tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Amerykanie przedstawili rachunek Macierewiczowi. Bardzo drogie patrioty

zobacz więcej wideo »
Amerykanie przedstawili rachunek Macierewiczowi. Bardzo drogie patrioty
 • Manewry Tobruk Legacy 2017 na LitwieManewry Tobruk Legacy 2017 na Litwie
 • Patrioty dla Polski coraz bliżej. "To sukces naszego i obecnego rządu"Patrioty dla Polski coraz bliżej. "To sukces naszego i...
 • Kownacki o systemie Patriot: będziemy go mieli równolegle z armią USAKownacki o systemie Patriot: będziemy go mieli równolegle z...
 • Całe wystąpienie Antoniego Macierewicza ws. patriotówCałe wystąpienie Antoniego Macierewicza ws. patriotów
 • System Patriot przygotowywany do próbySystem Patriot przygotowywany do próby
Foto: Raytheon | Video: tvn24 Polska chce kupić systemy Patriot (nagranie archiwalne sprzętu US Army)

10,5 miliarda dolarów, czyli niemal 38 miliardów złotych - na tyle Amerykanie wstępnie wycenili sprzedaż Polsce systemów Patriot. Nie chodzi przy tym o wszystko, co chciałoby kupić polskie wojsko w ramach swojego największego programu zbrojeniowego Wisła, ale mniej więcej o połowę. MON zapewnia, że ostatecznie uda się kupić Patrioty taniej. Jeszcze nie tak dawno temu Antoni Macierewicz deklarował, że cały zakup zamknie się w kwocie 30 miliardów złotych.

Informacja na temat tego, ile USA mogą chcieć za Patrioty, pochodzi z dokumentu opublikowanego przez Pentagon w piątek. To notyfikacja skierowana do Kongresu, w której wojsko informuje o zamiarze sprzedaży zaawansowanego i "wrażliwego" uzbrojenia do innego państwa.

Politycy teoretycznie mogą zgłaszać swoje zastrzeżenia, ale praktycznie się to nie zdarza. Zwłaszcza w przypadku kraju sojuszniczego. Po 15 dniach od notyfikacji może się formalnie rozpocząć proces sprzedaży i ostatecznego formułowania umowy.

Bardzo droga obrona

To, co najważniejsze w całym opublikowanym przez Amerykanów dokumencie, to szczegółowy opis uzbrojenia, które ma zostać sprzedane oraz jego szacowana maksymalna wartość. Z dokumentu wynika, że notyfikacja dotyczy głównie pierwszej fazy programu Wisła i częściowo drugiej, czyli około połowy całego planowanego zakupu. Tymczasem szacowana wartość już istotnie przekracza to, co MON chciałby wydać na całość.

- Nie ma szans, żebyśmy się zmieścili w limicie 30 miliardów złotych. Raczej będzie to bliżej 45-50 miliardów złotych netto. Łączna wartość zamówienia dla obu faz będzie istotnie zależeć od ostatecznego zakresu zamówienia i offsetu - mówi Tomasz Dmitruk, dziennikarz miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". Pokrywałoby się to z wcześniejszymi deklaracjami MON. Zanim Macierewicz zaczął mówić o 30 miliardach, wersją obowiązującą było 50 miliardów za program Wisła.​

Skąd w ogóle tak wielkie kwoty? Nowoczesne systemy przeciwlotnicze są po prostu bardzo skomplikowane i drogie. Jak mówi Dmitruk, same rakiety PAC-3 MSE, których Polska chce kupić w ramach pierwszej fazy 208 (dodatkowo 11 szkolnych), kosztują po 5-7 miliona dolarów za sztukę. W ramach drugiej fazy MON chce zakupić kilkaset "niskokosztowych" pocisków Skyceptor (około 1,5 miliona dolarów za sztukę).

Co istotne, jedna rakieta nie oznacza jednego zniszczonego celu. Współcześnie zazwyczaj wystrzeliwuje się po co najmniej dwie naraz, aby mieć duże szanse na sukces, choć owe szanse nigdy nie są stuprocentowe. - Może być też odpalone więcej, jeśli cel, który będą miały obronić przed np. rakietą Iskander, będzie bardzo cenny - tłumaczy Marcin Niedbała, publicysta miesięcznika "NTW".

