tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

Po wecie prezydenta. Mazurek: PiS nie będzie już pracował nad zmianami

zobacz więcej wideo »
Po wecie prezydenta. Mazurek: PiS nie będzie już pracował nad zmianami
 • Duda: nie mam nic przeciwko pracom nad ordynacją wyborczą PE w SejmieDuda: nie mam nic przeciwko pracom nad ordynacją wyborczą PE w Sejmie
 • Waldemar Buda: obecna ordynacja jest zła, ale będzie obowiązywać w najbliszych wyborach do europarlamentuWaldemar Buda: obecna ordynacja jest zła, ale będzie obowiązywać w najbliszych...
 • "Zasady proporcjonalności w czystej postaci nie ma w żadnych wyborach""Zasady proporcjonalności w czystej postaci nie ma w żadnych wyborach"
 • "To były złe przepisy""To były złe przepisy"
 • Prezydent: ogromna część obywateli nie miałaby swojej reprezentacji w PEPrezydent: ogromna część obywateli nie miałaby swojej reprezentacji w PE
 • Weto prezydenta. Zmiany w ordynacji wyborczej do europarlamentu wstrzymaneWeto prezydenta. Zmiany w ordynacji wyborczej do europarlamentu wstrzymane
 • "Ona wymusza sztucznie koalicje""Ona wymusza sztucznie koalicje"
 • "Prezydent przedstawił swoje opinie""Prezydent przedstawił swoje opinie"
 • Schetyna o zmianach w ordynacji: my byliśmy przeciwSchetyna o zmianach w ordynacji: my byliśmy przeciw
 • Schetyna: doszło do ustawki prezydenta z KaczyńskimSchetyna: doszło do ustawki prezydenta z Kaczyńskim
 • Marszałek Senatu o zmianie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiej Marszałek Senatu o zmianie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiej
 • Flis: zmiana ordynacji przesuwa równowagę w patologiczną stronęFlis: zmiana ordynacji przesuwa równowagę w patologiczną stronę
 • Zmiany w ordynacji wyborczej do PEZmiany w ordynacji wyborczej do PE
 • Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego zmienionaOrdynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego zmieniona
 • "To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu""To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu"
 • Nowacka: PiS chce skapitalizować zyski na ścianie wschodniejNowacka: PiS chce skapitalizować zyski na ścianie wschodniej
 • Sawicki o zmianach w ordynacji: zróbcie to, przerżniecieSawicki o zmianach w ordynacji: zróbcie to, przerżniecie
 • "Chcecie uderzyć w Kukiz'15, a sami dostaniecie rykoszetem""Chcecie uderzyć w Kukiz'15, a sami dostaniecie rykoszetem"
 • "Pisanie ordynacji pod zamówienie jednej partii""Pisanie ordynacji pod zamówienie jednej partii"
 • "Konsolidowanie PiS-u, który zaczął się rozłazić w szwach""Konsolidowanie PiS-u, który zaczął się rozłazić w szwach"
 • Jaki: ordynacja wyborcza musi być przejrzysta dla obywateliJaki: ordynacja wyborcza musi być przejrzysta dla obywateli
Foto: PAP/Jacek Turczyk | Video: tvn24 Prezydent zawetował nowelizację ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego

Decyzję prezydenta szanujemy, ale pozostajemy przy swoim zdaniu. Uważamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne i chcieliśmy silnej reprezentacji, która ma wpływ na decyzje, a nie takiego rozdrobnienia - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek komentując zawetowanie przez Andrzeja Dudę zmian w ordynacji do europarlamentu. Dodała jednak, że jej partia nie będzie już pracować nad zmianami w tej ordynacji.

Prezydent poinformował w czwartek o zawetowaniu nowelizacji Kodeksu wyborczego wprowadzającej zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślił, zaproponowane przepisy zbyt daleko odbiegają od zasady proporcjonalności.

Mazurek: chcemy silnej reprezentacji w Parlamencie Europejskim

- Decyzję prezydenta szanujemy, ale pozostajemy przy swoim zdaniu - powiedziała rzeczniczka PiS Beata Mazurek, komentując decyzję prezydenta.

- Uważamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne i chcieliśmy silnej reprezentacji, która ma wpływ na decyzje, a nie takiego rozdrobnienia i wejścia do europarlamentu małych grup, które de facto takiego znaczenia nie mają - podkreśliła.

Później jednak ogłosiła na Twitterze, że "nie będziemy (PiS - red.) pracować już nad zmianami ordynacji do PE".


"To były złe przepisy"

- To dobrze, że złe przepisy Kodeksu wyborczego, uchwalone przez większość parlamentarną PiS, dotyczące trybu ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego nie wejdą w życie. To były złe przepisy, niezgodne z prawem europejskim i szkodliwe dla polskiej sceny politycznej - powiedział w czwartek poseł Jan Grabiec, rzecznik PO.

Przypomniał, że Platforma od początku krytycznie wypowiadała się na temat proponowanych przez PiS zmian. - Dziś tych przepisów nie ma. Dziś zostały odesłane przez prezydenta Andrzeja Dudę. Niewątpliwie prezydent zrobił to w porozumieniu z PiS-em. Jesteśmy świadkami tego, że prezydent od początku pracy nad kodeksem wyborczym nad zmianą przepisów dotyczących ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, nie zgłaszał żadnych zastrzeżeń. Przepisy te były uzasadniane przez polityków PiS-u. A od kilku dni jesteśmy świadkami odwrócenia tej tendencji. Politycy PiS-u przestali bronić tej ustawy, a prezydent dokonał weta - stwierdził Grabiec.

- Stało się to z trzech powodów. Pierwszym i najważniejszym jest sytuacja wewnętrzna w PiS-ie i. to, że prezesowi Kaczyńskiemu udało się opanować wewnętrzną opozycję, która groziła kontrrewolucją ze strony niektórych prawicowych formacji czy kręgów w PiS-ie i zgłaszaniem ewentualnym osobnych list w wyborach do Parlamentu Europejskiego - mówił Grabiec.

Zdaniem posła PO drugim powodem jest "kwestia sukcesu Koalicji Obywatelskiej". - W ciągu ostatnich dwóch miesięcy udało się zawrzeć porozumienie nie tylko w miastach wojewódzkich, ale również w wyborach do rad sejmików w wielu powiatach - zauważył polityk.

W ocenie Grabca trzecim powodem weta prezydenta jest "kwestia niezgodności z prawem europejskim".

Oglądaj
"To były złe przepisy"
Wideo: tvn24 "To były złe przepisy"

"To jest gra wewnątrz PiS-u"

- Dobrze, że (prezydent - red.) zawetował tę ordynację, bo nie służy ona proporcjonalności wyborów. Ona miała na celu tylko i wyłącznie uspokojenie wewnętrznej sytuacji, walk frakcji w Prawie i Sprawiedliwości i spacyfikowanie ruchów odśrodkowych w PiS-ie - ocenił Sławomir Neumann.

Poseł PO wskazał, że zaproponowane zmiany spowodowałyby, że mniejsze ugrupowania "nie miałyby żadnych szans na mandaty". - To na pewno nie było rozwiązanie, które przybliżało wyborcom posłów do Parlamentu Europejskiego wybranych w danych okręgach - podkreślił.

Przypomniał, że Platforma była przeciwna noweli autorstwa PiS. Zdaniem PO - jak zaznaczył Neumann - nowela "nie jest czymś, czego w tej chwili oczekują Polacy".

- To jest gra wewnątrz PiS-u. Na końcu bezie wiadomo, czy to jest kwestia tej rzeczywistej walki różnych frakcji o sukcesje po Jarosławie Kaczyńskim (...), czy to raczej jest ustawione przez Kaczyńskiego, że pozwolił prezydentowi zawetować jedną ustawę - powiedział Neumann.

Według niego, dla Prawa i Sprawiedliwości od wyborów do PE ważniejsze są wybory parlamentarne. Dodał, że "prawdziwym testem" dla Andrzeja Dudy byłoby weto podobnej ordynacji w wyborach krajowych.

