tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Rozmowa bez tematów tabu". Erdogan przyjeżdża do Polski

"Rozmowa bez tematów tabu". Erdogan przyjeżdża do Polski
Foto: PAP/EPA/TURKISH PRESIDENTIAL PRESS OFFICE / HANDOUT | Video: Piotr Kraśko / TVN24 BiS Czarnecki o groźbach Erdogana wobec UE: ma sporo racji, przyznaję to z przykrością

Współpraca w ramach NATO oraz relacje Ankary z Unią Europejską znajdą się wśród tematów rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, który we wtorek złoży wizytę w Polsce. To będzie szczera, otwarta rozmowa, bez tematów tabu - zapowiada szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Prezydent Turcji spotka się również z premier Beatą Szydło, marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim oraz marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim.

Wizyta rozpocznie się o godzinie 11 od ceremonii oficjalnego powitania prezydenta Erdogana przez prezydenta Dudę ma dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego, po czym odbędzie się rozmowa "w cztery oczy" obu przywódców, a następnie rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem prezydentów RP i Republiki Tureckiej.

Plan wizyty

O godzinie 13 w obecności obu prezydentów zostaną podpisane dokumenty. O godzinie 13.20 Duda i Erdogan spotkają się z dziennikarzami. Na godzinę 13.45 zaplanowano udział prezydentów w Polsko-Tureckim Forum Gospodarczym.

Kolejnym punktem wizyty tureckiego gościa w Warszawie będzie śniadanie, które o godzinie 14.30 na jego cześć wyda premier Beata Szydło. Na godzinę 15.40 zaplanowano spotkanie prezydenta Erdogana z marszałkiem Sejmu, a na godzinę 16.15 - z marszałkiem Senatu. Prezydent Turcji złoży też wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wieczorem Recep Tayyip Erdogan weźmie udział w oficjalnym obiedzie, który na jego cześć wyda prezydent Andrzej Duda.

Kwestie bezpieczeństwa i współpracy

Krzysztof Szczerski podkreślił, że Turcja jest dzisiaj ważnym ogniwem bezpieczeństwa w ramach NATO, łączącym "perspektywę flanki wschodniej z południem". Według niego, rozmowy prezydentów Dudy i Erdogana będą dotyczyć kwestii bezpieczeństwa i współpracy w ramach Sojuszu na newralgicznym odcinku.

- Turcja jest także bardzo ważnym krajem na Bliskich Wschodzie, a wszystko to, co dzieje się w tym regionie, konflikty, które tam mają miejsce, są dla pokoju światowego kluczowe - dodał Szczerski.

Według niego rozmowa na temat stanu bezpieczeństwa i perspektyw rozwiązania konfliktów bliskowschodnich jest także ważna z perspektywy niestałego członkostwa Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Jest niezwykle ważne, żeby odbyć rozmowę i tę turecką optykę na sytuację w regionie poznać - dodał szef gabinetu prezydenta.

Jak zauważył, Ankara jest także "bardzo ważnym ogniwem polityki migracyjnej Unii Europejskiej". - Turcja jest oczywiście kluczowym partnerem dla Unii Europejskiej w obecnej fazie przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu. Perspektywy tej współpracy, a także odnoszące się do niej relacje pomiędzy Unią Europejską a Turcją są kolejnym niezwykle ważnym tematem rozmów, które będą miały miejsce w Warszawie - powiedział minister.

"Ważny partner dla Europy, dla NATO, dla całego świata"

Podpisane w marcu 2016 roku porozumienie z Turcją pozwoliło Unii Europejskiej na powstrzymanie napływu nielegalnych migrantów i osób poszukujących azylu, które masowo przedostawały się z tureckiego wybrzeża na wyspy greckie. Od czas zawarcia porozumienia ruch ten zmalał o 97 procent.

Szczerski przyznał, że Turcja jest dzisiaj krajem krytykowanym na forach instytucji międzynarodowych, który ma "dość skomplikowane relacje z ważnymi państwami europejskimi, ostatnio z Niemcami". - Dlatego warto - i ten temat będzie podjęty w rozmowach obu prezydentów - poznać opinię, perspektywę turecką na relacje z państwami europejskimi, ale także porozmawiać na temat tego, jak wygląda sytuacja wewnętrzna w Turcji, jak przebiegają procesy polityczne w tym państwie - zaznaczył minister.

W jego ocenie Turcja jest "zbyt ważnym partnerem dla Europy, dla NATO, dla całego świata, który chce żyć w bezpieczeństwie i pokoju, żeby nie podejmować z nią rozmowy".

Kolejna rozmowa

Jak podkreślił, relacja pomiędzy Unią a Turcją jest "wielopłaszczyznowa". - Z jednej strony, Turcja to kluczowy partner dla Europy w kwestiach bezpieczeństwa dla samego kontynentu europejskiego. Z drugiej strony, nie można też pomijać słów krytyki pod adresem Turcji ze strony niektórych państw i organizacji międzynarodowych - powiedział Szczerski.

