Prokuratura bada kontrakt jamalski. Sprawdza, czy mogło dojść do korupcji

22.09.2017 | Ciosek: trzeba kupować gaz najtańszy
22.09.2017 | Ciosek: trzeba kupować gaz najtańszy
Fakty z zagranicy TVN24 BiS
Były ambasador RP w Rosji Stanisław Ciosek o gazie z Rosji (wideo archiwalne z 22.09 br.)Fakty z zagranicy TVN24 BiS

Prokuratura rozpoczęła śledztwo, w którym bada kulisy zawarcia w 2010 roku przez rząd koalicji PO-PSL kontraktu na dostawę rosyjskiego gazu - wynika z informacji tvn24.pl. Śledczy sprawdzą, czy umowa mogła być niekorzystna dla Polski i czy mogło dojść do korupcji.

Fakt wszczęcia śledztwa dotyczącego kontraktu jamalskiego potwierdziliśmy u rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- Postępowanie zostało wszczęte 19 września. Prowadzone jest w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych w związku z negocjowaniem i podpisaniem niekorzystnej dla Polski oraz sprzecznej z prawem Unii Europejskiej umowy międzynarodowej na dostawy do Polski rosyjskiego gazu, czym działano na szkodę interesu publicznego - informuje nas prokurator Łukasz Łapczyński.

Nie ma zarzutów

Słowa prokuratora oznaczają, że śledczy nie przedstawili jeszcze nikomu zarzutów. A samo śledztwo dotyczy podejrzenia, że "funkcjonariusze publiczni" popełnili przestępstwo z artykułu 231 Kodeksu karnego.

To artykuł, który przewiduje karę do trzech lat więzienia, jeśli urzędnik na przykład z lenistwa nie dopełnił swoich obowiązków. Ale wymiar kary rośnie aż do dziesięciu lat, jeśli urzędnik zrobił to w zamian za korzyść majątkową. Dziennikarze tvn24.pl dotarli do dokumentu Prokuratury Okręgowej, w którym to śledztwo zostało inaczej opisane, niż zrobił to jej rzecznik prasowy.

"W sprawie przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez ówczesnego wicepremiera i ministra gospodarki oraz innych funkcjonariuszy publicznych w związku z negocjowaniem i podpisaniem niekorzystnej dla Polski umowy międzynarodowej o dostawach gazu" - tak rozpoczynające się pismo podpisał jeden z prokuratorów.

Wicepremierem i ministrem gospodarki w 2010 roku był ówczesny prezes koalicyjnego PSL Waldemar Pawlak. To on w imieniu rządu Donalda Tuska negocjował szczegóły długoterminowego kontraktu na dostawy gazu z Syberii.

Polityczna wojna?

Dyskusja o tym, czy umowa była korzystna dla Polski, rozpala ekspertów i wyobraźnię opinii publicznej. Ekspertów dlatego, że utajono jej szczegóły i dotyczą one bezpośrednio bezpieczeństwa energetycznego kraju. Sama Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od wielu lat alarmuje polityków w swoich pismach, że Rosja traktuje politykę handlu gazem jako swój główny instrument nacisku. Na opinię publiczną działa wartość tej tajemniczej umowy, która sięga miliardów złotych.

Co ciekawe; również ministrowie rządu Donalda Tuska zarzucali politykom PiS podpisanie niekorzystnej umowy na dostawy gazu Jamałem. W 2011 roku ówczesny minister skarbu państwa cytował w Sejmie dokumenty, które pięć lat wcześniej podpisał jego poprzednik z PiS minister Wojciech Jasiński (dziś to prezes koncernu Orlen). Mikołaj Budzanowski dowodził z trybuny sejmowej, że Jasiński podpisał kontrakt, nawet nie czytając wcześniej dokumentów, przez co na zbyt drogim gazie "polskie rodziny straciły miliard tylko w jeden rok".

- Gaz zawsze był elementem politycznej wojny. Tym razem jednak nowością jest badanie przez prokuraturę, że kontraktowi z 2010 roku mogła towarzyszyć korupcja - mówi nam nieoficjalnie jeden z opozycyjnych posłów.

Sam Waldemar Pawlak nie odpowiedział na nasze liczne prośby o kontakt. Jego komentarz dotyczący faktu wszczęcia śledztwa opublikujemy wtedy, kiedy to tylko będzie możliwe.

"Pogłębiona analiza dokumentów"

Według nieoficjalnych źródeł tvn24.pl swoje materiały przesłali do prokuratury funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Jak twierdzą nasi rozmówcy, to wśród tych materiałów są poszlaki, które miałaby wskazywać na korupcję. Oficjalnie nie potwierdza jednak tego rzecznik prokuratury Łukasz Łapczyński. Z odpowiedzi na nasze pytania, które nam przesłał, wynika, że podstawą wszczęcia śledztwa było doniesienie, które do prokuratury skierował jeszcze w 2010 roku Mariusz Błaszczak - wtedy przewodniczący klubu PiS, a dziś minister spraw wewnętrznych i administracji.

- Analiza akt tego postępowania, w tym dokumentacji uzyskanej na etapie czynności sprawdzających wskazała, że decyzja o odmowie wszczęcia śledztwa w 2010 roku była przedwczesna. Nie wyjaśniono bowiem w należytym stopniu wszystkich aspektów podnoszonych w wystąpieniu, załączonej do niego dokumentacji, jak też dokumentacji zgromadzonej na etapie czynności sprawdzających - brzmi odpowiedź prokuratora Łukasza Łapczyńskiego.

Rzecznik zapowiada, że tym razem analiza dokumentów i okoliczności podpisania kontraktu będzie "pogłębiona".

Autor: Robert Zieliński (r.zielinski@tvn.pl)

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24