"To weto nie chroni Polaków przed podobnymi rozwiązaniami na wybory parlamentarne"

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer podkreśliła, że Nowoczesna od początku była zdecydowanie przeciwna zmianom zaproponowanym przez PiS w ordynacji do europarlamentu.

- To opera mydlana w czterech aktach: w pierwszym PiS w parlamencie przegłosowuje ordynację do PE, w drugim Kaczyński dogaduje się z Macierewiczem i Rydzykiem, w trzecim powstaje silna Koalicja Obywatelska i opozycja deklaruje współpracę, więc w czwartym akcie Kaczyński zleca prezydentowi weto ordynacji - powiedziała przewodnicząca Nowoczesnej.

- Słuszną linię ma nasz prezydent. Wszyscy są teraz szczęśliwi, ale to weto nie chroni Polaków przed podobnymi rozwiązaniami na wybory parlamentarne w 2019 r., systemem z małymi okręgami, z systemem d'Honta pomagającym największym podmiotom - stwierdziła.

Lubnauer podkreśliła konieczność zjednoczenia opozycji "w szerokiej Koalicji Obywatelskiej na kolejne wybory".

"Złodziejska ordynacja PiS do europarlamentu zablokowana"

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że wetując ustawę Andrzej Duda podzielił argumenty sygnatariuszy listu zawierającego apel o zawetowanie nowelizacji Kodeksu wyborczego. Z takim apelem wystąpili do prezydenta przedstawiciele: Kukiz'15, PSL, Partii Razem oraz Prawicy Rzeczypospolitej - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński. Argumentowali w liście do głowy państwa, że nowela "zabetonuje scenę polityczną".

- Dobrze się stało, że zbójecka, złodziejska ordynacja została zablokowana i prezydent nie dołączył do grupy rozbójników, która chciała ukraść Polakom wybory - oświadczył prezes ludowców.

Według Kosiniaka-Kamysza, dzięki takiej "dobrej" decyzji Andrzeja Dudy "głosy i wybory europejskie nie zostaną zmielone".‏

Szef ludowców skomentował decyzję prezydenta również na Twitterze. "Presja ma sens. Złodziejska ordynacja PiS do europarlamentu zablokowana. Da się? Da! Tak działa skuteczna opozycja. Wielkie dzięki dla Klubu Jagiellońskiego za wspólną obronę uczciwych wyborów" - napisał.

"Moim zdaniem nie jest to żadna 'ustawka'"

- Spodziewaliśmy się tego weta i ono nastąpiło. Prezydent udowodnił tym samym, że jest prezydentem wszystkich Polaków, a nie funkcjonariuszem partii, z której się wywodzi. Gratuluję prezydentowi, że potrafił się na to zdobyć, że potrafił się wznieść ponad interes partyjny. Moim zdaniem nie jest to żadna "ustawka", o co posądzają go niektórzy politycy opozycji - powiedział poseł Kukiz'15 Marek Jakubiak.

Podkreślił, że "podziela argumenty prezydenta, że przegłosowana przez Sejm nowelizacja nie służy obywatelom i demokracji w Polsce", oraz że "wymuszanie sztucznych koalicji mniejszych partii i ugrupowań" byłoby rozwiązaniem złym.

Jakubiak zaznaczył jednocześnie, że jego ugrupowanie, namawiając prezydenta do weta, "nie broniło swojego interesu, bo jego członkowie nie szli do wyborów dla apanaży i fruktów, tylko, by doprowadzić do reform pozytywnie zmieniających życie Polaków".

Dodał, że nie spodziewa się pogorszenia relacji na linii prezydent-PiS po decyzji o zawetowaniu nowelizacji. - To weto to rzecz niewarta "robienia wojenki", być może nawet na swój sposób ratuje obóz rządzący, bo zawetowane zmiany mogłyby tylko pogorszyć nasze relacje z instytucjami Unii Europejskiej - ocenił.

