tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

MON dowiedział się, co chcą dać Amerykanie. Ważny krok w zakupie Patriotów

zobacz więcej wideo »
MON dowiedział się, co chcą dać Amerykanie. Ważny krok w zakupie Patriotów
 • Manewry Tobruk Legacy 2017 na LitwieManewry Tobruk Legacy 2017 na Litwie
 • Umowa na Patrioty jeszcze w tym roku? "Potwierdziliśmy nasz punkt widzenia"Umowa na Patrioty jeszcze w tym roku? "Potwierdziliśmy nasz...
 • Siemoniak o memorandum w sprawie PatriotówSiemoniak o memorandum w sprawie Patriotów
 • Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji. "Perspektywa 5 lat"Polska poczeka, ale kupi patrioty najnowszej generacji....
 • Porozumienie w sprawie rakiet PatriotPorozumienie w sprawie rakiet Patriot
Foto: DoD Photo by Glenn Fawcett / domena publiczna Wikipedia | Video: tvn24 Polska chce kupić systemy Patriot (nagranie archiwalne sprzętu US Army)

Amerykański koncern zbrojeniowy Raytheon przekazał polskiemu MON tak zwaną "ofertę offsetową" w ramach programu Wisła. Oznacza to, że Amerykanie oficjalnie poinformowali Polaków, jakie technologie i rozwiązania są gotowi przekazać polskiemu przemysłowi zbrojeniowemu w zamian za zakupienie wartych miliardy złotych systemów przeciwlotniczych Patriot.

"13 października firma Raytheon złożyła ofertę offsetową rządowi RP. Nasza propozycja zawiera szczegółowe opisy projektu oraz poszczególne listy intencyjne podpisane z odbiorcami transferu technologii (głównie z Polską Grupą Zbrojeniową i jej spółkami zależnymi), które pozwolą stworzyć w Polsce znaczącą liczbę miejsc pracy, a jednocześnie zagwarantują maksymalny poziom transferu technologii zgodny z prawem i przepisami Stanów Zjednoczonych" - napisała korporacja w wydanym w piątek komunikacie.

Polsce zależało na technologiach

Jak doprecyzował później Raytheon, przesłana oferta dotyczy tylko pierwszego etapu programu Wisła. Według najnowszych ustaleń całe zamówienie systemów przeciwlotniczych zostało podzielone na dwie części. W ramach pierwszej mają zostać dostarczone systemy w wersji stosowanej przez wojsko USA. Dopiero później, w latach 20., mają zostać dostarczone te w wersji takiej, jaką konkretnie chce polskie wojsko.

Raytheon zapewnił, że jest gotów do przeprowadzenia największego transferu technologii, na jaki pozwoli amerykańskie prawo. Ma on objąć między innymi systemy łączności, podwozia, wyrzutnie i zarządzanie projektem. Amerykanie zastrzegli, że nie będą mogli przekazać szczegółów oprogramowania, technologii głowicy naprowadzającej i nowoczesnych silników rakietowych. Polsce zależało zwłaszcza na tym ostatnim.

Nie więcej niż 30 miliardów złotych

Według informacji udzielonych przez Pentagon w lipcu pierwsze dostawy przewidziano na rok 2022, jednak pod koniec września minister obrony Antoni Macierewicz zapewnił, że pierwsze zestawy dla Polski mogą zostać dostarczone już w roku 2020. W pierwszej fazie mają zostać dostarczone dwie baterie. W drugiej - sześć pozostałych.

Pentagon nie sprecyzował jednak, kiedy można się spodziewać ich dostaw.

Według deklaracji MON realizacja programu Wisła ma kosztować nie więcej niż 30 miliardów złotych. To jeden z najważniejszych obecnych programów zbrojeniowych. Obrona przeciwlotnicza polskiego wojska jest bardzo przestarzała i pilnie wymaga nowego sprzętu. Cały program Wisła jest jednak opóźniony. Początkowo zakładano rozpoczęcie dostaw w 2019 roku.

Oglądaj
19.05 | Te systemy rakietowe chce kupić polska armia. Reporter "Faktów" w fabryce Patriotów
Wideo: Marcin Wrona/Fakty TVN 19.05 | Te systemy rakietowe chce kupić polska armia. Reporter "Faktów" w fabryce Patriotów

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Wielka płyta trzyma cenę. "Pogłoski o śmierci wydają się przesadzone"

Wielka płyta trzyma cenę. "Pogłoski o śmierci wydają się przesadzone"

W ciągu ostatniej dekady mieszkania w blokach z wielkiej płyty traciły na wartości wolniej niż lokale z bardziej współczesnego budownictwa - wynika z analizy przygotowanej przez Open Finance. Pogłoski o śmierci betonowych bloków wydają się więc przesadzone. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Prezydent Francji Emmanuel Macron wita premier Beatę Szydło, Pałac Elizejski w Paryżu. (Fot: Ian Langsdon/PAP/EPA) czytaj dalej »