Zapomniani kandydaci do Sądu Najwyższego

[object Object]
Kandydaci do Sądu Najwyższego czekają na decyzję prezydenta (rozmowa z Pawłem Muchą z 14 września)tvn24
wideo 2/35

39 kandydatów do Sądu Najwyższego, wyłonionych pod koniec sierpnia przez nową Krajową Radę Sądownictwa czeka na decyzję prezydenta o powołaniu - bądź nie - na stanowiska sędziów najważniejszego polskiego sądu. Do tego trzeba doliczyć jeszcze ośmiu prawników, wybranych i przedstawionych prezydentowi do powołania przez poprzedni skład Krajowej Rady Sądownictwa.

- Mamy świadomość, że te kandydatury są i pan prezydent będzie tutaj podejmował rozstrzygnięcia – mówił 11 września w "Tak jest" w TVN24 wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha. Prezydent, jak dodawał jego minister, w obu przypadkach – kandydatów nowej i starej Krajowej Rady Sądownictwa – nie jest zobligowany żadnym terminem. - Żeby Sąd Najwyższy działał sprawnie, potrzeba uzupełnienia braków kadrowych i z tą myślą podejmowane są procesy decyzyjne - stwierdził Mucha.

Kandydaci nowej KRS czekają na decyzję prezydenta od 28 sierpnia, niektórzy z tych rekomendowanych przez poprzedni skład KRS - od półtora roku.

Ignorowane uchwały poprzedniej KRS

Ignorowani przez Andrzeja Dudę prawnicy zostali przedstawieni mu do powołania uchwałami KRS podejmowanymi od maja 2017 r. do lutego 2018 r. W tamtym stanie prawnym obwieszczenia o wolnych stanowiskach w Sądzie Najwyższym ogłaszała w Monitorze Polskim I prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf (obecnie, po sześciu nowelizacjach ustawy o SN, wakaty w Sądzie Najwyższym ogłasza prezydent).

Spośród kandydatów, którzy zgłosili się na wolne miejsca, poprzednia KRS zarekomendowała dziewięciu prawników. Zaakceptowana już przez KRS uchwałą z 26 lutego sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie Ewa Stefańska poddała się też ocenie przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Została pozytywnie zaopiniowana na stanowisko sędziego w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Troje z pozostałych kandydatów poprzedniej KRS zostało zaakceptowanych pod koniec maja 2017 roku, w sprawie kolejnych KRS podejmowała uchwały 30 października zeszłego roku (jedna osoba), 27 listopada (dwie osoby) i 26 lutego tego roku (dwie osoby). Cztery osoby, po akceptacji prezydenta, byłyby sędziami Izby Karnej i tyleż samo zasiliłoby Izbę Cywilną Sądu Najwyższego.

Kim są zapomniani kandydaci?

Czworo z kandydatów - Jacek Błaszczyk, Katarzyna Polańska-Farion, Grzegorz Salamon, Piotr Kaspryszyn - to sędziowie największych sądów apelacyjnych w Polsce, z Łodzi, Warszawy i Wrocławia. Mają długoletni staż sędziowski i wysoko ocenianą praktykę orzeczniczą.

I tak na przykład sędzia Salamon (kandydat do Izby Karnej) orzeka od 36 lat. Na początku 2007 r. był kilkukrotnie delegowany przez ministra sprawiedliwości (był nim wówczas Zbigniew Ziobro) do orzekania w Sądzie Najwyższym.

Podobnie Jacek Błaszczyk, sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 30-letnim stażem, także kandydat do Izby Karnej, orzekał w 2014 i 2016 r. na mocy delegacji w Sądzie Najwyższym.

Kandydująca do Izby Cywilnej Katarzyna Polańska-Farion z warszawskiej apelacji orzeka od 1989 r.

Drugi kandydat do tej izby sędzia Janusz Kaspryszyn z Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu jest sędzią od 22 lat. W 2016 r. był na delegacji w SN, specjalizuje się w zakresie Kodeksu spółek handlowych i zamówień publicznych.

Profesorowie po sędziowską togę

Na drodze po sędziowską togę Andrzej Duda zatrzymał także czworo profesorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz uniwersytetów w Łodzi, Poznaniu i Warszawie.

I tak, profesor KUL Małgorzata Wąsek-Wiaderek, kandydatka do Izby Karnej, to specjalistka od traktatów międzynarodowych i prawa karnego. W latach 2014-2016 pełniła funkcję sędziego ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Prof. Paweł Wiliński z UAM, także specjalista z zakresu prawa karnego, ma za sobą pracę w Trybunale Konstytucyjnym i w ETPCz. Oboje na decyzję prezydenta w swojej sprawie czekają od maja 2017 r.

