Proasadowscy bojownicy "wycofali się". Turcy donoszą o ostrzale artyleryjskim


Tureckie media państwowe informują, że prorządowe siły syryjskie wycofały się z kontrolowanego przez Kurdów regionu Afrin na północnym zachodzie Syrii, gdy turecka artyleria rozpoczęła ostrzał tego obszaru. Według tureckiej agencji prasowej Anatolia prorządowe siły syryjskie zawróciły w odległości 10 km od miasta Afrin.

Wcześniej tego dnia państwowa telewizja syryjska pokazała konwój prorządowych bojowników, wjeżdżający do Afrinu, by pomóc tamtejszym Kurdom w odparciu tureckiej ofensywy. Wkrótce potem nadeszły informacje, że artyleria turecka ostrzeliwuje tamten obszar.

Bojownicy machali bronią i syryjskimi flagami, przejeżdżając przez punkt kontrolny, na którym widać emblemat kurdyjskich sił bezpieczeństwa. W syryjskiej telewizji widać było ok. 20 wozów bojowych uzbrojonych w karabiny maszynowe. Pojazdy te wjeżdżały do Afrinu z pobliskiej wsi Nubul. Następnie TV poinformowała o ostrzale artylerii tureckiej i ucieczce dziennikarzy z tamtego miejsca. Wcześniej we wtorek prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że dzięki rozmowom z prezydentem Rosji Władimirem Putinem udało się powstrzymać wkroczenie syryjskich sił prorządowych do regionu Afrin przy granicy syryjsko-tureckiej. Leżący w prowincji Aleppo region Afrin kontrolowany jest przez kurdyjską milicję pod nazwą Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG). Ankara uważa tę milicję za organizację terrorystyczną, natomiast USA wspierają ją w ramach walk z dżihadystami z tzw. Państwa Islamskiego (IS).

Afrin na północnym zachodzie SyriiPAP/DPA

Gałązka Oliwna

Zbrojna ofensywa turecka przeciwko YPG w Afrinie rozpoczęła się 20 stycznia. Ankara obawia się, że Kurdowie skonsolidują tereny odbite tam z rąk bojowników IS. Władze Turcji argumentują, że operacja, której nadano kryptonim Gałązka Oliwna, ma na celu ochronę granic Turcji, "zneutralizowanie" kurdyjskich bojowników w Afrinie i uwolnienie tamtejszej ludności od "ucisku i opresji". YPG odpierają zarzuty o terroryzm i oskarżają Turcję o ataki na cywilów. Przed rozpoczęciem tureckiej operacji w Afrinie wiceminister spraw zagranicznych Syrii Fajsal Mekdad ostrzegał, że zostanie ona uznana za "akt agresji" i "pogwałcenie prawa międzynarodowego". W 2012 roku, po wycofaniu się sił rządowych z tych terenów, Afrin stał się pierwszym kurdyjskim regionem w Syrii, który wyrwał się spod kontroli reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: