tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Profesor Strzembosz odpowiada Ziobrze: wrócił do stanu sprzed 1989 roku

zobacz więcej wideo »
Profesor Strzembosz odpowiada Ziobrze: wrócił do stanu sprzed 1989 roku
 • "Krajowa Rada Sądownictwa stała się delegaturą ministra sprawiedliwości""Krajowa Rada Sądownictwa stała się delegaturą ministra sprawiedliwości"
 • "Te projekty przeszły przez Okrągły Stół""Te projekty przeszły przez Okrągły Stół"
 • "Ja mogę nie być autorytetem""Ja mogę nie być autorytetem"
 • Profesor Strzembosz: najważniejsze jest orzecznictwoProfesor Strzembosz: najważniejsze jest orzecznictwo
 • Strzembosz: przerwano kadencję nie tylko I prezes SN, ale wszystkim sędziom Sądu NajwyższegoStrzembosz: przerwano kadencję nie tylko I prezes SN, ale wszystkim sędziom Sądu...
 • Strzembosz: Sąd Najwyższy miał bardzo wysoki autorytet, teraz może go stracićStrzembosz: Sąd Najwyższy miał bardzo wysoki autorytet, teraz może go stracić
Video: tvn24 "Krajowa Rada Sądownictwa stała się delegaturą ministra sprawiedliwości"

- Prezesów sądów powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości, nie muszą się oni liczyć z opinią środowiska, ona nie ma żadnego wpływu na ich nominację czy odwołanie. Natomiast są uzależnieni w pełni od ministra, nie ma nawet kadencyjności powołania. Czyli, pan minister z wielkim zapałem wrócił do stanu PRL - powiedział w TVN24 profesor Adam Strzembosz.

Były I prezes Sądu Najwyższego odniósł się do środowej wypowiedzi ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobry z "Faktów po Faktach". Minister powiedział między innymi, że Adam Strzembosz "nie jest dla niego autorytetem w zakresie systemu wymiaru sprawiedliwości".

Reforma dokonana przez PiS jest "tak spóźniona, między innymi z tego powodu, że nie została przeprowadzona wtedy, kiedy profesor Strzembosz miał wpływ na sądownictwo i mógł ją przeprowadzić" - mowił 25 kwietnia w TVN24 Ziobro.

Dodał też, że Strzembosz "mógł wykorzystać swój autorytet po to, aby usunąć z sądownictwa ludzi, którzy byli niegodni, aby dzierżyć tak wielką władzę".

"Radykalnie zmieniły cały ustrój sądów w Polsce"

- W 1981 roku, "Solidarność" w sądach, w ramach Społecznej Rady Legislacyjnej w Krakowie, przygotowała zespół projektów ustaw, które doprowadziłyby do radykalnej zmiany całego polskiego sądownictwa - tłumaczył w czwartek w rozmowie z TVN24 wydarzenia, jakie poprzedziły zmianę ustroju w Polsce profesor Strzembosz.

I dodał, że "te projekty przeszły przez Okrągły Stół, w którym brał udział również pan Jarosław Kaczyński" i następnie "przyoblekły się w ustawy z 20 grudnia 1989 roku, które radykalnie zmieniły cały ustrój sądów w Polsce".

Oglądaj
"Te projekty przeszły przez Okrągły Stół"
Wideo: tvn24 "Te projekty przeszły przez Okrągły Stół"

- Po pierwsze, rozwiązano dotychczasowy Sąd Najwyższy. Nowy od początku został wybrany przez Krajową Radę Sądownictwa, czyli przez reprezentację sędziów, kontrolowaną przez posłów i senatorów, przedstawiciela prezydenta, ministra sprawiedliwości, ale stanowiących mniejszość - kontynuował prof. Strzembosz.

- Czyli ten nowy Sąd Najwyższy został wybrany przez organ, który przestał być organem politycznym. Bo przedtem decydował minister sprawiedliwości, po uzyskaniu pozytywnej opinii odpowiedniego szczebla Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej - podkreślił.

"Pan Ziobro nie reformuje sądownictwa"

Zaznaczył, że "tam też wprowadzono zasadę, że minister sprawiedliwości powołuje prezesa sądu spośród dwóch kandydatów, zgłoszonych przez Zgromadzenie Ogólne sędziów". - Odcięto zatem prezesa sądu od ministra jako takiego, który decyduje swobodnie o jego powołaniu i odwołaniu - uściślił profesor.

Podkreślił również, że "w tej chwili pan Ziobro nie reformuje sądownictwa".

- Po prostu przywraca stan prawny sprzed 1989 roku. Krajowa Rada Sądownictwa stała się delegaturą ministra sprawiedliwości. Czyli powołanie na stanowisko sędziego czy jego awansowanie jest analogiczne jak to było przed 1989 rokiem, tylko nazwa instytucji się nieco zmieniła - skwitował.

"Ja mogę nie być autorytetem"

- Prezesów sądów powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości, nie muszą się oni liczyć z opinią środowiska, ona nie ma żadnego wpływu na ich nominację czy odwołanie. Natomiast są uzależnieni w pełni od ministra. Nie ma nawet kadencyjności powołania, czyli pan minister z wielkim zapałem wrócił do stanu PRL - stwierdził.

Adam Strzembosz stwierdził też, że słowa szefa resortu sprawiedliwości o tym, że nie jest dla niego autorytetem go "nie zabolały".

Oglądaj
"Ja mogę nie być autorytetem"
Wideo: tvn24 "Ja mogę nie być autorytetem"

- Ja mogę nie być autorytetem - stwierdził. - Autorytetem jest się lub nie ze względu na opinię tej osoby, która kogoś ocenia - dodał. - To mnie nie zabolało, nie mam na swoim punkcie jakiegoś przesadnego wyobrażenia - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Baesler
Baesler

Panie Profesorze, niech Pan żyje nam 1000 lat.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Afrykanin mówi po polsku. Języka nauczył się w pracy na budowie

   "Było trzech Polaków - jedna Karwowski, dwie Maliniak i oni nie mówili po angielsku". Tak zaczęła się przygoda Deo z naszym językiem. Teraz chce przylecieć do Polski. Zobacz TOTERAZ.

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo

   INFORMACJE BIZNESOWE »

   Zmiany w składkach i obniżka podatku. Premier o nowych rozwiązaniach dla małych firm

   Zmiany w składkach i obniżka podatku. Premier o nowych rozwiązaniach dla małych firm

   O nowych rozwiązaniach dla małych firm mówił w środę premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedsiębiorcami w Przygodzicach (Wielkopolskie). Chodzi o zmiany związane z Konstytucją Biznesu, między innymi ulgę na start czy działalność nierejestrową, oraz plany obniżki stawki CIT. czytaj dalej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   PZPN zadecydował. Mecze Ligi Narodów w Chorzowie

   PZPN zadecydował. Mecze Ligi Narodów w Chorzowie

   Mecze polskich piłkarzy z Portugalią i Włochami w Lidze Narodów UEFA odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie - zdecydował na środowym posiedzeniu zarząd PZPN. Spotkanie z mistrzami Europy odbędzie się 11 października, a z Italią trzy dni później. zobacz więcej »

   Kierowca uratował kaczą rodzinę przed zagrożeniem

   Do akcji przyłączyli się rowerzysta i pieszy. Nie każdy bohater nosi pelerynę. Zobacz TOTERAZ.

   Pług podczas wiosennego odśnieżania Wielkiej Przełęczy św. Bernarda, Szwajcaria. (Fot. Valentin Flauraud/PAP/EPA) czytaj dalej »