Źródło: US DoD Tak wygląda 5-7 milionów dolarów. Odpalenie rakiety PAC-3 MSE wchodzącej w skład systemu Patriot (tutaj odpalenie z wyrzutni innego systemu - MEADS)

Ministerstwo liczy na zbicie ceny

MON w specjalnym komunikacie zapewnia, że podana przez Amerykanów kwota 10,5 miliarda dolarów to wartość maksymalna. - Nie oznacza to, że kwota ta jest ostateczną wartością umowy - pisze ministerstwo i przywołuje przykład zakupu pocisków JASSM-ER, które Polska ostatecznie zakupiła o 48 procent taniej, niż by wynikało z analogicznej notyfikacji dla Kongresu.

Na wysoką cenę podaną przez Pentagon zareagował też koncern Raytheon, producent systemu Patriot. - Szacunkowe koszty podawane w powiadomieniu mogą przekraczać finalny koszt zawarty w wynegocjowanym kontrakcie. Raytheon i jego partnerzy w przemyśle rozumieją wymogi budżetowe Polski i prowadząc negocjacje w ramach programu Wisła, będą ściśle współpracowali z rządami Polski i Stanów Zjednoczonych, aby zagwarantować Polsce możliwość zakupu systemu po obopólnie akceptowalnej cenie - napisano w specjalnym oświadczeniu.

Dmitruk zaznacza jednak, że w przypadku zakupu patriotów powtórzenie takiego sukcesu jak z JASSM-ER może być trudne. Cenę można redukować ograniczeniem offsetu dla polskich firm (podczas gdy MON często podkreśla, jak jest on ważny), rezygnacją z nowoczesnego systemu dowodzenia IBCS (który według deklaracji również jest bardzo ważny) albo zbijając koszt różnych elementów, takich jak rakiety, wyrzutnie czy radary.

Jak dodaje Niedbała, Polska nie musi też od razu kupić wszystkiego, co opisano w notyfikacji dla Kongresu. - Mogliśmy wystąpić o zgodę na zapas, żeby w przyszłości dokupywać kolejne rzeczy bez konieczności przechodzenia przez proces uzyskiwania akceptacji Kongresu - zaznacza. - W ten sposób cena pierwszej umowy może zostać istotnie ograniczona - dodaje.

Treść całej notyfikacji dla Kongresu.

Dwa etapy

MON podzielił program Wisła na dwie fazy, żeby przyśpieszyć sprowadzenie do Polski pierwszych systemów Patriot. Według podpisanego w lipcu tego roku memorandum pierwsze dostawy mają nastąpić w 2022 roku, choć Macierewicz twierdził wielokrotnie, że może to być 2019 rok.

Jak wynika z opublikowanego przez Amerykanów dokumentu, w ramach pierwszej fazy mają zostać zakupione dwie baterie (16 wyrzutni) i różne dodatkowe wyposażenie w najnowszym standardzie, jaki obecnie mogą zaoferować amerykańskie firmy. Co istotne, na razie do Polski mają trafić tylko wspomniane rakiety PAC-3 MSE, które służą głównie do zwalczania wrogich rakiet balistycznych, na przykład rosyjskich iskanderów. - Oczywiście mogą też zestrzelić samolot czy śmigłowiec, o ile zajdzie taka potrzeba, ale nie byłoby to optymalne z punktu widzenia relacji koszt-efekt - mówi Niedbała.

Jak tłumaczy Dmitruk, docelowo polskie wojsko chce mieć po dwie wyrzutnie z PAC-3MSE w każdej z ośmiu baterii patriotów. Oznacza to, że obecnie kupujemy wszystkie antyrakiety dla całego programu Wisła. W przyszłości zostaną najpewniej rozdysponowane po docelowych ośmiu bateriach. Ich uzupełnieniem w każdej z nich będzie sześć wyrzutni z rakietami skyceptor przeznaczonymi do niszczenia samolotów. Docelowo każda z ośmiu baterii ma mieć więc po dwie wyrzutne drogich antyrakiet i sześć wyrzutni tańszych pocisków do innych celów.

Pierwsza faza najwyraźniej obejmuje też część wyposażenia nowoczesnego systemu dowodzenia IBCS, który Amerykanie jeszcze opracowują. - Tu jest jednak niejasność. Ponieważ system jest jeszcze opracowywany, jego ostateczny kształt nie jest znany - mówi Niedbała. Nie da się więc stwierdzić, co dokładnie teraz kupujemy. Obaj eksperci przypuszczają, że na razie mowa o systemie dowodzenia dla całej pierwszej fazy programu i części drugiej.