Oglądaj
Całe oświadczenie Andrzeja Dudy
Wideo: tvn24 Całe oświadczenie Andrzeja Dudy

Decyzja prezydenta

O swej decyzji w sprawie nowelizacji prezydent poinformował w czwartkowym oświadczeniu. - Odmawiam jej podpisania i zwracam tę ustawę Sejmowi do ponownego jej rozpatrzenia z kilku względów - powiedział Andrzej Duda.

Uchwalona z inicjatywy posłów PiS nowelizacja Kodeksu wyborczego przewiduje, że każdy okręg miałby przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Według opinii senackiego Biura Legislacyjnego ws. noweli Kodeksu wyborczego zawarty w noweli podział na okręgi wyborcze spowodować miał, że efektywny próg wyborczy do PE wyniósłby 16,5 proc.

Duda wyraził ponadto przekonanie, że tak ułożona ordynacja "doprowadziłaby do jeszcze większego spadku zainteresowania wyborami do PE", a w efekcie - do jeszcze niższej niż wcześniej frekwencji w tych wyborach. - Wielu obywateli, mając świadomość tego, jak bardzo wysoko postawiony jest próg wyborczy, a jaki ich ugrupowanie może uzyskać potencjalny wynik, po prostu uznałoby, że ich uczestnictwo w tych wyborach nie ma żadnego sensu - przekonywał prezydent.

Zwrócił przy tym uwagę, że już teraz mimo, iż próg jest znacznie niższy od proponowanego, i tak frekwencja w wyborach do europarlamentu jest bardzo niska. - Wprowadzanie rozwiązań, które jeszcze mogłyby się przyczynić do jej obniżenia, uważam za bezsensowne - podkreślił prezydent.

Duda odniósł się także do argumentów przytaczanych na poparcie zaproponowanych zmian, iż będą one skłaniać partie do zawierania politycznych porozumień i koalicji wyborczych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (7)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Jerzyvgdx
Jerzyvgdx

demokracja polega na tym,iż mniejszość musi się podporządkować większości,a Pan prezydent tego nie rozumie - dlatego nie będę na Pana więcej głosował.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   ewazgdanska
   ewazgdanska

   Masz duże braki w wiedzy. Demokracja to nie jest dyktatura większości. Demokracja to są rządy większości z poszanowaniem praw MNIEJSZOŚCI. Jeszcze wiele nauki przed tobą.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     ryszard_osiniak

     Tak samo mówiono o ustawie o sądach i co ??

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       6
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       arek_michal

       Czyli to byla ustawka

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         7
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         michel40
         michel40

         Może Kaczyński wskażę co mu przeszkadzało

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           6
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           michel40
           michel40

           I tak zrobią co zechcą.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             6
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Michał800
             Michał800

             Choć by się waliło i paliło, zawsze zostaniecie przy swoim zdaniu. A obywatele niech sobie radzą sami.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               6
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Zasady forum
               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

               Pozostałe informacje

               Sprawdź, czy zagraża Ci smog

               TVN Meteo

               INFORMACJE BIZNESOWE »

               Niemiecka prasa: Rosja gotowa przejąć finansowanie Nord Stream 2

               Niemiecka prasa: Rosja gotowa przejąć finansowanie Nord Stream 2

               Prezydent Rosji Władimir Putin już podczas sierpniowej wizyty w Niemczech nie wykluczył, że w razie nałożenia przez USA sankcji na Nord Stream 2 Moskwa w całości przejmie finansowanie budowy tego gazociągu - poinformował "Suddeutsche Zeitung". czytaj dalej »

               Europejski rekord z naszym akcentem. Polaków leciało najwięcej

               30 osób, w tym aż ośmiu Polaków, połączonych w jedną formację na wysokości niemal dwóch tysięcy metrów. Zobacz TOTERAZ.

               Słodkie maluchy zachwycają odwiedzających zoo w Sydney

               Gepardzia mama ma łapy pełne roboty. Zobacz TOTERAZ.

               INFORMACJE SPORTOWE »

               Kelnerka na festiwalu Oktoberfest w Monachium. Fot. Lukas Barth-Tuttas/PAP/EPA. czytaj dalej »