Według niego strona turecka przewiduje "bezterminową długość rozmowy" dwóch prezydentów w bardzo wąskim gronie. - Także ze strony tureckiej jest oczekiwanie na pogłębioną rozmowę - zaznaczył minister. Jak podkreślił, nie będzie żadnego tematu tabu w rozmowach obu przywódców. - To będzie rozmowa szczera, otwarta. Prezydenci rozmawiali już kilkukrotnie, to nie jest ich pierwszy kontakt - dodał Szczerski.

Relacje gospodarcze

Rozmowy prezydentów Polski i Turcji będą także dotyczyć wzajemnych relacji gospodarczych. Wizycie prezydenta Erdogana będzie towarzyszyć Forum Gospodarcze, podczas którego przedstawiciele polskich i tureckich firm będą rozmawiać na temat perspektyw pogłębienia współpracy, zwiększenia wymiany handlowej i poziomu inwestycji.

Zdaniem szefa gabinetu prezydenta dynamika wymiany handlowej pomiędzy oboma krajami nie jest dzisiaj zła. - Ona ma ten charakterystyczny rys, że jest bardzo zrównoważona, że nie ma wielkich deficytów w wymianie handlowej między krajami. Widać, że mamy tutaj pewna równowagę gospodarczą - podkreślił Szczerski.

Przypomniał, że Turcja jest krajem, który z Polską ma "tradycyjnie dobre relacje". - Polskę łączy z Turcją ponad 600 lat nieprzerwanych stosunków dyplomatycznych, co wynika także z tego, że Turcja nigdy nie uznała rozbiorów Polski - mówił. - Spotkanie prezydenta Dudy z prezydentem Erdoganem, wizyta prezydenta Turcji w Polsce jest kolejnym etapem tych 600-letnich kontaktów, które miały różne odcienie, ale były nieprzerwane - stwierdził minister.

Spotkanie z Szydło

Z kolei rzecznik rządu powiedział, że podczas wtorkowego spotkania szefowej polskiego rządu i prezydenta Turcji poruszone zostaną tematy związane z bezpieczeństwem i obronnością w kontekście sojuszniczej współpracy w NATO.

- Mając na uwadze trwający proces umacniania flanki wschodniej Sojuszu, Turcja jest ważnym punktem odniesienia. Istotne znaczenie ma również współpraca przy realizacji porozumienia zawartego pomiędzy Unią Europejską a Turcją w związku z falą migracyjną z Bliskiego Wschodu - powiedział Bochenek.

- Skuteczność działań mających na celu zapanowanie nad kryzysem migracyjnym jest niezwykle aktualnym problemem Unii Europejskiej, stąd ten temat także jutro zostanie omówiony - dodał rzecznik rządu.

W komunikacie kancelaria premiera poinformowała, że podczas wizyty tureckiego prezydenta w Polsce planowane jest podpisanie porozumień dwustronnych dotyczących między innymi zabezpieczenia społecznego, współpracy naukowej i kulturalnej, archiwów dyplomatycznych.

Napięte relacje Ankary z Unią Europejską

Relacje Ankary z Unią Europejską są napięte od lipca zeszłego roku, gdy w Turcji doszło do próby wojskowego zamachu stanu. Został on udaremniony przez tureckie władze, które aresztowały ponad 50 tysięcy osób. Konsekwencją nieudanego puczu były także czystki przeprowadzone w tureckiej armii, sądownictwie i mediach. Wydarzenia w Ankarze krytykowane były przez Brukselę i niektóre kraje członkowskie.

Szczególnie napięte są relacje Ankary z Berlinem. We wrześniu podczas debaty przed wyborami parlamentarnymi w Niemczech kanclerz tego kraju Angela Merkel powiedziała, że jasne jest, iż Turcja nie powinna przystępować do Unii Europejskiej, a negocjacje akcesyjne powinny zostać zakończone, pomimo tego, że kraj ten jest kluczowym sojusznikiem w NATO.

Ankara prowadzi negocjacje akcesyjne z Unią Europejską od 2005 roku. Otwarcie kolejnych rozdziałów negocjacji zakładało porozumienie unijno-tureckie dotyczące kryzysu migracyjnego, jednak do niego nie doszło, a niedawno szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w przewidywalnym czasie wykluczył członkostwo Turcji w Unii Europejskiej.

Na początku października Erdogan powiedział na forum tureckiego parlamentu, że Turcja nie potrzebuje już członkostwa w Unii Europejskiej, lecz jednostronnie nie porzuci rozmów akcesyjnych, które utknęły w martwym punkcie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bl0to
Bl0to

Istotny sukces polskiego MSZ. Teraz pora na Kima, Putina i Łukaszenkę.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   michel40
   michel40

   Czyżby wymiana doświadczeń?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     przemyslaw_wislinski

     Śniadanie o 14.30, obiad wieczorem, to kolację zje dopiero jutro rano.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Sprawdź, czy dokuczy ci dziś smog

       Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Mają kilka lat i chcą gasić pożary

       Strażakiem może zostać każdy. Bez względu na wiek. W Wieruszowie niesienia pomocy uczą się już od czwartego roku życia. Zobacz TOTERAZ.

       Ryszard Terlecki i Jarosław Kaczyński na sali sejmowej (fot. Radek Pietruszka/PAP) czytaj dalej »