Druga faza zakłada zakupienie sześciu pozostałych baterii już w takiej konfiguracji, którą chce mieć polskie wojsko. Między innymi ze zmodernizowanym radarem. Jak zaznacza Niedbała, będzie on znacznie droższy niż ten, który chcemy kupić obecnie. Dostawy mają rozpocząć się w jeszcze nieustalonym terminie, choć może chodzić o około 2025 rok.

Bardzo drogi, ale też ważny zakup

Jak mówi Dmitruk, ostateczne dokumenty z USA powinny zostać przysłane do Polski w grudniu. Później ostateczne negocjacje nad umową mogą zająć 2-3 miesiące. - Podpisania można się więc spodziewać w pierwszym kwartale przyszłego roku - ocenia Dmitruk.

Potem przyjedzie jednak czas na ustalanie szczegółów drugiej fazy programu Wisła i - jak przestrzega Dmitruk - to może być jeszcze większe wyzwanie niż dotychczasowe negocjacje. - Będziemy stali pod ścianą. Nie zrezygnujemy już przecież z patriotów po wydaniu tylu pieniędzy na pierwszą fazę - mówi dziennikarz.

- Pierwsza faza nie ma sensu w oderwaniu od drugiej. Byłoby za mało radarów, wyrzutni i rakiet, aby cały system Wisła osiągnął odpowiednią relację koszt-efekt - dodaje Niedbała.

Polska znajduje się też pod ścianą z tego względu, że obecnie posiadane uzbrojenie przeciwlotnicze jest w większości skansenem o radzieckim rodowodzie, a obrony przed pociskami w rodzaju iskanderów nie ma w ogóle.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (33)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
turwal
turwal

Nawet jak sprzedam butelki i makulaturę to chyba nie wystarczy.
A jako patriota chciałem się dołożyć.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   com

   jeśli byśmy w razie czego strącili głowicę atomową nad polską to i tak by promieniowanie zniszczyło mieszkańców

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     fred1959

     ciekawe ile będzie rakiet bo jak np. Rosjanie ruszą ze swoimi Migami to rakiet wystarczy nam na pierwszy klucz a reszta przeleci jak przez ser do Odry.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       turwal
       turwal

       Rakiet ma być dużo ale ćwiczebnych .

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         pirat2

         Amerykanie jak tylko zauważyli,m że nam tak bardzo zależy na tych patriotach, zaraz wykorzystali sytuację.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           turwal
           turwal

           Amerykanie myślą w przeciwieństwie do ......

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             zdzichkom1
             zdzichkom1

             MORAWIECKI POWIE ŻE TYLE KASY TO PIKUŚ

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               10
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               tokmada
               tokmada

               Antek, jak dorzucą do tego choinki zapachowe - idź jak w dym i bierz :0

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 16
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 ewa_piasecka

                 A nie za JEDNEGO DOLARA ???

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   11
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   turwal
                   turwal

                   Za 1 dolara to już było .
                   Teraz trzeba zapłacić rachunek

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     oldboy49
                     oldboy49

                     Po co kupować za wielką kasę amerykańskie patrioty, jak swoich rodzimych mamy pod dostatkiem. W samej Warszawie w marszu Niepodległości maszerowało 60 tysięcy patriotów.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       18
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Eeeebnch

                       A żeby tak tym z obrony terytorialnej wydać po koszyku kamieni?

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         16
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         otannato
                         otannato

                         Hmm... 38 000 000 000 zł czyli to ile będzie na głowę każdego obywatela niezależnie od wieku i statusu naszego pięknego kraju?

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           8
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           tokmada
                           tokmada

                           Liczysz też tych obywateli, co przed chwilą zostali poczęci? :)

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             5
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Więcej komentarzy - rozwiń
                             Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                             Pozostałe informacje

                             Nowa izba Sądu Najwyższego nie działa. "Luka w prawie"

                             Obsadzona w ubiegłym tygodniu Izba Kontroli Nadzwyczajnej nie może zacząć działać, bo nie ma sędziego kierującego jej pracami - donosi RMF FM. zobacz więcej »

                             Te zdjęcia się nie ruszają. Niesamowite iluzje optyczne

                             Zbiór najciekawszych i najbardziej zaskakujących obrazków, które oszukują nasz mózg! Zobacz TOTERAZ.

                             Sprawdź, czy zagraża Ci smog

                             TVN Meteo

                             INFORMACJE SPORTOWE »

                             Pakistańskie służby niszczą tony skonfiskowanych narkotyków. (Bilawal Arbab/PAP/EPA) czytaj dalej »