tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Więcej pieniędzy na rywalizację z Chinami i Rosją. Trump prezentuje plany dla Pentagonu

zobacz więcej wideo »
Więcej pieniędzy na rywalizację z Chinami 
i Rosją. Trump prezentuje plany dla Pentagonu
 • Trzy lotniskowce razem to rzadki widokTrzy lotniskowce razem to rzadki widok
 • Nocny spektakl na lotniskowcuNocny spektakl na lotniskowcu
 • Amerykańskie czołgi M1 Abrams na polskim poligonieAmerykańskie czołgi M1 Abrams na polskim poligonie
 • Piloci ćwiczą zrzucanie bomb z F-35APiloci ćwiczą zrzucanie bomb z F-35A
 • Amerykańskie myśliwce F-15 w BułgariiAmerykańskie myśliwce F-15 w Bułgarii
Foto: US Navy | Video: US Navy Wydatki na wojsko USA mają wzrosnąć

Zaproponowany przez prezydenta USA budżet na rok fiskalny 2019 zakłada przeznaczenie 686 miliardów dolarów na obronność, to najwięcej od 2011 roku. - Budżet ma szczególnie uwzględniać rywalizację z Chinami i Rosją o wpływy na świecie - poinformował Pentagon.

Propozycja budżetu, która w sumie przewiduje wydatki państwa na poziomie 4,4 biliona dolarów, zakłada przeznaczenie łącznie 617 miliardów dolarów na bieżącą działalność Pentagonu, oraz dodatkowo 69 miliardy dolarów na operacje wojskowe prowadzone na całym świecie.

- Odwrócenie procesu erozji przewagi USA nad Chinami i Rosją - to ma być główne przesłanie nowego budżetu według Białego Domu. Projekt wzywa do przeznaczenia biliona dolarów więcej na obronność w perspektywie dekady, niż zakładał wcześniejszy plan administracji prezydenta Baracka Obamy. - Brak odpowiedniego finansowania na realizację celów z dziedziny obronności ośmieli wrogów Ameryki - stwierdza obecnie Biały Dom.

Wzrost, ale bez rewolucji

W porównaniu z budżetem na 2018 rok, przedstawiona właśnie propozycja na rok następny oznaczać będzie wzrost wydatków na obronę o ponad 10 procent. Byłyby to największe wydatki na obronność od 2011 roku, jednak krytycy Trumpa wskazują, że to i tak za mało do spełnienia jego obietnic wyborczych. Takie pieniądze, choć bardzo duże, nie pozwolą znacząco zwiększyć potencjału amerykańskiego wojska.

- Taki skromny wzrost rok do roku nie pozwoli wojsku na przeprowadzenie jakiejś "odbudowy" zgodnej z deklaracjami Trumpa podczas kampanii wyborczej. Nie będzie się dało gwałtownie zwiększyć wojsk lądowych, rozbudować floty do 350 okrętów czy zwiększyć rozmiarów lotnictwa - stwierdził Mackenzie Eaglen, analityk z American Enterprise Institute.

Propozycja prezydenta zwiększa liczbę żołnierzy wojsk lądowych o 25 900 osób i przewiduje zmodernizowanie 135 czołgów M1 Abrams. Zakłada też zakup dziesięciu nowych okrętów dla marynarki wojennej USA, między innymi trzech niszczycieli i dwóch okrętów podwodnych klasy Wirginia. Resort obrony miałby ponadto nabyć za 12,7 miliardów dolarów 77 myśliwców typu F-35 i 24 myśliwce F/A-18 Hornet.

Istotnemu zwiększeniu mają też ulec fundusze na obronę antyrakietową. Z 7,8 miliarda dolarów w tym roku do 9,9 miliarda w 2019. Zauważalny wzrost ma też odczuć departament Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego (NNSA), odpowiadającej za rozwój i produkcję broni jądrowej. Pieniądze mają zostać przeznaczone głównie na odnowienie i rozwój infrastruktury, która znacząco ucierpiała w latach po zakończeniu zimnej wojny.

Wszystko to jest jednak tylko propozycją Białego Domu. Musi ona zostać jeszcze zatwierdzona przez Kongres, który zawsze ingeruje w jego kształt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Ekstremalna ślizgawka po stromej ścianie

Atrakcja z Nowej Zelandii. Zobacz TOTERAZ.

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"Lubię go, on mnie lubi, mamy dobre relacje". Trump chce znowu spotkać się z Kimem

"Lubię go, on mnie lubi, mamy dobre relacje". Trump chce znowu spotkać się z Kimem

Zatrzymałem testy rakietowe w Korei Północnej, Japonia jest zachwycona tym, co się dzieje - wyliczał prezydent USA Donald Trump w wywiadzie udzielonym agencji Reutera. Jak dodał, "najprawdopodobniej" znowu spotka się z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Afgański chłopiec czeka na klientów na dzień przed największym muzułmańskim świętem Id al-Adha. (fot. Hedayatullah Amid/EPA/PAP) czytaj dalej »