Profesorowie Aleksander Kappes z UŁ i Wojciech Kocot z UW jako kandydaci do Izby Cywilnej zostali pozytywnie zaopiniowani przez poprzednią KRS tuż przed końcem jej wygaszonej kadencji, 26 lutego 2018 r. Prof. Kappes zajmuje się prawem spółek handlowych, prowadzi też kancelarię adwokacką. Prof. Kocot ma za sobą zdany egzamin sędziowski, wykonuje również zawód radcy prawnego, zajmuje się m.in. aspektami prawnymi w komunikacji elektronicznej, jest mediatorem Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

Nominaci nowej KRS

Wśród kilkudziesięciu osób przedstawionych prezydentowi do powołania przez nową KRS dwoje to profesorowie KUL i UW. Pięciu – to sędziowie sądów apelacyjnych, jest także sześciu prokuratorów, wśród nich prokurator Jarosław Duś, któremu - jak twierdzili prawnicy cytowani przez "Gazetę Wyborczą" - brakuje kilku miesięcy do wymaganego przy zasiadaniu w Izbie Dyscyplinarnej SN 10-letniego stażu pracy.

Prokurator z zanikami pamięci, radca oskarżona o "naruszenie zasad etyki". Ich KRS poleca do Izby Dyscyplinarnej
Prokurator z zanikami pamięci, radca oskarżona o "naruszenie zasad etyki". Ich KRS poleca do Izby DyscyplinarnejFakty TVN

Wśród radców prawnych z pozytywną rekomendacją nowej KRS znalazła się Małgorzata Ułaszonek-Kubacka, która ma na swoim koncie prawomocny wyrok radcowskiego sądu dyscyplinarnego. Ostatecznie wycofała swoją kandydaturę. Oznacza, że w tej chwili jest 39 nominowanych do Sądu Najwyższego.

W sprawie osób, które nowa KRS pozytywnie zaopiniowała dysponujemy jedynie wykazami, a nie uchwałami KRS. Nowa rada nie zdecydowała się na upublicznienie na stronie internetowej uchwał z swoich posiedzeń z 23, 24, 27 i 28 sierpnia, kiedy decydowała w sprawie kandydatów do SN. Natomiast poprzednia KRS publikowała treść uchwał dotyczących opiniowanych. Zawierały one obszerne, kilkustronicowe uzasadnienia z życiorysem kandydatów, ich dorobkiem naukowym i orzeczniczym, opiniami ciał kolegialnych sądów, w których pracowali.

Odraczane rozprawy, rosnące zaległości

Brak decyzji w sprawie powołania kandydatów na sędziów SN, pozytywnie zaopiniowanych przez oba składy KRS, może budzić zdziwienie, jeśli weźmie się pod uwagę trudną sytuację kadrową w Sądzie Najwyższym.

Sześciokrotnie nowelizowana ustawa zmusiła do przejścia w stan spoczynku sędziów, którzy ukończyli 65. rok życia. W konsekwencji Sąd Najwyższy nie jest obsadzony nawet w połowie. Sędziów w stanie czynnym jest 51, w tym sześcioro takich, którzy nie zgadzają się z decyzją prezydenta o odesłaniu ich w stan spoczynku, ale powstrzymują się od orzekania dla dobra stron. Już spowodowało to odroczenie około stu spraw.

Do ewentualnego wyboru nowego I prezesa Sądu Najwyższego potrzeba 110 sędziów. Zgodnie z ustawą i regulaminem wszystkich sędziów w SN powinno być 120.

Autor: pj//rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą najtrudniejszymi wyborami dla premiera Węgier Viktora Orbana od ponownego przejęcia przez niego władzy w 2010 roku - ocenia politolog Daniel Rona z budapeszteńskiego think tanku 21 Research Center.

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Rozpoczęła się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych. W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego. Z kolei pod Bagdadem doszło do potężnego wybuchu w wyniku "ataku z powietrza". Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

787 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siemion Jeremin, korespodent wojenny rosyjskiego dziennika "Izwiestija" poniósł w piątek śmierć w południowowschodniej Ukrainie, w rezultacie ataku drona - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat dziennika. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Pogoda na dziś, czyli na sobotę 20.04. Dzień przyniesie pochmurną aurę i opady - od deszczu po deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Warunki biometeorologiczne okażą się niekorzystne. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Pogoda na dziś - sobota 20.04. Popada śnieg, powieje mocniejszy wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24