na L4 to była "sytuacja chora" i "wymagała działania". - Policjanci i inni funkcjonariusze są odpowiedzialnymi ludźmi, wiedzą, czym skutkuje brak policji na ulicach i myślę, że teraz ta sytuacja ulegnie poprawie - powiedział.

- Nie pamiętam z historii działania związków zawodowych służb mundurowych, żeby jednego dnia załatwić tyle spraw - powiedział Jankowski i stwierdził, że stało się to dzięki "skuteczności działania związku zawodowego".

Wyraził nadzieję, że "do takiej sytuacji (masowych zwolnień - red.) już nigdy nie dojdzie". - Nie mam wątpliwości, że to zwłoka w rozmowach i niechęć do załatwienia spraw, jaką wykazywało się MSWiA, doprowadziła do tej sytuacji. My byliśmy cały czas gotowi do negocjacji - podkreślił.

"Potężna solidarność zawodowa i determinacja"

- Otwieramy nowy etap i mam nadzieję, że od teraz wszystkie sprawy policjantów i innych funkcjonariuszy będą załatwiane tak, jak należy - mówił Jankowski.

Podkreślił też, że związki zawodowe "wykazały się potężną solidarnością zawodową i determinacją". - Wszyscy zrozumieli, że racja stanu mówi o tym, że trzeba to porozumienie zawrzeć - wskazał.

Masowe zwolnienia lekarskie w policji

W środę na zwolnieniach lekarskich, na które policjanci przechodzili w formie nieoficjalnego protestu, była - jak dowiedział się tvn24.pl - już jedna trzecia funkcjonariuszy. To ponad 30 tysięcy osób.

Te informacje potwierdził w czwartek rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka.

Protest funkcjonariuszy

Protest policjantów, do których dołączyli funkcjonariusze Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Celno-Skarbowej, rozpoczął się w lipcu.

Akcja zatoczyła tak szerokie kręgi, że wpływy do budżetu z mandatów spadły nawet o 90 procent.

W odpowiedzi resort spraw wewnętrznych i administracji złożył ofertę, która polegała na podwyżce o 550 złotych. Jednak zarząd główny policyjnego związku odrzucił ofertę i zorganizował największą w historii demonstrację, która zgromadziła od 20 do 30 tysięcy policjantów na ulicach Warszawy. Przed tygodniem protest zaostrzyli sami policjanci - organizujący się za pomocą grup dyskusyjnych na komunikatorach i forach internetowych - idąc masowo do lekarzy po zwolnienia.

Początkowo związkowcy domagali się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego i odmrożenia waloryzacji pensji. Później NSZZ Policjantów informował o gotowości do ustępstw, m.in. w sprawie powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego. MSWiA długo nie spełniało ich warunków.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ruquefyyar
ruquefyyar

To nie to że bronię policjantów, ale pomyślcie trochę z drugiej strony.. Po pierwsze, jak górnikom czy hutnikom coś się nie podoba, to przyjeżdżają i rozwalają pół Warszawy i wszystko jest cacy... A policjanci, tak jak strażacy, żołnierze czy inne służby, w zasadzie nie mogą nic - oni są od roboty jak wół czy traktor. Zrobią rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   piotr_ja2l7c

   Po pierwsze - na co nam taka chorowita policja ?
   Po drugie - ścigać lekarzy za wystawianie lewych zwolnień
   Po trzecie - wracamy do komuny i przywilejów wybranej grupy zawodowej.
   To jest chore.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje

     Sprawdź, czy zagraża Ci smog

     TVN Meteo
     Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

     INFORMACJE BIZNESOWE »

     Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się 
w czasie ze sprawą KNF"

     Nowoczesna chce wstrzymania prac nad ustawą. "Zbiega się
     w czasie ze sprawą KNF"

     Wstrzymania prac nad nowelizacją niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku, domagali się w środę posłowie Nowoczesnej. Według nich, konieczne jest zbadanie procesu legislacyjnego w kontekście sprawy KNF. czytaj dalej »

     INFORMACJE ZE ŚWIATA »

     "Zwykła przyzwoitość byłaby wskazana". Trump krytykowany za wpisy

     "Zwykła przyzwoitość byłaby wskazana". Trump krytykowany za wpisy

     Trump powinien był wykazać się "zwykłą przyzwoitością", gdy zaatakował w serii tweetów Francję i prezydenta Emmanuela Macrona w dniu trzeciej rocznicy zamachów w Paryżu - ocenił rzecznik francuskiego rządu Benjamin Griveaux. zobacz więcej »

     INFORMACJE SPORTOWE »

     Pokaz koni na targach jeździeckich SICAB w Sewilli. (Raul Caro/PAP/EPA) czytaj dalej »